Web Geliştirme için En İyi 8 JavaScript Grafik Kitaplığı

Web Geliştirme için En İyi 8 JavaScript Grafik Kitaplığı

Kullanıcı arabiriminize grafikler eklemek, hikayeleri görsel olarak ilgi çekici bir halde anlatmanıza destek sağlar. Fakat sıfırdan uzun biçim kodu yazmadan bunu iyi mi başarabilirsiniz? Bu oldukca kolay. Tek ihtiyacınız olan, verilerinizi bitmiş çizimlere dönüştürmek için uygun bir JavaScript grafik kitaplığıdır.

Gerçek zamanlı grafikler oluşturmak yada kullanıcılarınıza geçmiş bir eğilim göstermeniz gerekip gerekmediğini, bunlar kullanabileceğiniz en iyi JavaScript kitaplıklarıdır.

Chart.js, HTML tabanlı grafikler yapmak için açık kaynaklı bir JavaScript kitaplığıdır. JavaScript için en kolay görselleştirme kitaplıklarından biridir ve çizgi, çubuk, dağılım, halka, pasta, radar, alan ve kabarcık grafikleri için destek özelliğine haizdir.

Benzersiz özelliklerinden biri, grafikleri kullanıcı arabiriminiz (UI) için istediğiniz deneyime uyacak şekilde hareketlendirme ve özelleştirme kabiliyetidir. Grafik.js de entegre etmek oldukça basittir. İster vanilya JavaScript yazıyor ister React yada Angular şeklinde bir ön uç yığını kullanıyor olsanız da, tek yapmanız ihtiyaç duyulan Chart.js’ı bir paket olarak yüklemek yada CDN’den aramaktır.

İlgili:Grafikle Grafik Iyi mi Yapılır.js

Sonuçta, bir X ve Y dizisini kabul eder ve tüm kod, grafiğinizi okumuş olduğu verilere nazaran HTML tuvalinde ön uca işlemek için kolay bir nesne mantığı içinde çalışır. İsterseniz grafikleri birleştirebilirsiniz.

Recharts giriş sayfası

React programcıları için kullanışlı bir JavaScript grafik kitaplığı aşağıda verilmiştir. React ve D3.js birleşimiyle oluşturulan Recharts, grafikleri ilk olarak React’te işlemek için ölçeklenebilir vektör grafikleri (SVG) kullanır. Bu yüzden, Vanilla JavaScript kullanıyorsanız öteki grafik kitaplığı seçeneklerini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Kitaplık 11 grafik türünü destek sunar. React bileşeninin kendisi olmasının yanı sıra, gösterge, eksenler ve daha fazlası dahil olmak suretiyle Recharts’taki işlenmiş bir grafiğin her parçası, bir üst öğenin içindeki bağımsız bir bileşendir.

Netice olarak, props’u istediğiniz şeklinde değiştirerek her bileşeni özelleştirebilirsiniz. Bu, öteki React bileşenlerini etkilemeden grafiğin parçalarını bütünden kolayca takabileceğiniz ve ayırabileceğiniz anlamına gelir.

CanvasJS giriş sayfası

CanvasJS oldukca yönlü, süratli, kolay ve HTML’de işlenen 30 adede kadar grafik türüne haizdir divs tuvalden ziyade. Ek olarak animasyon ve grafik kombinasyonları desteğiyle son aşama özelleştirilebilir. Benzersiz özelliklerinden biri, grafik temanızı kullanıcı arabiriminde dinamik olarak değiştirmenizi sağlar.

JavaScript ön uç çerçevelerine ek olarak, PHP, ASP.NET ve MVC yığınları şeklinde sunucu tarafı teknolojilerinde grafik işlemeyi destek sunar. Ek olarak, değişik senaryolar için belgelerde kolay geçici çözümler sağlar.

Kütüphane, verileri çeşitli açılardan görselleştirmek için bir pano aracı olarak ustalaşmış bir açıdan bile gelir. CanvasJS ile hisse senediyle ilgili grafikler çizmek kolaydır. Ve sonuçta, hisse senedi ve genel grafikler için ayrı CDN’lere haizdir.

D3js açılış sayfası

Gerçek grafiği çizmeden ilkin ellerinizi kirletmenin ve baltaları sıfırdan duyuru etmenin sakıncası yoksa, web sitenizde grafik çizmek için D3.js’a göz atabilirsiniz. Öteki JavaScript grafik kitaplıklarından daha detaylı olmasına karşın, grafik alanı ve içinde ne olduğu hakkında daha iyi bir kavrama sağlar.

Kuvvetli olması ve öteki JavaScript grafik kitaplıklarından daha düşük bir seviyede emek harcaması, performansın en yüksek hedef olduğu süre onu ideal bir vasıta haline getirir. API’si, grafiklerinizi istediğiniz şeklinde stilize edelim elde eden yerleşik CSS öznitelikleri sunar.

SVG kapsayıcısı üstünde kontrole haiz olduğunuz için grafik temasını kullanıcı arabirimi tasarımınıza uyacak şekilde tasarlayabilirsiniz. D3.js başladığınızda teknik olabilir. Sonuçta, yolunuzu öğrendikten sonrasında, onunla neredeyse her tür grafiği çizebilirsiniz.

Google grafikler grafikleri kitaplık sayfası

Google Grafikler, Belge Nesne Modeli’ne (DOM) hususi grafikler yazmak için HTML5 ve SVG kullanır. Kullanımı kolaydır ve belgelerinde yol süresince kaybolduğunu hissetmeyeceğiniz kadar örnek sunar. Ek olarak, grafik aracı protokolünü destekleyen çeşitli veri kaynaklarına bağlanmak için bir yol sunar.

İlgili:Süratli Web Sitelerini Kolayca Oluşturmak için Parasız HTML Şablonları

Verilerinizi ayrı sütun ve satır dizilerine bölmeyi, filtrelemeyi ve değiştirmeyi kolaylaştıran bir DataTable sınıfı sağlar. Kitaplık, grafiği kodlarken ek hesaplama gereksinimini de ortadan kaldırır. Mesela, pasta grafiği çizerken verilerinizin yüzde dağılımını hesaplamanız gerekmez. Bunu senin için yapıyor.

Google Grafikler’deki her grafik türü bir JavaScript sınıfı olarak gelir ve veri nesnesini ve özelleştirme seçeneklerini değişkenleri ayırmak için kolayca atayabilirsiniz. Bu yüzden, bu tarz şeyleri ana grafik sınıfına ayrı ayrı geçirmenizi sağlar. Hakikaten de, mantığı muntazam ve kapsamlıdır.

Apexcharts galeri sayfası

ApexCharts.js, kullanıcı arabirimine duyarlı grafikler işlemek için açık kaynaklı bir JavaScript kitaplığıdır. Bilhassa kapsamlı belgeleriyle kullanımı kolay bulacaksınız.

ApexCharts.js, extra yoldam mevzusunda endişelenmeden grafiklerinizi çeşitli ekran boyutlarına uyum sağlamak için ayarlamanıza müsaade eden özelleştirme alternatifleriyle ün kazanmıştır. Ek olarak, günlük görselleştirmelerde kullanılan grafik türlerinin çoğunu destek sunar.

Bu kitaplık ek olarak birden oldukca grafikle de iyi çalışır. Değişik grafik türlerini tek bir kılavuzda birleştirmek kuvvetli noktalarından biridir.

ChartisJS açılış sayfası

Chartist.js, öteki JavaScript grafik kitaplıklarında katkıda bulunan topluluğunun memnuniyetsizliğinden meydana gelen açık kaynaklı bir projedir. Grafikleri DOM’a çizmek, stillamak, yapılandırmak ve son olarak işlemek için satır içi SVG, CSS ve JavaScript’in birleşimini kullanır.

Bu grafik kitaplığı, öteki birçok kitaplığın sunmuş olduğu değişik grafik türlerine de haizdir. Grafikçiler.js CSS animasyonu ve cevap verme hızı için kuvvetli bir desteğe haiz. Bu yüzden, grafik çıkışları ekran boyutuna nazaran dinamik olarak uyarlanabilir.

Animasyon efektleri benzersiz olsa da, bu kitaplıkla çalışmak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bununla beraber, belgelerde eklemek istediğiniz özelleştirme yada animasyonlar için yararlı olan kapsamlı ve düzenlenebilir örnekleri bulacaksınız.

billboardjs açılış sayfası

İster ön uç JavaScript yığını, TypeScript yada düz JavaScript, billboard.js ile çalışıyorsanız, kolay ve kullanmaya kıymet. D3 v4 tabanlı bir JavaScript grafik kitaplığıdır.

Kitaplık 21 grafik türünü destek sunar ve API belgelerinde her biri için kapsamlı örneklere haizdir. Bu, kullanıcı arabiriminizde görselleştirmeleri süratli bir halde oluşturmak için öğrenmeyi kolaylaştırır ve güvenilir hale getirir.

İlgili:Öğrenmeye Kıymet JavaScript Çerçeveleri

Reklam panosuyla grafik yapmak için ihtiyacınız olan tüm kod.js bir nesne katmanında bulunur ve istediğiniz kadar grafik çizmek için verileri ayrı dizilere bölebileceğiniz için veri ekleme kolaydır.

JavaScript ile Web Sitenizde Hikayeler Anlatın

Açık kaynaklı araçlar, günümüz ve çağlarında programlamayı süratli ve kolay hale getirir. Grafik sunusu, projenizde bu mevcut JavaScript grafik kitaplıklarından herhangi birini kullanarak bolca oranda süre kazandırabileceğiniz aşamalardan biridir.

Ek olarak, extra komut dosyaları yazmanızı sağlamadan uygulamanızı daha modüler ve hafifçe hale getirmenin ek avantajına sahiptirler.

Grafikleri JavaScript çerçeveleriyle çizmek, web’in dili için buzdağının görünen kısmıdır. Dışarıda yaratılmak için bekleyen sayısız proje var. Mutlu hackleme!

Yorum Yap
0 Yorum yapan