Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Python Kimliği

Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Python Kimliği

Python, bugün mevcut olan en gelişmiş sunucu tarafı programlarından ve günlük web uygulamalarından bazılarına güç vermektedir. Python, bir dil olarak, oldukca sayıda kütüphanesi ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kütüphaneler, geliştiricileri bilimsel ve matematiksel araştırma, suni zeka/ML (sırasıyla Suni Zeka ve Makine Öğrenimi) programlama, robotik ve oldukca daha fazlası için destek sunar.

Sık python kullanıcısıysanız, kodlama yaparken IDE’lerin ve kullanımlarının önemini farklıymış olabilirsiniz. IDE’ler, verimli ve etkili gelişmenin önünü açan extra yerleşik araçlara haiz kod düzenleyicilerdir.

Varsayılan Python metin düzenleyicisini kullanmaktan sıkıldıysanız, her geliştiricinin bilmesi ihtiyaç duyulan bu Python editörlerini denetim etmelisiniz.

1. Pydev

PyDev IDE, Eclipse IDE paketi içinde bir eklenti uzantısı olarak programcılar tarafınca kullanılabilir. Her zamanki düz Python programlarının yanı sıra, CPython, IronPython ve Jython üstünde de çalışabilirsiniz.

İlgili: En İyi Java IDE nedir? NetBeans ve Eclipse ve IntelliJ Karşılaştırması

PyDev, yeni başlayanlar için Python programlamayı önyüklemek için kapsamlı belgelerle beraber gelir. Grafik hata ayıklama ve PyLint ile entegre kod analizi özellikleri, uzun soluklu kod bloklarını hatalar için kontrol etmek için büyük bir ayaktır.

PyDev’in şık kod tamamlama ve yazım ipucu özellikleri Python kodlamasını hızlandırır ve acemilerin sözdizimini anında geri çağırmasına destek sunar. Bir IDE olarak PyDev, Eclipse’in IDE’sine bakılırsa hata ayıklamanıza müsaade eden uzaktan hata ayıklama kalitesine haizdir.

İndirmek: Pydev

2. PyCharm

PyCharm, saygı duyulan IntelliJ IDE yaratıcısı yazılım devi JetBrains’in beynidir. Bu IDE, hataları süratli bir halde bulmak ve programlama varlıklarını saptamak için güzel duyu ve renk kodlu bir ortam sağlar.

Kod düzenleyicisi, projelerinizin doğru ortam yapılandırmasına haiz olmasını sağlar ve kod analizi, hata ayıklama ve sınamada destek olacak araçlarla doludur.

PyCharm, Python’un veri bilimi kabiliyetlerinden en iyi şekilde yararlanmak için Anaconda, PyLint, WakaTime ve Kite şeklinde kuvvetli entegrasyon araçlarının bir listesini kapsar.

Platformlar arası IDE, hataları en aza indirirken kodlama oturumlarınızı hızlandırmanıza destek olan akıllı önerilerle Python 2.x ve 3.x sözdizimini destek sunar.

PyCharm’ın PyTest entegrasyonu, kod geliştirme ile yan yana kontrol yapmayı kolaylaştırır.

İndirmek: PyCharm

3. Yüce Metin

Yüce Metin Düzenleyicisi arabirimi

Yüce Metin, son aşama sezgisel içeriğe duyarlı otomatik tamamlama, hata bulma ve sözdizimi tarif kabiliyetlerine haiz özellik dolu bir IDE’dir.

Yüce, düşük hafıza kullanımı ile ünlüdür. Güncellenmiş Python API’si, eski Python paketleri için geriye dönük uyumluluk sunar. Bölünmüş pencereler, kenar çubukları ve oldukca sekmeli seçim özellikleriyle büyük boyutlu proje yönetimini işler.

Yüce Metin, programcılara devamlı hafifçe fakat kuvvetli, özellik dolu bir IDE çözümü sunmuştır. Piyasadaki öteki bazı alternatiflerden geçiş yapmak istemenizi sağlayacak birçok perçinleyici özellik sunar.

Mesela, yeni GPU işleme özelliği uzun soluklu kod bloklarını görsel olarak çekici hale getirir (8K çözünürlüğe kadar).

İlgili: Programcılar ve Öğrenciler için Mükemmel Ahududu Pi Kimlikleri

Yüce Metin, Apple Silicon, Raspberry Pi ve Linux ARM64 platform yapılarında Python kodlaması için mahalli destek sağlar.

İndirmek: Yüce Metin

4. Visual Studio Kodu

Visual Studio Kodu arabirimi

Visual Studio Code, yalnızca Windows geliştirme için fiili bir Python kodlama uygulamasıdır. Django ve Flask çerçeveleriyle entegrasyonu, son zamanlarda programcılar arasındaki popülaritesini artırdı.

Visual Studio, kullanıcılara harici olarak daha fazlasını ekleme seçeneğiyle çeşitli Python odaklı kitaplıklara erişim sunar. Kullanıcılar pip ve PyPI kullanarak proje bağımlılıklarını kolayca yönetebilir.

VS Code, projeye özgü gereksinimlerinize bakılırsa birden fazla Python yorumlayıcıya haizdir. Programcılar, Python uzantısıyla Linux ortam öykünmesi için Windows Alt Sistemi’ni kullanabilir.

Visual Studio, performansla zenginleştirilmiş Python geliştirme ortamı, vasıta ipucu önerileri, otomatik tamamlama ve kod parçacıklarıyla yeni gelenleri etkisinde bırakır.

İndirmek: Visual Studio Kodu

5. Vim

Vim, Unix için açık kaynaklı bir editör olarak başladı. Sadece, IDE artık istikrarlı bir Python editörü olarak ününü koruyor. Kod düzenleyicisi aynı anda CUI ve GUI tabanlı programlamayı etkinleştirir.

İlgili: Linux için En İyi Kimlikler ve Kod Editörleri

Python ortamı verimli tekrardan düzenleme, sözdizimi otomatik tamamlama ve hata ayıklama olanakları sunar. Vim, uzun kod bloklarını kod katlama ile yoğunlarken oldukca sekmeli programlamayı hızlandırmak için arabellekler ve bölmeler kullanır.

Vim’in genişletilebilirliğini düzenleyebilir ve yönetebilir ve çeşitli Python projelerine uyarlayabilirsiniz.

Kod düzenleyici, Python programlama projelerinin ayrılmaz bir parçası olan kapsamlı Python programlama belgeleriyle donatılmıştır. Bir metin editörü olarak, Unix ve Linux sistemlerinin bir çok için uygundur.

İndirmek: Vim

6. GNU/Emacs

Emacs arayüzü

Emacs, Python programlama desteği için hususi bir Python moduna haiz GNU lisanslı bir IDE’dir. Emacs, son kullananların sıkışık kod bloklarında ayırt etmelerini sağlamak için değişkenleri, sabitleri ve sözdizimini zıt renklerde vurgular. Otomatik girintileme olanağı, ifadelerinizi muntazam bir halde düzenleyerek kodu yapılandırılmış ve iyi tanımlanmış hale getirir.

Bu IDE, etkileşimi, tamamlamayı, virtualenv’i ve paketleri kolaylaştırmak için kapsamlı bir kabuk destek sistemine haizdir. Ek olarak Spacemacs, Doom ve Elpy şeklinde hususi Python paketlerine haizdir.

Emacs ile sağlanan Dil Sunucusu Protokolü paketleri Jedi dil sunucusu, Microsoft Pyright dil sunucusu ve Palantir’in Python dil sunucusunu ihtiva eder.

İndirmek: GNU/Emacs

7. Atom IDE

Atom arayüzü

Atom, hususi bir Python derleyicisi olan açık kaynaklı bir metin editörüdür. Dil sunucusu ile python dil desteği uzantısı sunar. Atom cemiyet tarafınca korunur; paketleri Python’un kabiliyetlerini genişletir ve geliştirici topluluğu tarafınca oluşturulur ve korunur.

Atom IDE, tamamlamalara, tanımlara, referanslara, sembollere ve tekrardan adlandırmaya destek olmak için Jedi ve Rope şeklinde paketler ihtiva eder. Ek olarak, kod biçimlendirme için YAPF, karmaşıklık denetimleri için McCabe Linter, hata idrak etme için Pyflakes ve PyLint ve docstring yoldam denetimi için Pydocstyle ile donatılmıştır.

Atom’un GitHub entegrasyonu, beraber çalışabilirliği ve yerleşik paket yönetimi özellikleri her Python kodlayıcının favorisidir.

İndirmek: Atom

8. Python IDLE

Python IDLE arabirimi

Python-IDLE, her Python kurulumuyla beraber gelen çıplak kemikli bir kod geliştirme paketidir. Platformlar arası geliştirme desteği sunar.

IDLE, kod vurgulama özellikleri, otomatik girinti, kod tamamlama ve oldukca daha fazlası ile beraber son aşama verimli bir kabuk yada etkileşimli bir yorumlayıcı sağlar.

IDLE, Python Tkinter GUI vasıta seti kullanılarak geliştirilmiştir. Hata ayıklayıcısı, kalıcı kesme noktaları, genel ve mahalli ad alanı görüntüleme ve adımlama işlevleri için hususi bir söz hak eder.

Hata ayıklayıcı, süratli hata ayıklama hatalarına satır atlamanıza olanak tanır. Yerleşik yığın görüntüleyicisini kullanarak, hatayı son oluşum yığınına kadar seyredebilirsiniz.

İndirmek: Python IDLE

9. Spyder

Spyder arayüzü

Bilimsel Python kodlaması için bir IDE istiyorsanız, Spyder elinizdeki en iyi seçimdir. Bilim adamları, veri mühendisleri ve analistler için açıkça oluşturulan açık kaynaklı, platformlar arası bir IDE’dir.

Öteki dillerle beraber çalışabilirliğe müsaade eden varlıklı bir düzenleyiciye, GUI programlama için bir IPython konsoluna ve son aşama gelişmiş bir değişken gezgine haizdir.

Kullanıcılar Dizüstü Bilgisayar, Terminal ve Unittest şeklinde oldukca sayıda eklentinin işlevlerini genişletmesini bekleyebilir. Yeni başlayanlar için gelişmiş Python kod bloklarının hata ayıklamasını kolaylaştırır.

İndirmek: Spyder

10. Thonny

Thonny arayüzü

Thonny, yeni başlayanlar için hususi olarak tasarlanmış iyi senaryolu bir Python IDE’dir. Son aşama özelleştirilebilir IDE, çeşitli Python sürümleriyle iyi bir halde meshler.

GUI tabanlı IDE, birkaç varsayılan paket ve gerektiğinde paket ekleme seçeneğiyle beraber gelir. Sorunsuz değişken ekleme için yararlı kabuk komutları sunar. Klavye kısayolları olan acemiler için testi kolaylaştıran akışkan bir hata ayıklayıcı paketler.

Thonny, python öğrenmenizi ifade değerlendirmesiyle artırır. Thonny’nin arayüzüyle çalışırken işlev çağırma ve API’ler şeklinde temel kavramları kavrayabilirsiniz.

İndirmek: Thonny

Python Kullanıcıları için En İyi Kod Düzenleyicileri

Kod düzenleyicileri Python kodlamasının ayrılmaz bir parçasıdır ve programcılar devamlı kodları üstünde çalışmak için güvenilir IDE arabirimleri ararlar.

Sadece, bir çok süre, sisteminizdeki IDE uygulamalarını indirmek ve yapılandırmak için süre harcamak istemiyorsanız, bazı tarayıcı IDE sürümlerine göz atabilirsiniz. Bunlar, masaüstü meslektaşları şeklinde kendi benzersiz işlevlerini sunar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan