Programcı Olarak Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Programcı Olarak Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Kuvvetli masaüstü yedeklerinden ve oyun dizüstü bilgisayarlarından ince ve hafifçe ultrabook’lara ve pahalı MacBook’lardan bütçe Chromebook modellerine kadar bir ton dizüstü bilgisayar modeli ve modeli vardır.

Bazı modeller iş, reklam öğeleri, öğrenciler ve oyun benzer biçimde bazı sektörler ve kullanımlar için açıkça pazarlansa da, programcılar için hususi olarak yapılmış bir dizüstü bilgisayar bulmakta zorlanacaksınız.

Bu yüzden, kodlamanızı yapmak için yeni bir aygıt arıyorsanız, programcıların bir dizüstü bilgisayardan istediği temel özelliklere bir göz atın.

1. Ekran

Dizüstü bilgisayar ekranı, bir programcının göz önünde bulundurması ihtiyaç duyulan mühim bir şeydir. Bu sebeple çalışırken neredeyse %99’una bakacaksınız. Bu yüzden, bir tek herhangi bir gösterimle yetinmeyin. Bir aygıt seçerken göz önünde bulundurmamız ihtiyaç duyulan bazı şeyler şunlardır.

Büyük Yerleşik Ekran

Taşınabilirlik sizinle ilgili bir mesele değilse, mümkün olan en büyük ekranı almaya çalışın. Bunun sebebi, daha minik vizyonun çalışmak için daha azca alanınız olduğu anlamına gelir. Ek olarak, metin, simgeler ve öteki kullanıcı arabirimi öğelerinin daha minik olacağı ve daha çok göz eğitimine yol açılacağı anlamına gelir.

Ek olarak, programlama oldukca fazla dikey alan kullanır. Bu yüzden 16:10 ekranlarını takdir edersiniz. Günümüzde bir çok dizüstü bilgisayar ekranı 16:9 en boy oranına haiz olsa da, eskisine haiz olmasına müsaade eden bazı seçenekler vardır.

Ek olarak, dokunmatik ekranlar yada 2’sinde 1 arada dizüstü bilgisayarlar programcılar için oldukca fazla destek programlara haiz değildir. Bilgisayarınızı başka amaçlar için kullanmayı planlamıyorsanız, ek maliyete değmezler.

Dış Ekran Desteği

mutliple ekranlı programcı ve dizüstü bilgisayar

Bir çok bilgisayar ek olarak HDMI üstünden minimum bir harici ekran takmanıza izin verir. Bu, bilhassa başvurular için aynı anda birden fazla penceresi açık olanlar için yararlıdır. Sadece, minik yerleşik ekran ile daha büyük bir harici ekran arasındaki uyumsuzluk işi sizin için daha zor hale getirebilir.

Bu yüzden, bilgisayarınıza bağlı iki yada daha çok harici ekran olmasını istiyorsanız, bunu desteklediğinden güvenli olmalısınız. Bir çok giriş seviyesi ve orta derslik aygıt, HDMI üstünden yalnızca bir ekran bağlamanıza olanak tanır.

Daha fazlasına haiz olmak istiyorsanız HDMI bağlantı noktasının yanı sıra DisplayPort teknolojisini destekleyen bir Thunderbolt 4 bağlantınız olmalıdır. Bununla, iki ekran ekleyebilir ve aynı anda kullanabilirsiniz.

İlgili: Dizüstü Bilgisayarınızı Kullanarak Birden Fazla Ekran Ekranı Iyi mi Bağlanır

2. İşlemci

AMD işlemci ve Intel işlemci yan yana

Her uygulamada olduğu benzer biçimde, yüksek performanslı bir işlemciye haiz olmak devamlı daha iyidir. Sadece, her insanın sınırsız bir bütçesi olmadığının farkındayız. Bu yüzden, bir işlemci seçerken, birkaç seçeneği tartmalısınız.

Her uygulamanın birden oldukca örneğiyle aynı anda birçok uygulama kullanıyor musunuz? Tonlarca veriyle emek harcayarak, bu tarz şeyleri derlemek için saatler harcıyor musunuz? Bu durumda, ham işlem gücü yerine çekirdek sayısına öncelik vermelisiniz. Sadece yalnızca bir yazılıma odaklanırsanız, yüksek saat hızına haiz bir işlemci buna kıymet olabilir.

Fakat ne tür bir programlama yapmış olursanız yapın, en düşük seviyede bir orta derslik çip almalısınız. Bunun sebebi, Intel Core i3 yada AMD Ryzen 3 benzer biçimde giriş seviyesi seçeneklerin, zamanında yapmanız ihtiyaç duyulan görevleri yerine getirmek için zorlanmış olmasıdır. Bu, dizüstü bilgisayarınıza bakarken, derlemeyi bitirmesini beklerken sizin için oldukca fazla hayal kırıklığına niçin olacaktır.

3. RAM

masaya serilmiş dizüstü bilgisayar RAM'i

İster ofis işleri, programlama yada oyun için bir dizüstü bilgisayar satın alın, bugünün tavsiye edilen minimum RAM’i 8 GB’tır. Bu miktar sizi zor bela geçecek ve bütçeniz dahilindeyse, devamlı 16GB seçeneği almalısınız.

8GB seçeneğini seçtiyseniz, dizüstü bilgisayarınız en azından gelecekte 16GB yada daha fazlasına yükseltilebilir olmalıdır. RAM lehimlenmiş modellerden kaçının, zira yükseltmek için yeni bir dizüstü bilgisayar satın almanız gerekir.

4. Depolama

Bilgisayarınızın süratli bir halde performans göstermesini istiyorsanız, SSD olduğundan güvenli olmalısınız. Bu, göreviniz ne olursa olsun dizüstü bilgisayarınızın süratli olmasını ve süratli çalışmasını elde edecektir.

2022’de, 256GB bilgisayarlar için en düşük minimumdur, sadece gene de 512GB SSD yada daha fazlasına haiz olmak tercih edilir. Birleşik bir SSD ve HDD kombinasyonuyla yetinmek zorundaysanız, işletim sisteminizi, uygulamalarınızı ve mevcut çalışmanızı koruyabileceğiniz minimum 256 GB SSD sürücüyle yetinmeniz gerekir.

Bu şekilde, kodu derlediğinizde, işleri daha süratli halledeceksiniz. Hemen sonra arşivlenmiş ve öteki dosyalarınızı daha yavaş HDD’de tutabilirsiniz.

5. İşletim Sistemi

Windows 10 bilgisayarında MacOs Big Sur

İşletim sistemi seçiminiz ne tür bir programlama yaptığınıza bağlı olacaktır. Çoğunlukla Mac sistemleriyle mi çalışıyorsunuz? Yada Windows için programlar da derli mi yapıyorsunuz? Linux sistemlerini mi tercih edersiniz, yoksa tüm işletim sistemi çeşitleriyle mi çalışmanız gerekir?

macOS ile çalışıyorsanız, muhtemelen bir Apple ürünü seçmelisiniz. Şirket şu anda M1 MacBook Air’den 16 inç MacBook Pro M1 Max’e kadar geniş bir teklif yelpazesine haiz. Bu yüzden, bütçenize uygun bir tane seçtiğinizden güvenli olun.

Sadece Windows PC’leri tercih ederseniz, sınırsız sayıda seçeneğiniz vardır. Benzer şekilde, herhangi bir cihaza ergonomik olarak yükleyebileceğiniz için Linux ile sonsuz seçenekleriniz vardır. Bununla beraber, bazı üreticiler evvelde yüklenmiş bir Linux işletim sistemine haiz dizüstü bilgisayarlar sunar, bu yüzden bunun yerine bunu seçmek isteyebilirsiniz.

İlgili: Çift Önyükleme ve Sanal Makine: Hangisi Sizin İçin Doğru?

Sadece, hem Windows hem de Linux yada Linux ve macOS çalıştırabilen bir çoklu önyükleme sistemi de oluşturabilirsiniz. Yeni M1 Mac’ler öykünmeyi etkileyebilecek değişik bir işlemci mimarisi kullansa da, Windows’ı Mac’inizde çalıştırmak için Wine’ı da kullanabilirsiniz.

6. Klavye

ahşap bir masada mekanik klavye

Bu çevre birimi, programcılar için minimum takdir edilenlerden biridir. İşlemciler yada monitörler kadar çekici olmasalar da, bir programcı olarak iyi bir klavyeyi takdir edeceksiniz. Bu sebeple muhtemelen zamanınızın %90’ından fazlasını bunun üstüne yazarak geçireceksiniz.

Klavye düzenleri kullanıcılar içinde değişecektir, zira bazıları tam boyutlu bir düzeni tercih ederken, bazıları on tuşsuz tasarımı tercih eder. Durum ne olursa olsun, beğendiğiniz birini seçmelisiniz. Sadece, yazma deneyimini de göz önünde bulundurmalısınız.

Dizüstü bilgisayarda klavyeyi özelleştiremeseniz de, harici bir klavye alıyorsanız dikkatli olmalısınız. Değişik anahtar türleri ve tuş başlıkları vardır ve birine yerleşmeden ilkin bu tarz şeyleri kontrol etmelisiniz.

İlgili: Bilgisayar Konforunu Çoğaltmak İçin En İyi Ergonomik Klavyeler

7. Pil Ömrü

%97 pil ömrü gösteren bir dizüstü bilgisayar.

Daima hareket halindeyseniz, tüm gün sürecek pilli bir dizüstü bilgisayar isteyebilirsiniz. Bu kategorinin şu anda yargı devam eden şampiyonlarından bazıları Içinde Apple M1 MacBook Pro, Lenovo ThinkPad X1 ve HP Envy 14 bulunuyor.

Pil ömrünün yanı sıra, Güç Teslimi kabul eden bir dizüstü bilgisayar düşünün. Bu şekilde, yoldayken şarj etmek için bir güç bankası kullanabilirsiniz.

Hareket Yerinde Programlama Yeni Düzgüsel

Her yerde çalışabilecek bir programcıysanız, kuvvetli bir programlama dizüstü bilgisayarını yanınızda takdir edeceksiniz. Bu şekilde, nerede olursanız olun verimli bir halde çalışabilirsiniz.

Kısaca, özgür programcıysanız yada şirketiniz dışarıda çalışmanıza izin verirse, kendinize hakikaten dijital göçebe kabul edebilirsiniz. Ek olarak, COVID-19 evden emek vermeyi her zamankinden daha popüler hale getirdi.

Yorum Yap
0 Yorum yapan