WordPress Çocuk Teması Nasıl Oluşturulur

WordPress Çocuk Teması Nasıl Oluşturulur

Hakkaten beğendiğiniz fakat görünümünü birazcık özelleştirmek istediğiniz bir WordPress teması buldunuz mu? Temanızın CSS yoldam sayfasına bazı hususi kodlar yazarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Sadece, temayı güncelleştirdiğinizde bu değişimler kolayca kaybolabilir.

Bunu önlemek için, bir alt tema oluşturabilir ve sonunda ana temayı güncelleştirdiğinizde bu değişimleri yitirme riskini çalıştırmadan istediğiniz kadar özelleştirme yapmanıza olanak sağlayabilirsiniz.

Sürecin her adımında size yol göstereceğiz. Ilkin birazcık jargonu temizleyelim.

Çocuk Teması Tam Olarak Nedir?

Alt tema, işlevlerini ve özelliklerini başka bir temadan devralan tamamen işlevsel bir WordPress temasıdır – ana teması. Bir alt tema oluşturduğunuzda, ana tema her güncelleştirme aldığında bu özellikleri kaybetmeden ana temanın tüm özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Bir alt tema oluşturmak için ihtiyacınız olan üç temel bileşen vardır ve bunlar, bir çocuk temasını manuel olarak iyi mi oluşturacağımızı tartıştığımız vakit detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

İlk olarak, parasız çocuk tema oluşturucuları kullanarak ve bir eklenti kullanarak bir çocuk temasının iyi mi üreteceğini süratli bir halde ele alacağız.

Hazır? Hadi başlamış olalım!

1. Çocuk Tema Oluşturucu kullanarak Çocuk Teması Iyi mi Oluşturulur

Bu muhtemelen en kolay ve en kolay yöntemdir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan bir çocuk tema oluşturucu internet sayfasına gitmek, çocuk temanız için bir ad girmek ve hepsi bu.

Daha popüler çocuk tema jeneratörlerinden ikisi, popüler Astra teması için çocuk temaları meydana getiren Astra Çocuk Tema Oluşturucusu ve Çocuk Tema Oluşturucusu’dur.

Astra teması, her türlü internet sayfasını oluşturmak için uygun olan popüler, hafifçe ve süratli bir WordPress temasıdır. Ek olarak 2021’in en iyi parasız WordPress temalarından biridir, bundan dolayı web sitenizi oluşturmak için oldukça yönlü iyi bir seçimdir. Astra Çocuk Tema Oluşturucusu’nu kullanmak için ilk olarak Astra temasını yüklemeniz gerekir.

Hemen sonra yeni çocuk temanızı oluşturmak için, Astra Child Theme Generator’da oturum açın, yeni çocuk temanız için istediğiniz adı girin, tıklayın OluşturmakVe işte bu!

Yeni alt temanız otomatikman zip klasörü olarak indirilir. Öteki temalar şeklinde yükleyin ve etkinleştirin.

2. Eklenti Kullanarak Çocuk Teması Iyi mi Oluşturulur?

Bu yöntem neredeyse çevrimiçi bir çocuk tema oluşturucusu kullanmak kadar basittir. Oldukça sayıda çocuk tema oluşturucu eklentisi vardır, sadece daha popüler seçeneklerden birini kullanmanızı tavsiye ederiz – Çocuk Teması Yapılandırıcısı.

Alt Tema Yapılandırıcı arabiriminin ekran görüntüsü

Adım atmak için, eklentiyi WordPress deposundan yükleyin ve etkinleştirin. Sol taraftaki panelde, Araçlarıöğesini tıklatın. Çocuk Temaları.

Çocuk temanızı oluşturmak için Yeni bir Alt Tema OLUŞTURMAsonrasında aşağı kaydırın ve ana temayı seçin. Tık Çözümleme ve neticeleri bekleyin. Tüm tema dosyalarınız sıralıysa, ekranda ek seçenekler görürsünüz. Bunların çoğunu yoksayabilir yada uygun olduğunda değişimler yapabilirsiniz.

Alt Tema Yapılandırıcı Arabirimini gösteren ekran görüntüsü

Çocuk temanızı hayata geçirmek için Yeni Alt Tema Oluştur düğmesini tıklatın ve hepsi bu kadar.

Şu adrese gidin: Temaların Görünümü >ve yeni alt temanız görünür ve etkinleştirmeye hazır olacaktır.

Bir çocuk tema oluşturucu yada bir çocuk tema oluşturucu eklentisi kullanmak, hem uygulanması kolay hem de gelişmiş teknik beceriler gerektirmeyen mükemmel çözümlerdir. Sadece, kaputun altına girmek ve yeni çocuk temanızı oluşturmada daha etken bir rol oynamak istiyorsanız, bir sonraki yöntem tam size bakılırsa.

3. El ile Çocuk Teması Iyi mi Oluşturulur?

El ile bir alt tema oluşturmak, önceki iki yöntemden herhangi birinden oldukça daha ilgi çekicidir, sadece gene de başarmak nispeten basittir.

Üç temel bileşene ihtiyacınız olacak: çocuk temanız için bir tema dosyası, bir yoldam.css yoldam sayfası ve işlevler.php dosya.

1. Tema Dosyası Oluşturma

Bunu cPanel’de yada FTP kullanarak yapabilirsiniz. Barındırma hizmetiniz sağlıyorsa cPanel kullanmanızı tavsiye ederiz. Oturum açma cPanel > Dosya Yöneticisi > Dosyalar wp içerik > temaları > Public_html >.

cPanel'de WordPress tema klasörünü gösteren ekran görüntüsü

Üstüne tıklayın. +Klasör düğmesini tıklatın. Bunu, sonuna “-alt” ilave ederek üst temanın adından sonrasında adlandırmalısınız. Mesela Yirmi Yirmi Bir temasını kullanıyorsanız, bu şöyleki görünür: “yirmi yirmi çocuk”.

2. Yoldam.css dosyası oluşturma

Yoldam.css CSS yoldam tabloları için varsayılan WordPress adlandırma kuralıdır. Burası çocuk temanız için tüm CSS’lerin gideceği yerdir, sadece çocuk temanızı tam olarak ayarlayana kadar CSS’yi oluşturmayı erteleyebilirsiniz.

Oluşturmak için yoldam.css dosyasına tıklamanız yeterlidir. +Dosya seçeneğini seçin. Yoldam sayfası, yeni oluşturduğunuz tema klasörüne gitmelidir. Yeni dosyada, aşağıdaki açıklamayı yapıştırın:

/*
Theme Name: Twenty Twenty One Child
Theme URI: http://example.com/twenty-twenty-one-child/
Description: Twenty Twenty One Child Theme
Author: Jane Doe
Author URI: http://example.com
Template: twentytwentyone
Version: 1.0.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Tags: light, dark, two-columns, right-sidebar, responsive-layout, accessibility-ready
Text Domain: twentytwentyonechild
*/

Bu bir açıklamadır ve emek verme zamanında yürütülmez, sadece bu olmadan CSS yoldam sayfası dosyanız çalışmaz. Dosyayı değişik kaydet yoldam.css.

3. İşlevler.php Dosyası Oluşturma

Tıpkı yeni bir dosya ekleyip çağırdığınız şeklinde yoldam.css, yeni bir dosya ilave edin ve dosyayı çağırın işlevler.php. Aşağıdaki koda yapıştırın:


add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' );

function enqueue_parent_styles() {

wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css' );

}

?>

İşte bu! Artık çocuk temanızın emek harcaması için ihtiyaç duyulan üç bileşene de sahipsiniz. Sonuçlandırmak için, WordPress arka ucunuza geri dönün ve öteki temalar için yaptığınız şeklinde temayı etkinleştirin.

WordPress Çocuk Temalarını Kullanmaya Başlama

Çocuk temaları, ana temadaki güncellemeler hakkında endişelenmenize gerek kalmadan WordPress temanızda değişim yapmanın yararlı bir yoludur. Bu makalede, size bir çocuk teması oluşturmanın üç değişik, kullanımı kolay yöntemini gösterdik. Tek ardında olduğunuz web sayfalarınız için bazı hususi tasarımlar oluşturmaksa, etkili bir alternatif bir WordPress sayfa oluşturucu kullanmaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan