Kendi Oyunlarınızı Yapmak İçin 8 Ücretsiz Oyun Geliştirme Yazılımı Aracı

Kendi Oyunlarınızı Yapmak İçin 8 Ücretsiz Oyun Geliştirme Yazılımı Aracı

Senelerdir devam eden bir oyun için bir fikrin var mı? Ya bu fikri hayata geçirdiysen? Bu günlerde, hepimiz doğru yazılım ve birazcık know-how ile bir video oyunu yapabilir.

Doğal ki, bu oyun geliştirmenin kolay olduğu anlamına gelmez. Flappy Bird benzer biçimde kolay bir oyun bile, iyi görünmesini ve hissetmesini istiyorsanız mühim bir çaba gerektirir. Sadece parasız oyun geliştirme yazılımı yardımıyla, oyun oluşturma oldukça kolaylaştırılmış hale geldi.

İşte bugün hayalinizdeki oyunu yapmaya adım atmak için kullanabileceğiniz en iyi parasız oyun yapma yazılımının bir sıralaması.

1. Yapı 3

Programlamaya gerek yok. Construct 3, hayatınızda asla kod satırı yazmadıysanız kullanabileceğiniz en iyi oyun geliştirme yazılımıdır. Bu oyun geliştirme aracı tamamen GUI odaklıdır, şu demek oluyor ki her şey sürükle ve bırak. Oyun mantığı ve değişkenleri, uygulamanın kendisi tarafınca sağlanan tasarım özellikleri kullanılarak uygulanır.

Construct 3’ün güzelliği, düzinelerce değişik platforma ve formata dışa aktarabilmesi ve bu çeşitli seçeneklere uyum sağlamak için oyununuzda tek bir şeyi değiştirmeniz gerekmemenizdir. Oyununuz bittikten sonrasında HTML5, Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Xbox One, Microsoft Store ve daha fazlasına dışa aktarabilirsiniz.

Construct 3, bir oyun geliştirme aracı için şimdiye kadar gördüğüm en iyi ve en kapsamlı belgelerden bazılarına haizdir. Buna ek olarak, temelden gelişmişe kavramları anlamanıza destek olacak yüzlerce öğretici vardır ve desteğe ihtiyacınız olursa forum topluluğu son aşama aktiftir.

Varlık Mağazası. Bir çok programcı yalnızca oyun sanatı, müzik yada animasyon oluşturmada temel uygulamaya haizdir. Sadece Construct 3 için problem değil, şundan dolayı Oyun Geliştirici Varlık Mağazası’ndan devamlı hazır varlıklara göz atabilir ve satın alabilirsiniz. Bir çok varlık paketi bir tek birkaç dolar yada daha azdır, sadece ustalaşmış derslik modeller size 30 $ yada daha çok çalıştırabilir. Ek olarak, yeni ipuçları ve püf noktaları incelemek ve öğrenmek için destek olabilecek kaynak ile örnek oyunlar satın alabilirsiniz.

Parasız sürüm tüm temel özelliklere haizdir, sadece 25 etkinlik, iki nesne katmanı, iki eşzamanlı hususi efekt, bir web yazı tipi, fazlaca oyunculu işlevsellik yoktur, yalnızca HTML5’e dışa aktarabilir ve oyunlarınızı satma izni içermez. Kişisel lisans $ 99 / yıl ve tüm bu kısıtlamaları kaldırır.

İndirmek: Yapı 3

2. GameMaker Stüdyo 2

Sürükle ve bırak yada kod. Yapı 3 benzer biçimde, GameMaker Studio 2 de değişkenler ve oyun mantığı için sürükle ve bırak arayüzünden başka bir şey kullanmadan tüm oyunları oluşturmanıza olanak tanır. Sadece Construct 3’ün aksine, GameMaker Studio 2, fazlaca fazla esnekliğe haiz C benzeri bir komut dosyası dili olan Game Maker Dili vasıtasıyla daha çok güç sağlar.

Oyununuz bittikten sonrasında, kodunuzu ayarlamak zorunda kalmadan istediğiniz sayıda platforma ve formata dışa aktarabilirsiniz: Windows, Mac, Linux, HTML5, Android, iOS, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One ve daha fazlası. Parasız sürüm ne yazık ki herhangi bir platforma dışa aktarmaya izin vermiyor.

GameMaker Studio 2, 1999 senesinde süregelen Game Maker: Studio’nun sıfırdan tekrardan yazılmış bir sürümüdür. Bugün, şu anda mevcut olan en popüler ve etken parasız oyun geliştirme motorlarından biridir. Özellik güncelleştirmelerine haiz yeni sürümler tertipli aralıklarla yayımlanır.

Yerleşik gelişmiş özellikler. GameMaker Studio 2 harikadır, şundan dolayı oyununuza uygulama içi satın alımlar ekleme kabiliyeti, kullananların oyununuzu iyi mi oynadığına dair gerçek zamanlı analizler, kaynak kontrolü, fazlaca oyunculu ağ oluşturma ve üçüncü taraf uzantıları vasıtasıyla genişletilebilirlik benzer biçimde birçok garip yaşam kalitesi hususi durumunu destek sunar. Ek olarak görüntüler, animasyonlar ve gölgelendiriciler için yerleşik editörlere haizdir.

Parasız sürüm müddetsiz olarak kullanılabilir, sadece oyunlarınızın ne kadar karmaşık olabileceği mevzusunda sınırlamalar vardır. İçerik Üretici planı $ 39 / yıl maliyeti ve Windows ve Mac’e dışa aktarmaya izin verir. Yada her biri tek seferlik kalıcı satın alma ile bireysel dışa aktarmaların kilidini açabilirsiniz: 99 $ için masaüstü, 149 $ için HTML5, 149 $ için Amazon Fire ve 399 $ için Android / iOS. Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One için ihracat her yıl 799 $ karşılığında kullanılabilir.

İndirmek: GameMaker Stüdyo 2

3. Birlik

Unity, 2005 senesinde 3D motor olarak başladı ve sonunda 2013 senesinde resmi 2D desteği ekledi. Mobil 2D gündelik oyunlardan çene düşüren grafik şaheserlere kadar her biçim ve boyutta oyun oluşturmak için muhteşem olan Unity’de yapılmış bir oyun oynama ihtimaliniz devasa yükseklikte.

Bileşen tabanlı tasarım. Birlik, bileşen-varlık tasarımıyla ortaya çıkmadı, sadece popülerleştirmede büyük bir parmağı vardı. Kısacası, oyundaki her şey bir nesnedir ve her bileşenin nesnenin davranışının ve mantığının bir yönünü denetim etmiş olduğu her nesneye çeşitli bileşenler ekleyebilirsiniz.

Unity’den en iyi şekilde yararlanmak için C# kullanmanız gerekir. İyi haber şu ki, Unity hem hobici hem de deneyimli oyun geliştiricileri içinde o denli yaygın olarak kullanılıyor ki, başlamanıza destek olmak için web’in her yerinde binlerce mükemmel Unity öğreticisi bulacaksınız. Unity’nin kendisi de yeni başlayanlar için fazlaca sayıda derinlemesine video serisine haizdir ve sağlanan belgeler mükemmeldir.

İlgili: Unity ile Bir Oyun Programlama: Bir Başlangıç Kılavuzu

Unity, herhangi bir parasız video oyunu tasarım yazılımının en geniş dışa aktarma desteğine haizdir: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, HTML5, Feysbuk, Oculus ve Steam VR benzer biçimde her türlü VR sisteminin yanı sıra PlayStation 5, Xbox Series X / S, Nintendo Wii U ve Nintendo Switch benzer biçimde çeşitli konsollar.

Varlık Mağazası. Oyununuzda bir mini harita sistemi mi istiyorsunuz? Ticari derslik bir ağ çözümüne ne dersin? Kim bilir 3D modellere, HUD grafiklere ve çevresel dokulara ihtiyacınız vardır? Aksiyon-macera RPG’niz için bir yazışma sistemine ne dersin? Tüm bu tarz şeyleri ve daha fazlasını Unity Asset Store’da edinebilirsiniz, parasız olma şansı yüksek.

Kişisel plan tamamen parasızdır ve oyunlarınızdan senelik 100.000 DOLARDAN daha azca gelir kazandığınız sürece herhangi bir motor özelliği kısıtlamaz. Plus planı senelik gelirde 200.000 dolara kadar gereklidir ve ek olarak editör için imrenilen “karanlık temanın” kilidini açar. Bundan sonrasında, sınırsız gelir elde eden Pro planına ihtiyacınız olacak.

İndirmek: Birlik

4. Godot Motoru

Unity benzer biçimde Godot da hem 2D hem de 3D oyunların oluşturulmasını destekliyor. Bu parasız oyun yapımcısının 2D yönü en başından itibaren dikkatlice tasarlandı, bu da daha iyi performans, daha azca hata ve daha temiz bir genel iş akışı anlamına geliyor.

Sahne tabanlı tasarım. Godot’nun oyun mimarisine yaklaşımı, her şeyin sahnelere ayrılması bakımından benzersizdir, sadece muhtemelen düşündüğünüz “sahne” türünde değildir. Godot’da bir sahne, sprite, ses ve komut dosyaları benzer biçimde öğelerden oluşan bir koleksiyondur. Ondan sonra birden fazla sahneyi daha büyük bir sahnede ve hemen sonra bu sahneleri daha büyük görüntüler halinde birleştirebilirsiniz. Bu hiyerarşik tasarım yaklaşımı, tertipli kalmayı ve istediğiniz vakit tek tek öğeleri değiştirmeyi fazlaca kolaylaştırır.

Hususi komut dosyası dili. Godot, sahne öğelerini korumak için sürükle ve bırak sistemi kullanır, sadece bu öğelerin her biri GDScript isminde olan hususi python benzeri bir dil kullanan yerleşik komut dosyası sistemi vasıtasıyla genişletilebilir. Öğrenmesi kolay ve kullanımı eğlencelidir, bu yüzden kodlama deneyiminiz olmasa bile denemelisiniz.

Godot, windows, Mac, Linux, Android, iOS ve HTML5 dahil olmak suretiyle kutudan çıkmış olduğu anda birden fazla platforma dağıtabilir. Bazı engellemeler geçerli olsa da (Mac ikilisini dağıtmak için mac sisteminde olması gerektiği benzer biçimde) fazladan satın alma yada lisans gerekmez.

Yerleşik gelişmiş özellikler. Godot, bir oyun motoru için şaşırtıcı derecede süratli bir halde yinelemeler. Her yıl minimum bir büyük sürüm var, bu da aslına bakarsanız iyi mi bu kadar fazlaca mükemmel özelliğe haiz bulunduğunu açıklıyor: fizik, işlem sonrası, ağ oluşturma, her türlü yerleşik editör, canlı hata ayıklama ve sıcak tekrardan yükleme, kaynak kontrolü ve daha fazlası.

Godot bu listedeki tek vasıta. MIT Lisansı kapsamında lisanslandığı için istediğiniz benzer biçimde kullanabilir ve yaptığınız oyunları herhangi bir engelleme olmaksızın pazarlayabilirsiniz. Motorun kaynak kodunu indirebilir ve değiştirebilirsiniz! (Motor C++ ile kodlanmıştır.)

İndirmek: Godot Motoru

5. Gerçek Dışı Motor 5

Epic Games’in Unreal Engine 5’i Haziran 2020’de duyuruldu, Mayıs 2021’de erken erişim gelişimine sunuldu ve tam sürümünün 2022’de bir vakit piyasaya sürülmesi umut ediliyor.

Bu listedeki tüm araçlar içinde Unreal Engine 5 (UE5) en ustalaşmış olanıdır. Unreal serisinin arkasındaki dahiler tarafınca sıfırdan oluşturuldu – üst düzey bir motorda neye gerekseme duyulduğunu ve yeni nesil özellikler sunmak için ne icap ettiğini bilen insanoğlu. Ne yaptıklarını fazlaca iyi biliyorlar.

UE5’in sürüş ilkelerinden biri, olabildiğince süratli bir halde yinelemenize ve geliştirmenize izin vermektir, böylece canlı hata ayıklama, sıcak tekrardan yükleme, kolaylaştırılmış bir varlık işlem hattı, anında oyun önizlemeleri, ek olarak suni zeka, sinematik araçlar, işlem sonrası efektler ve daha fazlası benzer biçimde yüzlerce dahil varlık ve sisteme haiz olmuş olursunuz.

Koda gerek yok. UE5’in benzersiz bir satış noktası, herhangi bir koda dokunmadan oyun mantığı oluşturmanıza müsaade eden Blueprint sistemidir. Bir kaynak editörü açmadan tüm oyunları, hatta karmaşık oyunları bile oluşturabileceğiniz kadar gelişmiştir. Fakat kendi taslaklarınızı kodlamak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz.

Gezegendeki en iyi öğreticiler. UE5 YouTube kanalı, sizi motorun her santimine yönlendiren yüzlerce videoya haizdir ve bu videoların bir çok 20 ila 60 dakika uzunluğundadır. Bu, üniversitede bir dönemlik kurstan alabileceğinden daha çok içerik! Adım adım kılavuza ihtiyacınız var ise, UE5 sizid.

Burada bir seviye görmeye mi başladın? En iyi motorların tümü birden fazla platforma sorunsuz dışa aktarmaya izin verir ve UE5 bir kural dışı değildir: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, HTML5, PlayStation 4, Xbox One, Oculus VR ve daha fazlası.

Parasız bir kullanıcı olarak, tüm motora (kaynak kodu dahil) erişebilirsiniz. Unreal Engine 5 ile başlayarak, ilk 1 Milyon $ brüt gelirinizi elde edene kadar telif haklarından feragat edilir. Ondan sonra, tüm satışlar için yüzde beş telif tutarı ödeyeceksiniz.

UE5 (UE4 ile karşılaştırıldığında), video oyunu grafiklerini film kalitesinde CGI’ya ve kim bilir daha iyi hale geliştirmeye kuvvetli bir odaklanma göstermektedir. Bunu iyi mi başarmayı umuyorlar? Nanite ve Lumen olmak suretiyle iki temel değişen teknolojinin yardımıyla.

Nanite

Çokgen sınırları, herhangi bir düzey tasarlamada yada oyununuz için herhangi bir karakter oluşturmada bir faktördür. Karakteriniz 1.500.000 çokgen kullanılarak yapılırsa oyununuzun iyi çalışmasını bekleyemezsiniz… Yapabilir misin?

Nanite yapabilir ve yapmalı diyor. Nanite geometrisi, milyonlarca ve milyarlık çokgen sayılarının kaynak sanatını içe aktarmanıza ve oyununuzda sorunsuz çalışmasını sağlar – bu 3D sanatçılar ve animatörler için son aşama coşku vericidir.

Lümen

Bilgisayarların video oyunlarında aydınlatmayı temsil ed şekli, başladığı yerden sıçramalar ve sınırlar kat etti. UE5’in Lümen’i bir sonraki adım ve oldukça büyük bir adım.

Lümen dinamik ortamlarda fotogerçekçi ışık reaksiyonları sağlar. Bir örnek, ay gökyüzünde değişik konumlardayken yada dağlar benzer biçimde arazi tarafınca engellendiğinde ay ışığının bir vadi süresince ne kadar yayılacağıdır. Sahne değiştiğinde, aydınlatma anında tepki verir.

Lumen’in bir öteki oyun değiştiren yönü, tasarımcıların Unreal Engine’deki aydınlatmayı oyun içinde görünmüş olduğu benzer biçimde değişik açılardan görüntüleme kabiliyetidir. Parasız oyun yapma yazılımı için pazardaysanız, Unreal Engine ile yanlış gidemezsiniz.

Not: Unreal Engine 5 en güncel yazılım olsa da, erken erişim aşamasında üretime tam olarak hazır değildir. Tam bir oyun yapımcısı arıyorsanız, bunun yerine Unreal Engine 4’e göz atın.

İndirmek: Gerçek Dışı Motor 5

6. Defold

Sürükle ve bırak yada kod. Hususi mantık eklemek için Defold’un kod düzenleyicisini yada varlıkları direkt oyununuza bırakmak için görsel ve sahne düzenleyicilerini kullanın.

Defold, en iyi parasız oyun tasarım yazılımının fazlaca çeşitli platformlara dışa aktarmaya izin verdiği kuralına kural dışı değildir. Oyununuzu Nintendo Switch, Android, iOS, macOS, Linux, Windows, Steam, HTML5 ve Feysbuk’ta yayınlayın.

GameMaker Studio 2 benzer biçimde Defold da kurulumdan gelen bir takım gelişmiş özelliği destek sunar ve daha çok yapılandırma gerektirmİyor.

Motor muhteşem 3D desteğine haizdir, sadece 2D oluşturma için en iyi şekilde optimize edilmiştir. Bileşen tabanlı bir sistem kullanarak, 2B spritlere ve harita düzenleyicilerine, 3B modellere ve meshlemelere ve çeşitli parçacık efektlerine erişebilirsiniz. Bunlar mevcut özelliklerin ve değişen teknolojinin bir tek bir kısmıdır, Defold’un tüm kapasitesini idrak etmek için bazı şeyleri kendiniz denemeniz gerekir.

Uzman düzeyinde belgeler. Defold’un öğreticileri, kılavuzları ve forumları, tomurcuklanan herhangi bir oyun geliştiricisinin onları almasını ve hacklenmesini bekleyen fazlaca sayıda bilgidir. Forumlar ve SSS bilhassa belirli engelleri aşmak için yararlıdır; birçok geliştirici karşılaştığınız probleminin aynısını yaşadı ve onların liderliğini takip edebilmeniz için iyi mi gezineceklerini çözdüler.

Defold, lisanslarını (Defold’un internet sayfasında ücretsiz bir şekilde) edinmeniz ve lisansın standartlarına uymanız koşuluyla açık kaynaklıdır ve kullanımı parasızdır. Defold komisyon almaz ve oyununuzun görmüş olduğu ilgiden bağımsız olarak kullanımı parasız kalır.

İndirmek: Katla

7. RPG Maker MZ

RPG Maker anasayfa

Koda gerek yok. RPG Maker MZ, herhangi bir programlama öğrenmek zorunda kalmadan bir oyun oluşturmak isteyenler için mükemmel bir parasız oyun yapımcısıdır. Hayal gücünüzü çalkalayan herhangi bir RPG oluşturmak için harita düzenleyicisini, karakter oluşturucuyu ve veritabanını kullanın.

Hususi kod eklemek istiyorsanız bunu eklentileri kullanarak yapabilirsiniz, sadece bir çok mantığı RPG Maker MZ’ye özgü kod gerektirmeyen Vakalar sistemini kullanarak uygulayabilirsiniz.

Varlık Mağazası. RPG Maker’ı parasız yüklemenizle beraber gelen dokuların üstüne Pazar Yeri’nde aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce varlık paketiniz olacak. Müzik, karakter lekeleri, tüm düzey tasarımlar kaynak yapabilirsiniz; bir RPG oluşturmak için ihtiyacınız olabilecek her şey ve her şey burada bulunur.

RPG Maker ile listedeki öteki araçlardan daha azca dışa aktarma seçeneği bulacaksınız, sadece büyük adlar hala kapsanır: Windows, macOS, iOS ve Android.

80 $ ‘dan lisans satın almanız gerekmeden ilkin 30 günlük parasız tecrübe etme sürümü mevcuttur.

İndirmek: RPG Maker MZ

8. Cerberus X

Cerberus X indirme sayfası

Hafifçe ve Sezgisel. Hafifçe bir 2D oyun yapımcısı arıyorsanız, Cerberus X (CX) sizi kapsıyor. Listedeki en gelişmiş alan kişi olmasa da, yeni başlayanlar için bir programlama diliyle ayaklarını ıslatmak için muhteşem bir seçimdir.

Cerberus X IDE’yi kuvvetli grafik API’leri ve Mojo çerçevesiyle beraber kullanarak oyunlar tasarlayın ve Windows PC, macOS (10.15.x ve önceki) ve HTML5’e dışa aktarın.

Bu API’ler ve Mojo çerçevesi, işleyen bir oyun oluşturmak için fazlaca fazla kodlama yapmanıza gerek olmadığı anlamına gelir; Yalnız boşlukları dolduruyorsun.

CX’in öğreticileri ve hareketli forumları, motorun in ve çıkışlarını öğrenmek için muhteşem kaynaklardır ve şaşırtıcı derecede iyi korunurlar. Cerberus X modüler bir dil olduğundan, kendi oyununuzda kullanmak için öteki içerik üreticilerden modüller içe aktarabilir yada öteki geliştiricilere kod ekleyebilirsiniz!

Cerberus X’i indirmek parasızdır, sadece kendi fiyatınızı adlandırabilir ve istediğiniz takdirde geliştiricileri destekleyebilirsiniz.

İndirmek: Cerberus X

Parasız Oyun Yapma Yazılımı ile Becerilerinizi Yükseltin

Bu seçim için tam olarak kesinti yapmayan, sadece yukarıda listelenenler aradığınız şey değilse gene de denetim edilmeye kıymet (Phaser, Stencyl yada GDevelop benzer biçimde) bir avuç başka oyun geliştirme aracı vardır.

Oyun geliştirme mevzusunda ciddi olmak istiyorsanız, hakkaten bazı programlamalar üstünde çalışmalısınız. Kodlama oyunları oynayarak öğrenirken eğlenebilirsiniz!

Yorum Yap
0 Yorum yapan