Mac için En İyi 5 Metin Düzenleyicisi

Mac için En İyi 5 Metin Düzenleyicisi

Mac’inizde bir uygulama veya web sitesi gibi yapmak istediğiniz bir kodlama projeniz varsa, kodu yazmak için bir programa ihtiyacınız olacaktır. Bu programlara metin düzenleyicileri denir. Metin düzenleyicileri, farklı kodlama dillerinde kod yazmanıza ve yürütmenize olanak tanır. Oldukça basit olabilirler veya otomatik renk kodlama ve biçimlendirme gibi birçok seçenekle birlikte gelebilirler.

İster ilk kez kodluyor ister yıllardır yapıyor olsun, sizin için bir Mac metin editörü var. En sevdiğimiz Mac metin düzenleyici uygulamalarını aşağıda derledik; sizin için en iyisini bulmak için okumaya devam edin!

1. Vim

Mac’inizde bir ton gücünde ve çok fazla zil ve ıslık içermeyen bir metin editörü istiyorsanız Vim’i istiyorsunuz. Genellikle “Programcı editörü” olarak adlandırılan Vim, attığınız hemen hemen her proje ve programlama dilini işleyebilir.

Yine de programcılar için harika bir program olarak Vim, kodlamada yeniyseniz biraz öğrenme eğrisiyle birlikte gelir. Vim otomatik olarak renk kodları sözdizimi yapar, böylece kodunuzun okunması biraz daha kolaydır, ancak önerilerde bulunmaz veya size hataları veya yazım hatalarını belirtmez. Ayrıca, macVim diğer işletim sistemleri için Vim’den daha fazla GUI’ye sahip olsa da, bunlara alışkınsanız çok sağlam bir Grafik Kullanıcı Arabirimine veya GUI’ye sahip değildir.

En azından yaygın olarak kullanılan bir programdır, bu nedenle sorularınız varsa, bir web araması ile cevaplar bulabilirsiniz. Ama ayak işlerini yapmaya ve programı öğrenmeye istekli olmalısın.

Bize göre, zaten kodlarsanız, Vim gereksiz fırfırlar olmadan kodunuz üzerinde çalışmak için harika bir editördür. Hala öğrenenler için Vim’i hemen kavramak daha zor olacak ve bu listede farklı bir metin editörü uygulamasını tercih edebilirsiniz. Ama çabalamak isteyip istemediğinizi anlamaya değer!

İndirmek: Mac için Vim (Ücretsiz)

2. Emacs

Mac'te emacs uygulaması ve projesi açık

Vim’den bahsettiğimiz için, klasik metin editörü savaşındaki büyük rakibi Emacs hakkında konuşmak mantıklı. Emacs, Vim gibi, kod meraklısına yönelik bir Mac metin editörüdür. Renk kodları sözdizimi, ama bunun ötesinde, bu bir araç, öğrenme platformu değil.

Ayrıca, Vim gibi, Emacs da uzantıları indirmenize ve yüklemenize izin veren bir paketleme sistemine sahiptir. Bu uzantılar sözdizimi denetleyicisi ve hata avcısı gibi şeylere sahip olmanızı sağlayabilir, ancak bunları ayrı olarak indirip yüklemeniz gerekir. Ve sadece çok fazla uzantı var.

Emacs, bir varlık takvimi, bir haber okuyucusu ve proje planlama yeteneklerine sahip olmak gibi diğer bazı işlevlere sahip olarak kendini Vim’den biraz ayırır.

Bu ekstra işlevler, Emacs’ın vim’i seçtiğiniz metin editörü olarak öne çıkarmanıza yardımcı olabilir. Ya da gereksiz görünecekler ve Vim’i daha çekici hale getirecekler. Metin düzenleyicinizin metin ve kod yazmanıza ve düzenlemenize izin vermenin ötesinde ne kadar yapmasını istediğiniz size ve size kalmış.

İndirmek: Mac için Emacs (Ücretsiz)

3. Atom

Mac'te atom uygulaması ve proje açık

Kodlamayı yeni öğrenen Mac kullanıcıları için metin editörü Atom’ı şiddetle tavsiye ederiz. Atom çok kullanıcı dostu bir GUI’ye ve ilk kez kodlayanlara yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir.

Otomatik tamamlama özelliği, unutmuş olabileceğiniz kod sözdizimini hatırlamanıza ve daha hızlı kod yazmanıza yardımcı olabilir. Atom ayrıca kodunuzdaki metni kolayca bulmanıza ve değiştirmenize ve birden fazla bölmede çalışmanıza olanak tanır. Atom için yeni bir kodlayıcı olarak takip etmesi kolay harika bir yeni kullanım kılavuzu da var ve belgelerinin çoğunu takip etmek de nispeten kolay bulduk.

Atom ayrıca, uygulama içinden indirebileceğiniz uzantılar (Vim ve Emacs’ta olduğu gibi ayrı ayrı bulmak yerine) ve pencerelerinizi bakmak ve çalışmak için daha eğlenceli hale getirmek için kullanabileceğiniz temalar da dahil olmak üzere bazı güzel özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

Atom yeni kodlayıcılar için harikadır, ancak sistemi Vim ve Emacs kadar sağlam ve hacklenebilir, bu yüzden öğrendikçe birlikte büyüyebileceğiniz bir metin editörüdür. Ayrıca, başkalarıyla kodlama yapıyorsanız program içi GitHub erişimine, düzenlemesine ve paylaşımına izin verir. Ayarlanmış iş akışlarına sahip uzun süredir kodlayıcılar otomatik tamamlama özelliğini beğenmeyebilir, ancak kullanıcılara yol boyunca biraz yardım sunabilecek güçlü ve güzel bir editör istiyorsanız Atom’u seveceksiniz.

İndirmek: Mac için Atom (Ücretsiz)

4. Yüce Metin

Mac'te Açık Yüce Metin uygulaması ve projesi

Mac kullanan yeni kodlayıcılar için bir başka harika metin editörü Yüce Metindir. Atom gibi, Yüce Metin de kodlamanız için otomatik tamamlama sunar, ancak bir terimi aramanız veya kendinize biraz kodun ne yaptığını hatırlatmanız gerektiğinde buna sözdizimi tanımları ekler. Tanımlar birkaç farklı biçimde bile görünebilir;

Bunlar, kodlarken şeyleri kontrol edebileceğiniz veya bunları incelemek için programdaki kod projelerini açabileceğiniz için öğrenmek için şaşırtıcı özelliklerdir. Yüce Metin’de daha gelişmiş kodlayıcılar için, kolay görünüm bölme ve sekme değiştirme ve hızlı değişken değişikliklerine izin sağlayan birden fazla seçim de dahil olmak üzere özellikler hala vardır.

Atom biraz daha fazla görünüm özelleştirmesine sahiptir, ancak Yüce Metin hala Koyu ve Açık temalara sahiptir ve Mac mini’niz için bir eGPU almayı düşünüyorsanız, birçok GPU ve eGPU ile iyi çalışabilir.

Yüce Metin Atom’dan daha acemi dostu olabilir, ancak tanımı ve otomatik tamamlama özellikleri öğrendikçe yararlı olmaktan daha sinir bozucu hale gelebilir. Yine de, klavyenizle ve görünümünü beğenerek pencerelerde kolayca gezinmek istiyorsanız, Yüce Metin harika.

İndirmek: Mac için Yüce Metin (Ücretsiz)

5. VS Kodu

VS Code uygulaması ve mac'te proje açma

Mac’iniz için almanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz son metin düzenleyicisi, VS Kodu olarak da bilinen Visual Studio Code’dur. Uygulama içi hata ayıklama seçeneklerine ve akıllı otomatik tamamlama sistemine sahip olan VS Code, sadece yeni kodlayıcılara yardımcı olmayı değil, aynı zamanda gelişmiş kodlayıcıların hızını artırmayı amaçlamaktadır.

Git (gelişen bir kod projesi üzerinde çalışıyorsanız Git’i Mac’inize yükleyebilirsiniz ve yüklemelisiniz) ve vs code içinde gözden geçirilebilen ve taahhütler için erişilebilir diğer SCM sağlayıcılarıyla, bu iş akışınızı mümkün olduğunca basitleştirmek isteyen bir düzenleyicidir. VS Code için de birçok uzantı mevcuttur, böylece farklı projelerle sizi daha da verimli hale getirebilirsiniz. VS Code’un yerleşik özellikleri gerçekten buraya gelmiyor. Bize göre, zaman kazandırıyor gibi hissediyorlar.

VS Code, Atom’dan (çok fazla kaynak kodu paylaştığı) ve Yüce Metin’den biraz daha az acemi dostu hissediyor. Ancak VS Code’a dönüşmek size ve kodlama hızınıza uzun vadede gerçekten yardımcı olabilir.

Bize göre VS Code, bir metin editörünün bir araç ve eğitmen olmasının en iyi orta alanıdır. Bu, ara kodlayıcı için en iyisini yapar: becerileri geliştirmek isteyen ancak bazen bir hatayla ilgili yardıma ihtiyacı olan biri. Bu sen misin? Evet ise, VS Code’a kesinlikle göz atın!

İndirmek: Mac için VS Kodu (Ücretsiz)

Hangi Metin Düzenleyiciyi Seçeceksiniz?

Mac için alabileceğin birçok harika metin editörü var. Hepsi kod yazmanıza ve çalıştırmanıza ve metin yazmanıza izin verir. Ve harika bir şekilde, hepsi ücretsiz!

İstediğiniz metin düzenleyicisine karar vermek, mevcut kodlama becerilerinize ve bir programın kodlamanıza ne kadar yardımcı olmasını istediğinize bağlı olacaktır. Kendinizi zorlamak ve her şeyi manuel olarak yapmak istiyorsanız, Vim veya Emacs’ı istersiniz. Bir programın size yol göstermesini istiyorsanız Atom, Yüce Metin veya VS Kodu istersiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan