Tam Yığın Geliştirici Olmayı Öğrenmek İçin 12 Beceri

Tam Yığın Geliştirici Olmayı Öğrenmek İçin 12 Beceri

Tam yığın geliştiriciler, web uygulamalarının hem ön hem de arka uçlarında emek harcama becerilerine haiz son aşama yetenekli programcılardır. Oldukca yönlülükleri göz önüne alındığında, tam yığın geliştiriciler yüksek talep görüyor ve bu da burayı girişimde bulunmak için kazançlı bir alan haline getiriyor. Tam yığın geliştirici olmayı düşünüyorsanız, öğrenmeniz ihtiyaç duyulan temel becerileri size göstereceğiz.

Adım atmak için, programlamanın ön uç tarafında ustalaşmak için ihtiyaç duyulan becerilere bakacağız ve sonrasında işlerin arka tarafı için lüzumlu becerilere bakacağız.

Web sitelerinin ve uygulamaların görünümü ve yüzeysel davranışları çevresinde ön uç geliştirme merkezleri. Bu efektleri oluşturmak ve yönetmek için kullanılan dillere bakacağız.

1.HTML

Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), web sayfalarının yapısını oluşturmak ve tarayıcılara öğelerini iyi mi görüntüleyeceklerini anlatmak için kullanılır.

Web geliştirmede kullanılan nerede ise her dil HTML ile bir halde bütünleşir, bundan dolayı HTML tüm web geliştirmenin mühim bir ayağı olarak kabul edilebilir.

Her neyse ki, HTML’yi idrak etmek birçok temel programlama diline kıyasla nispeten kolaydır.

2.CSS

Basamaklı Yoldam Sayfaları (CSS), HTML öğelerinin görünümünü oluşturmak yada değiştirebilmek için kullanılan bir yoldam dilidir. HTML ve CSS konserde kullanılmalıdır— HTML web sitesinin yapısını belirlerken, CSS yazı tipleri, renkler vb. HTML benzer biçimde, CSS’yi öğrenmek oldukça kolaydır.

3. Javascript

Javascript, çoğunlukla HTML öğelerine dinamik davranış eklemek için kullanılan nesne yönelimli bir dildir. Bunun oldukca yaygın bir örneği animasyonlu kaydırıcılar olacaktır.

Bunun haricinde Javascript, hem istemci tarafı hem de sunucu tarafı geliştirmeyi yazmak için kullanılan en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir.

Javascript’te başarıya ulaşmış olmak için ReactJs, JQuery, Vue vb. Yeri açıp da…

4. ReactJS ve JQuery

Ekrandaki PHP kodu

ReactJS, kullanıcı arabirimleri oluşturmak için kullanılabilecek başlıca Javascript açık kaynaklı çerçevelerden biridir. Geliştiricileri tam olarak yığınlamak önemlidir, bu sebeple öteki avantajların yanı sıra, bileşenlerin tekrardan kullanımına izin verir, bu da tüm kodunuzu sıfırdan yazmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Benzer şekilde, başka bir javascript kütüphanesi olan JQuery’yi tanımanız gerekecektir. ReactJS ve JQuery aynı tesirleri elde etmek için kullanılabilirken, bunu değişik şekillerde yaparlar ve iyi bir tam yığın geliştiricisi, değişik durumlarda en iyi neticeleri elde etmek için hangisini kullanacağını bilmelidir.

5.PHP

PHP, arka uç geliştirme için en popüler programlama dillerinden biridir. Değişik işletim sistemleriyle sorunsuz bir halde entegre olan açık kaynaklı, platformlar arası bir dildir. PHP, MySQL veritabanıyla yakından çalışır, hafiftir ve işleme sayfalarında oldukca fazla sunucu deposu tüketmez.

Öteki programlama dillerine kıyasla, PHP’nin ustalanması birazcık vakit ve çaba alacaktır. Fakat bunu yaptığınızda, faydalar oldukca büyük—ve becerilerinizin talep etmesini bekleyebilirsiniz.

