Python Geliştiricileri İçin 10 Kullanışlı Araç

Python Geliştiricileri İçin 10 Kullanışlı Araç

Python, oldukça yönlülüğü, kullanımı ve erişim kolaylığı ile yazılım geliştirme endüstrisinde saygı görür. Dilin gerçek kıymeti matematiksel hesaplama, veri bilimi, ML (makine öğrenimi) ve suni zeka, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve öteki birkaç çeşitli uygulama alanlarında parlar.

Dilden en iyi şekilde yararlanmak için geliştiricilerin SDLC (Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü) becerilerini geliştirmek için Python araçlarına aşina olmaları gerekir.

Bu vasıta sıralaması, 2022 ve sonrasında daha oldukça yönlü bir Python programcısı olmanıza destek olacaktır.

1. PyCharm IDE

PyCharm, bir IDE olarak sezgisel otomatik tamamlama, ipuçları, PEP8 kontrolleri ve öteki kod kalitesi geliştirme özellikleri sunar. Öteki özelliklerin yanı sıra akıllı otomatik kod tekrardan düzenleme, kontrol yardımı ve kod denetimleri için de buna güvenebilirsiniz.

PyCharm, Django, Flask, web2py vb. IDE, hata ayıklama ve profil oluşturma için birkaç yerleşik veritabanına ve geliştirici aracına haizdir ve bunların her biri daha çok işlevsellik için Visual Studio Code ile sorunsuz bir halde tümleşir.

NumPy ve Matplotlib kütüphane entegrasyonları bilimsel hesaplama özelliklerini genişletir. PyCharm’ın uzaktan geliştirme, teknolojiler arası beraber çalışabilirlik ve entegre kontrol tesisleri, bu IDE’nin kapsamlı özellik setini tamamlar.

İndirmek: PyCharm

2. Jupyter Dizüstü Bilgisayar

Jupyter Notebook arayüzü

Jupyter Notebook etkileşimli geliştirme, dokümantasyon ve kod yürütme için ihtiyacınız olan her şeye haizdir. Notebook, belge yazma için konsol tabanlı bir yaklaşımla donatılmıştır.

ilk olarak, matematik, varlıklı medya, hesaplamalar ve metin açıklamalarını birleştiren tarayıcı tabanlı bir web uygulaması bileşeni sağlar. İkinci olarak, varlıklı medya gelişmiş nesneler ve öteki ilgili içerikle beraber hesaplamalarda kullanılan girişleri ve çıktıları listeleyebilir.

İlgili: Jupyter Not Defterini Kullanmaya Başlama: Bir Öğretici

Bu özellik, tarayıcı içi denetimlerle kodu düzenlemenize ve otomatik sözdizimi vurgulama gerçekleştirmenize destek verir. Jupyter ile girintiyi ve sekme tamamlamayı da yönetebilirsiniz. Bu vasıta, kod yorum özelliği için düz metinle sınırı olan olmayan Markdown biçimlendirme dilini kullanır.

Jupyter’ın LaTeX entegrasyonu ile markdown hücrelerine matematiksel gösterimler ekleyebilir ve mathjax ile mahalli olarak işleyebilirsiniz.

İndirmek: Jupyter Not Defteri

3. Keras

Keras, Python ML ve Deep Learning projelerine öncülük eden üst düzey bir sinir ağı API kütüphanesidir. Keras, Python AI sinir ağı programlama ekosisteminizi TensorFlow, Microsoft Cognitive Toolkit, PlaidML, Theano ve ötekiler şeklinde arka uçlarla genişletmenize destek verir.

Keras, kodunuzu kapsamlı bir halde mesele gidermenize olanak tanımak için detay açısından varlıklı ve eyleme uygulanabilir hata iletileri oluşturur. GPU kümesi yada tüm TPU pod’u şeklinde çeşitli altyapı yapılandırmalarıyla mesh kabiliyeti göz önüne alındığında, istediğiniz sayıda iş akışı kullanım durumu için derin öğrenme çerçevesine uyum sağlayabilirsiniz.

İlgili: Python ve Suni Zeka Becerilerinizi Keras, Pytorch, Tensorflow ve Daha Fazlası ile Yükseltme

Keras’ı entegre etmek, derin öğrenme uzmanlarının ML bilişsel yüklerini azaltmalarına destek olabilir. Açık kaynaklı kütüphane, kullanıcı dostuluğu, genişletilebilirliği ve modüler programlama yaklaşımı ile yaygın olarak benimsenmiştir.

İndirmek: Keras

4. Pip Paketi

Pip Paketi web sitesi arayüzü

Python Pip Paketi, Python için varsayılan bir paket yöneticisidir ve her kurulumla beraber gelir. Pip, Python Geliştirme Teklifi 503’e uymaları koşuluyla öteki mahalli yada uzak depolardaki paketlerden yararlanmanıza destek verir.

Pip, tam paket listelerini ilgili paket sürüm numaralarıyla yönetir. Paket yönetiminizi bir Gereksinim -leri değişik bir masaüstü yada sanal ortam için aynı paketleri kataloglasanız destek olacak dosya.

Pip, yeni başlayanlar ve gelişmiş paket kütüphanesi yönetimi için uygun, sadık, hazır bir paket yöneticisi olmaya devam ediyor. Bununla beraber, birçok geliştirici ve ekip, Pip Python 3 ve sonraki sürümlerinde mevcut olduğundan PyPL şeklinde üçüncü taraf paket yönetimi çözümlerine güveniyor.

İndirmek: Pip Paketi

5. Her Yerde Python

Python Anywhere web sitesi arayüzü

Python Anywhere, uçtan uca SDLC gereksinimlerini karşılamadaki güvenilirliğiyle ün kazanmıştır. Bu PaaS (Hizmet Olarak Platform), Web’de Python programları geliştirmenize, çalıştırmanıza ve barındırmanıza olanak tanır.

Yerleşik Python NumPy, SciPy, Mechanize, BeautifulSoup ve PyCrypto kitaplıklarıyla değişimleri tamamlayabilir ve otomatik güncelleştirmeleri direkt tarayıcınızdan dağıtabilirsiniz.

Python Anywhere, kod tabanınızı AWS EC2 tabanlı sunucularında hızla dağıtmanıza destek verir. Merkezi olmayan barındırma, Python tabanlı uzaktan araştırma, öğrenme ve geliştirme sağlar.

İndirmek: Her Yerde Python

6. Scikit-Öğren

Scikit-Learn’ün açık kaynaklı kütüphanesi hazır ve Python komut dosyasıyla yazılmış ML hedeflerinizde size destek olmak için bekliyor. Scikit’in tahmine dayalı çözümleme araçları nesne sınıflandırmasını hızlandırır, devamlı kıymetli öznitelik tahmini ve gerilemesi, destek vektör makinelerinin kümelenmesi, gradyan güçlendirme, rastgele ormanlar ve benzer nesnelerin otomatik gruplandırılmasına destek verir.

Scikit, gelişmiş ML analizi için boyutsallık azaltma ve model seçimi şeklinde gelişmiş ML araçlarına haizdir. Matplotlib, NumPy ve SciPy kütüphaneleri üstüne inşa edilmiş diridir ve her biri ısmarlama ML bağlamı için idealdir.

İndirmek: Scikit-Öğren

7. Sfenks

Sfenks, Jupyter Notebook’a uygun bir alternatif olarak görülebilen başka bir Python dokümantasyonudur. HTML, LaTeX, ePub ve öteki biçimlerde son aşama açık Python belgeleri oluşturur.

Sfenks, otomatik, dile özgü dizinler ayarlamanıza ve kod parçacıkları için kontrol etmenize daha çok destek olabilir. Sfenks, yerleşik dokümanstrings kütüphanelerinin yanı sıra birkaç üçüncü taraf uzantısıyla donatılmıştır.

İndirmek: Sfenks

8. Selenyum

Selenium, Python’da çevik testler için gidilecek araçtır. Vasıta, Python tabanlı web uygulamaları için manuel, otomatik ve tarayıcılar arası testler gerçekleştirmenize destek verir.

Selenium ile otomatik testleri ihtiyaçlarınıza bağlı olarak manuel fonksiyon testlerine bile dönüştürebilirsiniz. Herhangi bir yazılım için amaca yönelik, hususi kontrol komut dosyaları yada durumlar yazabilirsiniz.

Geniş özelleştirme yelpazesi, Selenium kontrol işlevlerinin hususi yazılım yapılarında uygulanmasını kolaylaştırır.

İlgili: Selenium WebDriver Python’lu Herhangi Bir Bilgisayara Iyi mi Yüklenir

Kapsamlı Selenium kontrol paketinin tamamı açık kaynaklıdır. Python programınız birden fazla platformda çalışıyorsa, platformlar arası kontrol için Selenium’u kullanabilirsiniz. Selenium, Maven, Jenkins ve Docker kontrol gereksinimlerini karşılar.

İndirmek: Selenyum

9. Yüce Metin

Yüce Metin Düzenleyicisi arabirimi

Kuruluşundan bu yana, Yüce Metin, geliştirme topluluğunu fırtınaya maruz alan varlıklı özelliklere haiz, hafifçe bir IDE olmuştur. Son aşama bağlam uyumlu otomatik tamamlama özelliği ve sözdizimi tarif altyapısı, Python becerilerinizi hızla geliştirmenize destek verir.

Yüce Metin, kapsamlı Python API belgeleriyle birçok yeni başlamış olan sıkıntıyı önemsiz hale getirir. Uyarlanabilir kullanıcı arayüzü, sezgisel olarak herhangi bir platformun mahalli renk düzenine geçen son aşama güzel duyu bir programlama arayüzü sunar.

Yüce Metin’in son olarak sürümü, güncellenmiş Python API’lerinden yararlanmanıza olanak tanır, sadece gene de eski Python sürümleri için paketlerle geriye dönük uyumluluğun keyfini çıkarabilirsiniz.

Raspberry Pi, Apple Silicon yada Linux Arm64 kullanıyorsanız platformlar arası Python desteği için Yüce Metin’i kullanabilirsiniz. Yüce Metin içindeki projeleri yönetmek, oldukça sekmeli seçimi ve gezinme özellikleriyle zahmetsizdir.

İndirmek: Yüce Metin

10. BeautifulSoup

BeautifulSoup, Python web uygulaması verilerine erişirken, yönetirken yada manipüle ederken kullanışlı olan bir web kazıma çerçevesidir. Vasıta, herhangi bir ayrıştırıcıyla sinerji içinde çalışır ve ayrıştırma ağacında emek vermesi için oldukça çeşitli Python deyimlerini destek sunar.

Uygulama ve internet sayfası verilerini zahmetsizce kazımak için API’lerinizi BeautifulSoup ile entegre edin. Ek olarak, Python sitelerinden CSV elektronik tabloları, HTML, XML ve JS verileri elde etmek için BeautifulSoup’ı kullanın.

İndirmek: GüzelSoup

Yeni başlamış olan yada orta düzey bir Python geliştiricisiyseniz, python uyumlu çeşitli kimlikler ve komut dosyalarınızı verimli bir halde çalıştırmak için hangilerini kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

IDE’ler yalnız rahat metin editörleri değildir; süre kazandıran araçlar, lüzumlu paketler ve tek bir GUI altında oturup kodlamanız gerekebilecek öteki her şeyle donatılmıştır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan