Lua Neden Oyun Geliştirme İçin Popüler ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Lua Neden Oyun Geliştirme İçin Popüler ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Oyun geliştirme için kullanılan fazlaca fazla programlama dili vardır. Oldukca popüler olanlar C#, C++ ve Lua’dır. Lua, oyunlarda ve öteki görevlerde komut dosyası oluşturma için kullanılan üst düzey bir programlama dilidir. Tıpkı Python şeklinde yorumlanmış bir dildir; sadece, ilkin Lua sanal makinesinde çalıştırılan bayt koduna derlenir.

Bu öğreticide, Lua’nın niçin oyun geliştirme için popüler bulunduğunu ve niçin alternatiflerine tercih edildiğini öğreneceksiniz – C# ve C++.

Lua nedir?

Lua genişletilebilir, süratli ve üst düzey bir programlama dilidir. İki bölümden oluşur – işleyen yazılım sistemi ve Lua tercümanı.

 • çalışan yazılım sistemi, Lua’da yazılmış programları yorumlayabilen gerçek bilgisayar uygulamasıdır.
 • Lua tercümanı, Lua kodunu yorumlayan (insanoğlu tarafınca okunabilir) ve makine koduna çeviren (bilgisayarlar tarafınca okunabilir) motordur.

Lua tercümanı ANSI C ile yazılmıştır, bu da Lua’nın çeşitli cihazlarda çalıştırılmasını mümkün kılabilir.

Bu öğretici, bazı popüler oyun motorları ve çerçeveleri ve Lua’nın niçin bu motorlar için tercih edilen dil olduğu hakkında size rehberlik edecektir.

İlgili: Lua Nedir?

LÖVE

LÖVE, Lua’da 2D oyunlar oluşturmak için kullanılan mükemmel bir çerçevedir. Parasızdır, açık kaynaklıdır ve Windows, Linux, Mac OS X, Android ve hatta iOS şeklinde çeşitli platformlarda çalışır. LÖVE ile sıfırdan 2D oyunlar oluşturabilir, sprite’ları kullanabilir ve Lua’yı kullanarak oyun betiklerinizi yazabilirsiniz. Yeni süregelen biriyseniz LÖVE öğrenmek mükemmel bir seçimdir.

Katla

Defold, oyun geliştirme için en iyi yaptığınız şeye odaklanmanızı elde eden ustalaşmış bir vasıta olarak tanımlanır – oyun yapmak. Her türden oyun için kullanılabilir ve büyük bir topluluğa haizdir. Lua ile Defold oyunlarınız için senaryo yazabilir ve istediğiniz şeklinde denetim edebilirsiniz. Defold bir 2D oyun motorudur, bu yüzden her şey oldukça kolay ve sofistike değildir.

Taç

Corona, eskiden ticari olan platformlar arası bir 2D oyun motorudur, sadece şimdi parasızdır. Oyun motoru Lua kullanır ve oyun senaryolarını yazmak fazlaca kolaydır.

Roblox Stüdyo

43.2 milyon günlük etken kullanıcısı olan Roblox, hem oyuncular hem de geliştiriciler tarafınca kullanılan ustalaşmış bir platformdur. Geliştiricilerin oyun içi varlıklar, gömlekler ve tişörtler, 3D modeller ve daha fazlasını satarak platformda para kazanmalarını sağlar. Aslına bakarsak, Roblox’un kendi para birimi var – Robux (R$). Bir Robux 0.0035 Dolara eşdeğerdir.

Geliştiriciler, oyunların oluşturulduğu yazılım olan Roblox Studio’ya erişebilir. Bu stüdyoda oyunlarınız için Lua betikleri yazabileceğiniz bir IDE bulunmaktadır.

İlgili: Roblox Nedir ve Niçin Hepimiz Bunu Konuşuyor?

Lua’yı kullanan onlarca oyun motoru var ve bu oyun motorlarındaki dili kullanan birçok geliştirici var. İşte lua programlama dilinin bir çok oyun motorunda fazlaca popüler olarak kullanılmasının sebebi.

Lua Rahat

İşte inanması zor bir gerçek – Lua Python’dan daha basittir ve fazlaca kısa bir öğrenme eğrisine haizdir. Basitliği ile tüm veri yapıları nerede ise aynı şekilde temsil edilir. İşlevleri, koşullu ifadeleri, döngüleri ve her şeyi yazmak kolaydır. Sezgiselliği ile hatırlamadığınız nerede ise her ifadeyi, yöntemi yada işlevi tahmin edebilirsiniz.

Lua’nın bu özelliği onu oyun geliştirmeye uygun hale getirir.

Hafifçe ve Süratli

Lua tıpkı Python şeklinde yorumlanmış bir dil olmasına karşın, fazlaca süratli ve hafiftir. Aslına bakarsak, fazlaca azca hafıza tüketen en süratli yorumlanan programlama dillerinden biridir.

Katıştırılmış Dil

Lua gömülü komut dosyaları için de kullanılır. Lua’yı daha büyük bir programa değişik bir dilde tercüman yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Lua ek olarak C API’leri sunar ve bu özellik C’ye kolay bağlanmayı sağlar.

Ek olarak, Lua’yı C++, Java vb.

