WordPress Sitenizi Güvenli Test için Bir Alt Etki Alanına Kopyalama

WordPress Sitenizi Güvenli Test için Bir Alt Etki Alanına Kopyalama

Yeni bir internet sayfası oluşturmak, eski bir internet sayfasını güncellemek yada bazı yeni eklentileri tecrübe etmek mi aramıştınız? En iyi uygulama, bir hazırlama internet sayfası kullanarak başlamaktır. Bu, kontrol ve denemeler için güvenli bir ortam sağlar ve bir şeyler ters giderse, canlı web sitenizin çökmesi yada bir süre hizmet dışı kalma mevzusunda endişelenmenize gerek kalmamıştır.

Bir hazırlama internet sayfası oluştururken atılacak kati adımlar, web sitesinin türüne bağlı olarak farklılık izah edebilir. Bu yazıda, wordpress sitenizi güvenli bir halde hazırlama için bir alt tesir alanına kolayca iyi mi kopyalayacağınızı öğreneceksiniz. İzlenecek adımlar şunlardır:

Adım 1: Alt Tesir Alanı Oluşturma

Yeni hazırlama web sitelerinizi barındırabileceğiniz bir alt tesir alanına ihtiyacınız olacak. Ümit ederim alt tesir alanı bulunduğunu esasen biliyorsundur. Alt alan adlarında oluşturmak parasızdır ve bir çok barındırma hizmeti fazlaca sayıda tane oluşturmanıza izin verir. Bu, bir alt tesir alanına hazırlama web sitenizi oluşturmayı iyi bir çözüm haline getirir.

Bir alt tesir alanı oluşturmak için, cPanel’e gidin ve Tesir alanları > Alt.

Kazanmış olduğunuz arabirimde, alt tesir alanınız için seçtiğiniz adı girin ve yaratmak.

Adım 2: Web Sitenizin Bir Kopyasını Oluşturun ve indirin

Bir alt tesir alanı oluşturduktan sonrasında, artık hazırlama web siteniz için bir adresiniz vardır. Web sitenizin bir hazırlama sürümünü oluşturmanın bir sonraki adımı, mevcut web sitenizi klonlamak olacaktır. FTP kullanarak bunu yapmak kolaydır. Bir FTP istemcisi indirip yüklemeniz gerekir ve bunun için FileZilla’yı parasız ve açık kaynaklı olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Filezila kurulumunun ekran görüntüsü

Yüklendikten sonrasında, FTP istemcinizi FTP sunucunuza bağlamanız gerekir. Bunu yapmak için FTP hesap bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır ve bunlar çoğu zaman yeni bir web barındırma hesabına kaydolduğunuzda barındırma sağlayıcınız tarafınca sağlanır.

Lüzumlu alanlar şunlardır: ana bilgisayar, kullanıcı adı, parola ve bağlantı noktası. FTP istemcinizde iki bölme görürsünüz. Solda bilgisayarınızdaki klasörler ve sağda web sitenizin dosyaları olacaktır.

Bu dosyaları kopyalayın ve bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre kaydedin.

Bunu cPanel’de de yapabilirsiniz. Şu adrese gidin: Dosya Yöneticisi >Public_html > Dosyalar. Arayüzün sağ üst köşesinde ayarlara tıklayın. Ortaya çıkan açılır pencereye işaretleyin Gizli saklı dosyaları göster.

Gizli dosyaları göstermek için cPanel ayarlarının ekran görüntüsü

Görüntülenen tüm klasörleri seçin, cgi-binöğesini tıklatın ve copy yada seçili dosyalara sağ tıklayıp kopya etmek. Sonuçta ortaya çıkan açılır pencereye dizinin adını girin. Bu, alt tesir alanınız için seçtiğiniz ad olacaktır.

Adım 3: Veritabanını Dışarı Aktarma

WordPress web sitenizi klonlamanın bir sonraki adımı, canlı web sitenizin veritabanını hazırlama internet sayfasına kopyalamak olacaktır. Veritabanı, bir WordPress internet sayfası için tüm içeriğin ve verilerin depolandığı yerdir. İçeriği canlı web sitenizin veritabanından içe aktarmadan ilkin hazırlama web siteniz için yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekir.

cPanel’de, Veritabanları > MySQL Veritabanları. Elde eden arabirimde, yeni web siteniz için bir ad girin. Her şey olabilir, mesela, “kontrol”.

Yeni veritabanı oluştur

Bu yapıldıktan sonrasında, phpMyAdmin veritabanları >. Burada eski veritabanını dışa aktaracak ve içinde ne olduğu birkaç rahat adımda yenisine aktaracaksınız.

Sol panelde, eski veritabanına tıklayın ve peşinden Ihracat. Dosya ondan sonra bilgisayarınıza indirilir.

Yeni veritabanınıza yüklemek için, yeni veritabanına tıklamanız ve peşinden Ithalat. Veritabanını arayın ve bilgisayarınızdan yükleyin.

Veritabanı verme

Bu yapıldıktan sonrasında, bir sonraki adım wp-config.php dosya.

wp-config-database-name

İçinde wp-config.php dosya, yazan satırı arayın tanımla( ‘DB_NAME’, …..);. Veritabanı adını buradaki yeni adla değiştirmenız yeterlidir. Bu iş bittiğinde, neredeyse hazırsın.

Son adım, yeni veritabanındaki URL’leri değişiklik yapmak, hepsinin eski internet sayfası yerine yeni internet sayfasını işaret etmesini sağlamak olacaktır.

Bunu bir eklentiyle yapmanız gerekir. İşi yapmak için kullanabileceğiniz birkaç eklenti var, sadece WP Migrate DB’yi önereceğiz.

Adım 4: WP DB’yi Geçirerek URL’leri Değişiklik yapma

Adım atmak için, eklentiyi WordPress eklenti dizininden yükleyin ve etkinleştirin. Bu yapıldıktan sonrasında, Araçları sol menüden seçin ve Veritabanı Geçir.

DB Arabirimini Geçir

Tıklayın Göçmek ve etiketli bölüme gidin Bu site için araçlar.

DB Geçir

Seçmek Hususi Bul ve Değiştir. Bu, bir açılır arabirim açacaktır. Bulmak ve bir diğeri için Değişiklik yapmak.

Için alanda Bulmak, eski web sitenizin adını aşağıdaki benzer biçimde iki eğik çizgiden ilkin girin: oldsite.com. Için alanda Değişiklik yapmak, aynı şeyi yeni sitenizin URL’siyle de yapın.

İşte bu! Çalışmak için tamamen işlevsel bir hazırlama web siteniz olmalıdır.

Web Sitenizi Hazırlama için Bir Alt Tesir Alanına Klonlamanın İki Yolu Daha

Web sitenizi hazırlama için bir alt tesir alanına klonlamak için daima manuel yöntemi kullanmanız gerekmemektedir. Aslına bakarsak, bir hazırlama internet sayfası kurmanın birkaç değişik yolu vardır. Daha kolay yöntemlerden ikisi, barındırma hizmetiniz tarafınca sağlanan ısmarlama seçenekleri kullanmayı yada bir eklenti kullanmayı ihtiva eder.

her iki alternatifin de süratli bir özetini aşağıda bulabilirsiniz:

Alternatif 1: cPanel’de Hazırlama Web Sitesi Oluşturma

Barındırma hizmetiniz cPanel kullanıyorsa, bir tek birkaç tıklamayla bir hazırlama internet sayfası oluşturabilirsiniz. Adım atmak için, ilkin yukarıdaki birinci adımda açıklanan adımları izleyerek bir alt tesir alanı oluşturun.

Bu yapıldıktan sonrasında, Yazılım > Softaculous tarafınca üretilen WordPress Manager.

Web sitenizin adının tarafındaki oluşturulan simgeye tıklayın, peşinden hazırlama’ya tıklayın ve oluşturduğunuz alt tesir alanını girin.

İşte bu kadar. Bu yöntemi kullanmamak istiyorsanız yada barındırma hizmetiniz cPanel kullanmıyorsa, bir WordPress eklentisi kullanmayı deneyebilirsiniz.

Alternatif 2: Hazırlama Web Sitesi Oluşturmak için WordPress Eklentisi Kullanma

Hazırlama internet sayfaları meydana getirmeye destek olan birkaç eklenti vardır. Aslına bakarsan bir tane hakkında konuştuk- DB’yi geçirin. DB’yi Geçir, URL’leri değiştirebilmek için ideal bir çözümdür, sadece bir hazırlama internet sayfası oluşturmak için öteki özelliklerini kullanmak için premium sürüme ihtiyacınız olacaktır.

Alternatif olarak, Duplicator, WP Stagecoach, UpDraft Clone vb.

WordPress Web Sitenizi Klonlamaya Başlayın

Canlı yayına geçmeden ilkin bir internet sayfası oluşturmak yada güncellemeleri, yeni eklentileri yada özelleştirmeleri kontrol etmek için bir hazırlama internet sayfası oluşturmak daima iyi bir fikirdir. Bunu manuel olarak iyi mi yapacağınızı ve bir hazırlama internet sayfası oluşturmak için cPanel’inizden iyi mi yararlanacağınızı gösterdik. Bunun için yararlı olan birkaç eklentiden de bahsettik.

Web sitenizi meydana getirmeye yeni başlıyorsanız, iyi bir uygulama ilkin mahalli bir geliştirme ortamında oluşturmak olabilir, böylece ondan sonra klonlamanıza gerek kalmamıştır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan