Programlama Becerilerinizi Oluşturmak İçin En İyi 9 Kodlama Oyunu

Programlama Becerilerinizi Oluşturmak İçin En İyi 9 Kodlama Oyunu

Programlama, ne yaptığınızı öğrendikten sonrasında eğlencelidir, sadece o noktaya gelmek yorucu bir seyahat olabilir.

Bu yüzden bu kodlama oyunlarını ve zorluklarını oynamak için vakit ayırmalısınız. Yalnız keyifli molalar olarak hizmet etmekle kalmaz, bununla beraber uygulamalı uygulama ve edinim yardımıyla daha süratli öğrenir ve daha çok data saklarsınız. Başlamaya hazır mısınız? Gidelim.

Robocode, robot tankları kodlayan ve onları birbirine düşüren karmaşık bir programlama oyunudur. İşiniz, Java, Scala, C# ve daha fazlası benzer biçimde gerçek dilleri kullanarak robotlarınızı başarıya götürmüş olan suni zekayı yazmaktır. Adım atmak için Robowiki’deki Robocode Temelleri ve Öğreticileri’ne göz atın.

Robocode yükleyici bir geliştirme ortamı, yerleşik robot editörü ve Java derleyicisi ile beraber gelir. 2000 senesinde piyasaya sürülmesine karşın, Robocode hala tertipli olarak güncellenir ve korunur, açık kaynaklı ve bağımlılık yapıcı olmasına destek sağlar.

codingame

Codingame, gerçek kod yazarak bulmacaları ve zorlukları çözdüğınız oyun benzeri bir web uygulamasıdır. Java, C#, Python, JavaScript, Lua, Go, Rust ve daha fazlası dahil olmak suretiyle 25’in üstünde programlama dili desteklenir. Her bulmacanın yada meydan okumanın bir teması vardır (mesela, oldukca yaklaşan hava gemilerini vurmak için kuleyi programla), bu da eğlence faktörünü yükseltir.

Bilhassa Unity için oyun geliştirme programlama dilleri hakkında daha çok data edinin.

codecombat

Codecombat, oyun benzeri bulmacalar ve zorluklar için yalnızca kod yazarak çözülebilecek başka bir web uygulamasıdır. Sadece Codingame daha keyifli olsa da Codecombat, öğretmenlerin öğrencilerinin kodlamayı öğrenmelerine destek olmak için kullanabileceği bir “Classroom Edition” ile mühim bir eğitim açısına haizdir. Takip edilebilecek üç kurs yolu vardır: Bilgisayar Bilimi, Web Geliştirme ve Oyun Geliştirme.

kod savaş alanları

Codewars, kodlamayı uygulamanın ve algoritmik zorlukları çözmenin oyunlaştırılmış bir yolu olmasıyla birlikte bir programlama oyunu değildir. Bulmacaları tamamlamak için puan alırsınız ve puan değerleri çözümlerinizin ne kadar verimli olduğuna gore belirlenir. Codewars, başkaları tarafınca gönderilen ve çalışabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz çözümleri görüntülemenizi sağlar. Yeni bir programlama dili ve deyimlerini öğrenmenin en iyi yollarından biri olduğuna inanıyorum.

vim maceraları

Vim Adventures, birçok programlama profesyonelin kullanmayı sevilmiş olduğu son aşama sıradışı fakat son aşama kuvvetli bir metin editörü olan Vim’in iyi mi kullanılacağını öğrenmek için keyifli bir oyun benzeri öğreticidir. Gene de büyük bir öğrenme eğrisi var, bu yüzden bu benzer biçimde öğreticiler var. Kısaca Vim kendi başına bir programlama dili olmasa da, Vim’e hakim olmak daha verimli bir kodlayıcı olmanıza destek olabilir, bu yüzden bu makaleye dahil ettim.

6. Tİs-100

“Asla istemediğin montaj dili programlama oyunu!” Tenekenin üstünde öyleki yazıyor. TIS-100, bulmacalarını çözmek için düşük seviyeli montaj kodunun düzmece bir sürümünü öğrenmeye ve kullanmaya zorlayan, benzeri olmayan bir video oyunudur. Bu oyun bir latife değil – zor, açık uçlu ve hiddet nöbeti içinde kaldıracak kadar hayal kırıklığına uğramadığınız ve kafanız karışmadığı sürece inanılmaz bir yeniden değerine haiz.

İndirmek: Tİs-100 ($6.99)

7. Shenzhen I/O

TIS-100’ün arkasındaki aynı stüdyodan, basitleştirilmiş devreler oluşturmak ve söz mevzusu devrelerde çalışan basitleştirilmiş montaj kodu yazmakla görevli olduğunuz bir bulmaca oyunu olan Shenzhen I / O geliyor. İki oyun içinde, Shenzhen I / O’ya girmek daha kolaydır ve tatminkar karmaşıklığın aynı havasıyla daha keyiflidir.

İndirmek: Shenzhen I/O ($14.99)

8. İnsan Kaynakları Makinesi

İnsan Kaynakları Makinesi’nde, çeşitli yönergeleri bir araya getirerek görevleri tamamlayan bir ofis çalışanı olarak oynarsınız. Bir anlamda, bu oyun tamamen görsel programlama yöntemiyle bulmaca çözme ile ilgilidir, hatta mantıksal akış ve hafıza yönetimi benzer biçimde kavramlara değinmeye kadar gider – sadece sindirimi kolay, ofis temalı bir halde sunulur.

Programcınızın beynini egzersiz yapmak için mükemmel bir oyundur ve hatta çocuklar için de iyi bir kodlama oyunu olabilir.

İndirmek: İnsan Kaynakları Makinesi ($14.99)

9. Şaplar

Screeps (“senaryolu sürüngenler” anlamına gelir), oyun içi varlıkların davranışlarını kodlamak ve kendiniz için bir imparatorluk oluşturmak için JavaScript kullandığınız bir MMO strateji oyunudur. Temel oyun, kendi başına oynamanız için hususi bir sunucu ve resmi sunucuya 30 günlük tam erişim ile beraber gelir. Bundan sonrasında, resmi sunucuda aylık abonelikle kaldırılabilen sınırı olan bir kapasitede oynamaya devam edebilirsiniz.

İndirmek: Screeps ($14.99, $9/mo için isteğe bağlı abonelik)

Kodlama Becerilerinizi Keskinleştirmenin Öteki Yolları

Programlama kabiliyetinizi geliştirmek için daha çok yol mu aramıştınız? Kodlayıcılar ve geliştiriciler için bazı podcast’leri dinlemekten yararlanabilirsiniz.

Parasız oyun geliştirme araçları ile kendi oyunlarınızı hayata geçirmeye da başlayabilirsiniz. Çocuklarınızın kodlamaya girmesi için uygun bir yol arıyorsanız, çocuklar için mükemmel kodlama sınıfları ve oyunları düşünebilirsiniz.

Sadece, her şeyden sonrasında hala zorlanıyorsanız ve programlamanın temellerini kavrayamıyorsanız, geri adım atıp programlamanın sizin için doğru seçim olup olmadığını düşünmek isteyebilirsiniz. Iyi mi gittiğini bizlere bildirin!

Yorum Yap
0 Yorum yapan