Parasız ve Açık Kaynak Kodlu

Lua parasız ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Kaynak kodu kullanılabilir ve herhangi bir geliştirici tarafınca değiştirilebilir. Roblox, Lua 5.1’den türetilen Luau (eski adıyla RBX.lua) olarak malum değiştirilmiş bir Lua sürümü kullanır. 4; Lua açık kaynak olmasaydı mümkün olmazdı.

Yüzlerce şirket ve oyun motoru, oyun geliştirme için ne kadar uygun olduğu sebebiyle Lua’yı kullanıyor. Lua topluluğunun büyümesi, Lua’yı kullanan birçok oyun motoru sebebiyle fazlaca büyüktür. Yardım nerede ise her şey için kullanılabilir ve herhangi bir Lua çerçevesini kullanırken asla kaybolmuş hissetmezsiniz.

Mesela, bir şirket olarak Roblox’un, eğitmenlerin Lua’yı kullanarak kodlamak da dahil olmak suretiyle hayal ettiğiniz her şeyi oluşturmak için Roblox Studio’dan iyi mi yararlanacağınızı öğretebilecekleri kendi eğitim hizmetleri vardır.

Windows için Lua (LfW)

Windows için Lua, Google tarafınca sağlanan ve Lua programlarını yazabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz bir metin editörü içeren SciTE adlı bir IDE içeren tam bir pakettir. Ek olarak, tek satırlı Lua kodunu yazabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz bir kabuza haizdir. Windows için Lua hakkında garip gerçek, kabuk üstünden kullanılabilen Lua programlama dilinin temelleri için bir rehber içermesidir.

Ek olarak, SciTE’nin C ve C++ şeklinde öteki programlama dillerinde kod yazmanıza ve çalıştırmanıza izin verdiğini bilmeniz gerekebilir, metin düzenleyici ise Lua, C, C++, Toplu iş ve saf Metin (Not Defteri şeklinde).

Windows için Lua’yı karşıdan yükleme ve kurma

Belirtildiği şeklinde, Windows için Lua Google tarafınca sağlanmaktadır. Paketi indirip yüklemek istiyorsanız, bilgisayarınızın iyi ve istikrarlı bir web bağlantısına haiz olduğundan güvenilir olun. Windows 7 ve sonraki bir için Lua’yı indirmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Giriş sayfasını görüntülemek için Windows için Lua Google Code sayfasını ziyaret edin; sonrasında üstüne tıklayın Indirme karşıdan yükleme sayfasını görüntülemek için.
  Windows için Lua için İndirme sayfasına gitmek için düğme
 2. Öğesini tıkladiğinizden güvenilir olun. LuaForWindows_v5.1.4-46.exe boyutunda dosya 25,06MB Windows için Lua’nın son olarak sürümünü (bu yazının yazıldığı sırada v5.1.4) indirmek için, kurulum sihirbazını açmak için indirilen dosyayı tıklatın.
  Windows için Lua yürütülebilir dosyası için İndir düğmesi
 3. Bir pencere açarak şöyleki diyebilir: Yayımcı doğrulanamadı. Yazılımı çalıştırmak istediğinizden güvenilir misiniz? Yoksay ve tıklatın Koşmak.
  Windows için Lua yükleme dosyasını çalıştırma
 4. Kurulum sihirbazı penceresi görüntülenir, Önümüzdeki. İsterseniz sözleşmeyi okuyun ve sözleşmeyi kabul etmek için radyo düğmesini deneyin, peşinden Önümüzdeki. (Anlaşmayı kabul etmezseniz devam edemezsiniz.)
  Windows için Lua sözleşmesini kabul etme
 5. Bilgisayarınızda kafi depolama kapasitesi var ise, varsayılan yolu C:Program DosyalarıLua5.1. Tıklayarak devam et Önümüzdeki.
  Windows için Lua'nın nereye yüklanacağını seçme
 6. Üstünde Bileşenleri Seç penceresinde, seçimi Tam yükleme.
  Windows için Lua'ya yüklenecek bileşenleri seçme
 7. Tıklamaya devam et Önümüzdeki hiçbir şeyi değiştirmeden, yükleme penceresine gelene kadar.
 8. Son olarak, Yüklemek ve Bilgisayarınızda LfW’nin yüklenmesini bekleyin.
  LfW'yi yüklemek için Yükle düğmesine tıklayın
 9. Yükleme yapıldığında, SciTE IDE’yi açabilir ve Dil lua kod için menü.
  SciTE'de dili Lua olarak ayarlama

Lua Öğrenmek

Lua için resmi belgeler

Bir programlama dilini öğrenmenin en iyi yolu resmi belgeleridir ve bu her dil için kullanılabilir. Lua için resmi belgeler ek olarak kağıtlar, Lua için kaynak kodu, SSS, hatalar, dile başlama ve kitap koleksiyonu şeklinde kaynaklara bağlantılar ihtiva eder; popüler Lua oyun motorları için kitaplar da dahil olmak suretiyle.

Dili öğrenmek istiyorsanız Lua resmi belgeleri mevcuttur.

Devam Edin ve Lua ile Oyunlar Oluşturun

Şimdi Lua ile oyun geliştirmeye hazırsınız. Peşinden, 2D geliştirme için LÖVE yada Corona’yı ve 3D oyunlar oluşturmak istiyorsanız Roblox Studio ve Lumberyard’ı öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan