Video Oyunu Geliştirmede Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Oyun Motoru

Video Oyunu Geliştirmede Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Oyun Motoru

Oyun motoru, oyun geliştirme için tasarlanmış bir takım vasıta kullanarak oyun geliştirmeyi kolaylaştıran bir çerçevedir. Bazı oyun motorları bu araçlar düğümlerini çağırabilir, ötekiler api olarak adlandırabilir, sadece hepsi oyun geliştirme deneyiminizi geliştirmek için beraber çalışır.

Son on yılda hem video oyunlarında hem de video oyunları oynamak için harcanan sürede büyük bir artış oldu. Bundan dolayı, şüphesiz yeni ve coşku verici video oyunları için canlı bir pazar var. Geliştirme geçmişiniz, minik bir bütçeniz ve mükemmel bir oyun fikriniz var ise sadece nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz demektır.

Unity Technologies’e nazaran, tüm mobil oyunların% 71’i motorunu kullanıyor ve Unity ile oluşturulan uygulamaların ayda toplam beş milyar indirmesini oluşturuyor. Bu oyun motoru, sizi kısa sürede yeni başlayanlardan profesyonele geçirmek için öğreticiler, projeler, kurslar ve canlı eğitim atölyeleri ile donatılmış bir öğrenme kaynak merkezine haiz olduğundan yeni başlayanlar için mükemmeldir.

Unity, gerçek zamanlı olarak meydana getirilen 3D oyun geliştirme sağlar. Çeşitli abonelik seçenekleri mevcuttur, sadece Unity Personal tek parasız seçenektir. Bu abonelik türü, bulut tabanlı hizmet özellikleriyle beraber tüm altyapı özelliklerine erişim sağlar. Unity Personal’ın en büyük dezavantajı, ücretli sürümlerden birine yükseltene kadar Unity’nin sıçrama logosunu oyununuzdan kaldıramamanızdır.

İlgili: Unity Oyun Geliştirme Dilleri: Hangisini Öğrenmelisiniz?

1Ç 2022 itibarıyla Unity, Linux için önizleme desteğiyle Windows ve macOS için kurulumu destek sunar. Sadece, Unity’yi bu işletim sistemlerinden herhangi birine yüklemek ve kullanmak için bir takım gereksinimin yerinde olması gerekir.

Mesela, Unity’yi Windows’ta çalıştırmak için işletim sistemi sürüm 7 (SP1+), 10 yada 11’e haiz olmanız gerekir. macOS için işletim sisteminin High Sierra 10.13+ olması gerekir; Linux için işletim sisteminin Ubuntu 20.04, Ubuntu 18.04 yada CentOS 7 olması gerekir. Unity’nin son olarak kesin sürümü (sürüm 2021.2) için sistem gereksinimlerinin tamamını almak için buraya tıklayın.

Sistem gereksinimlerini karşıladıktan sonrasında, oyun motorunu çalışır durumda çalıştırmak için ihtiyaç duyulan üç adımı tamamlayabileceğiniz Unity’nin indirme sayfasına gidebilirsiniz. Bu üç adım şunları ihtiva eder:

 • Unity Hub karşıdan yükleniyor.
 • Unity sürümünüzü seçme.
 • Projenizi başlatıyoruz.

Unreal Engine web sitesi giriş sayfası

Unreal Engine, daha gelişmiş gerçek zamanlı 3D oluşturma araçlarından biri olmakla gurur duyan bir geliştirme motorudur. Gene de yeni başlayanlar için mükemmel ve internet sayfasında bir öğrenme deposu kısmı bile bulacaksınız.

İlgili: Unreal Engine 5 Video Oyunlarını Iyi mi Geliştirecek?

Unreal Engine, oyun motoru olmasının yanı sıra mimari görselleştirme, otomotiv görselleştirme ve doğrusal filmler benzer biçimde öteki gerçek zamanlı uygulamaları da oluşturur. Unreal Engine’in aracı iyi mi kullanmayı planladığınıza bağlı olarak üç hususi lisans sözleşmesi vardır. Bu lisans sözleşmeleri şunları ihtiva eder:

 • İçerik üretici lisansı
 • Yayımlama lisansı
 • Özelleştirilmiş lisans

İçerik üretici lisansı tamamen parasızdır ve telif hakkı ekli değildir. Yayınlama lisansı parasızdır, sadece oyununuz “başarıya ulaşmış olduğunda”% 5 telif hakkı gerektirir. Özelleştirilmiş lisans, yalnızca sizin için bir lisans sözleşmesi oluşturmak için Unreal Engine ile emek harcama seçeneğidir.

Her lisans sözleşmesi, tüm Unreal Engine özelliklerine sınırsız erişim sağlar. Unreal, C++ kaynak koduna tam erişim sağlayarak oyun geliştiricilerine Unreal Engine kodunu özelleştirmek ve hatta genişletmek için sınırsız erişim sağlar.

Bir oyun geliştirme ekibindeki tüm üyelerin işbirliğine müsaade eden bir geliştirme ortamı olan Unreal Editor aracına haizdir. Bunu fazlaca kullanıcılı düzenleme kanalıyla yapar. Tüm en iyi oyun motorları benzer biçimde Unreal Engine de bazı yüksek kaliteli dünya oluşturma, animasyon, render ve oyun özellikleri sunar.

Godot web sitesi giriş sayfası

Godot kullanımı parasız bir açık kaynaklı oyun motorudur. Godot’nun ana satış noktası, yeni başlayanlar için ideal kılan ortak araçlar kullanmasıdır. Bu motor, hem 3D hem de 2D UI’ler oluşturmanıza müsaade eden ve oyun geliştiricilerinin canlı düzenleme yapmasını elde eden görsel bir düzenleyiciye haizdir.

Godot, oyun geliştirme ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için geliştirilmiş yüzlerce düğüme haizdir. Sadece, kullanılabilir olanlar gereksinimlerinizi yeterince karşılamıyorsa, hususi düğümler oluşturma seçeneğiniz vardır. Godot, Windows, macOS ve Linux benzer biçimde birden fazla platformda iyi çalışır. Motor ek olarak birden fazlaca platformlu dağıtıma izin verir.

Düz öğrenme eğrisinin yanı sıra Godot’nun ana satış noktası, oyun geliştiricilerine rakiplerinden daha çok komut dosyası seçeneği sunmasıdır. Bu seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • GDScript (piton benzer biçimde)
 • C#
 • C++
 • Görsel komut dosyası
 • Pas
 • Nim
 • D

Web sitesinin giriş sayfasının katını çöz

Defold bir tek tamamen parasız bir oyun motoru değildir; Bununla beraber açık kaynak kodatır. Bundan dolayı, oyun geliştiricileri bu oyun motorunun kodunu tercihlerine nazaran özelleştirme seçeneğine ve hatta öteki topluluk üyeleri tarafınca meydana getirilen çeşitli özellikler koleksiyonundan yararlanma kabiliyetine haizdir.

Defold Vakfı motoru devamlı parasız tutacağına söz veriyor ve topluluk üyelerinin bağışına güveniyor. Bu motor, performansa hususi olarak odaklanan 2D ve 3D oyunlar oluşturur. Oyun geliştiricilerinin oyun mantıklarını Lua komut dosyası dilinde yazmalarını elde eden bir Görsel düzenleyiciye ve kod editörüne haizdir.

Defold kolay bir öğrenme eğrisine haizdir ve ek olarak ana internet sayfasında, başlamanız için öğreticiler ve kılavuzlarla quip olan bir öğrenme deposu kısmına haizdir. Defold belgelerinin bir çok kılavuz şeklinde mevcuttur ve bu da yeni başlayanların çalışmasını fazlaca daha kolay hale getirir.

Solar2D web sitesi giriş sayfası

Solar2D (eski adıyla Corona), açık kaynaklı bir oyun motorudur. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde, Solar2D Lua komut dosyası dilini kullanarak inanılmaz 2D oyunlar oluşturur. Bu oyun motoru tamamen parasızdır ve yeni başlayanlar için muhteşem olan geniş bir kılavuz ve öğretici kaynağına haizdir.

Solar2D, oyun geliştirme amaçlarınız için yüzlerce API’ye haizdir, sadece eklentiler vasıtasıyla üçüncü taraf özelliklerinin kullanımını da kolaylaştırır. Solar2D, şu benzer biçimde sistemler için platformlar arası oyunlar oluşturur:

 • Android
 • IOS
 • Windows
 • macOS
 • Linux

Kullanabileceğiniz Öteki Parasız Oyun Motorları

Bu parasız oyun motorları popülerlikleri, sağladıkları özellikler ve düz öğrenme eğrileri sebebiyle yeni başlayanlar için idealdir. Sadece, oluşturmak istediğiniz oyuna ve hatta inşadan sonrasında bu oyunla ne yapmayı düşündüğünüze bağlı olarak, bir oyun motoru diğerinden daha uygun olabilir. Mesela, bir 2D oyun oluşturmak istiyorsanız, Solar2D yada Godot Unity’den daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu, dünyanın en iyi parasız oyun motorlarından bazılarının sağlam bir listesidir, sadece hiçbir şekilde tükenmez.

Yorum Yap
0 Yorum yapan