6.SQL

SQL, ilişkisel bir veritabanı sistemindeki verileri düzenlemek ve ayıklamak için büyük seviyede kullanılan bir programlama dilidir. Düz İngilizce’de, tam yığın geliştiricileri, sunucu ve veritabanı benzer biçimde arka uç öğelerinin birbirleriyle yazışma kurmasını sağlamak için SQL kullanır ve ek olarak sunucu verilerini depolamak, değişiklik yapmak ve almak için kurallar oluşturmak için de kullanılır.

7. Python

Python, uygulama ve internet sayfaları geliştirme, görevleri otomatikleştirme ve veri analizi benzer biçimde çeşitli kabiliyetlere haiz bir programlama dilidir. Python’un kullanıldığı çeşitli şeylerin çoğunu yapmak için kullanılabilecek başka diller olsa da, oldukca azca dil aynı düzeyde çoklu işlevsellik sağlar ve Python’u tam yığın geliştiricilerin ustalaşmaları için yararlı bir dil haline getirir. Ek olarak, öteki birçok arka uç diline kıyasla, Python öğrenmesi kolay olduğundan bir üne haizdir.

8.Java

Java, mobil, masaüstü ve web uygulaması geliştirme için kullanılabilen oldukca amaçlı kuvvetli bir programlama dilidir. Java ek olarak arka uç gelişimini basitleştirmeye destek olan geniş bir çerçeve koleksiyonuna haizdir. Yaygın bir yanılgıyı gidermek için Java, JavaScript ile bağlantılı değildir.

Şu anda ele aldığımız beceriler tam yığın geliştirmenin temelidir, sadece hakikaten yetkin olmayı öğrenmek için birazcık daha çok şey vardır.

İlgili: Bilmeniz Ihtiyaç duyulan JavaScript Tek Satırlı

9. Git ve Github

Git, bir takım dosyada meydana getirilen değişimleri seyretmek için kullanılan popüler bir açık kaynaklı sürüm denetim sistemidir. Birden fazla kişinin dosyaları aynı anda hıçkırık tutmadan değiştirmesini mümkün kılan web tabanlı etkileşimli bir arayüz kullanır.

Github ek olarak bir tür portföy olarak da hizmet verir, bu sebeple geliştiricilerin proje kaynak kodunun depolanabileceği ve potansiyel bir işverene kolayca gösterilebileceği bir depo olarak kullanılabilir.

İlgili: GitHub Nedir? Temel Özelliklerine Giriş

11. Web Mimarisi

Web mimarisi, web sitelerinin yapısının planlanması ve tasarlanmasını kapsar (dünya çapındaki web’in kavramsal yapısına da atıfta bulunabilir). Tam yığın geliştiricilerin, istemci tarafıyla sorunsuz bir halde tümleştirilecek sunucu tarafı yapıları geliştirmek için web mimarisinde yetkin olmaları gerekir.

12. HTTP ve REST

Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP), web sayfalarının yüklenmesi benzer biçimde sunucu-istemci iletişimini kolaylaştırmak için kullanılan bir protokoldür. Arka uç çalışmalarının çoğunun odaklandığı sunucu tarafına ve ön uç işinin oldukca odaklandığı istemci tarafına bağlanmadaki dirimsel görevi göz önüne alındığında, tam yığın geliştiricilerin HTTP’de usta olması gerekir.

Temsili Durum Aktarımı (REST) benzer şekilde istemci tarafı ve sunucu tarafı içinde bir arabirim görevi görür. Yukarıdakilerle aynı nedenlerden dolayı, tam yığın geliştiricilerin REST’te ustalaşmaları gerekir.

Tam Yığın Geliştirici Olma Yolculuğunuzda Çalışmaya Başlayın

Tam yığın geliştirici olma yolunda ustalaşılacak daha birçok data alanı olsa da, bu 12’ye hakim olmak sizi doğru yola getirecektir.

Tam yığın geliştirici olmak için adım atarak en iyi şeylerden biri, bu becerileri elde etmek için üniversiteye gitmenize bile gerek duymamanızdır.

Kurslardan YouTube videolarına ve makalelerine kadar bu programlama alanlarında ustalaşmak için ihtiyacınız olan becerileri sağlayacak oldukca sayıda çevrimiçi kaynak ve öğrenme yeri vardır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan