Geliştiriciler için 7 Yararlı Çevrimiçi Topluluk

Geliştiriciler için 7 Yararlı Çevrimiçi Topluluk

Öteki geliştiricilerle oldukca fazla etkileşimde bulunmazsanız, programlama hızla yalnız ve bunaltıcı bir etkinlik şeklinde hissettirebilir. Sadece geliştirici topluluklarına katılmak, bağlı hissetmenize, sektöre ayak uydurmanıza ve öteki geliştiricilerden destek almanıza destek olabilir.

Bu yüzden, katılmanız ihtiyaç duyulan geliştiriciler için yedi çevrimiçi toplulukla ilgili bir göz attık.

Geliştiriciyseniz GitHub’ı aslına bakarsanız biliyor olmuş olursunuz. Geliştiriciler için en büyük topluluklardan önde gelen GitHub’ın 73 milyondan fazla üyesi vardır. Kod paylaşımı ve öteki özellikler içinde GitHub, oldukça etken ve destekleyici üyelere haiz bir foruma haizdir.

Burada, yakınınızda gerçekleşen vakaları bulabilir, programlama sorularınızı sorabilir ve GitHub’ın kendisi hakkında yardım alabilirsiniz. Diller ve API geliştirme şeklinde değişik programlama mevzuları hakkında tartışmalar vardır.

Burada aslına bakarsanız yüz binlerce sual yayınlandığından, ilkin birinin sorunuzu aslına bakarsanız cevaplayıp yanıtlamadığına bakabilirsiniz. Değilse, yanıtları almak için ilgili kategorilerde doğru etiketlerle gösterim yapabilirsiniz.

İlgili: Toplumsal Kodlama Trendine Katılın ve GitHub Depolarına Katkıda Bulunun

Buradaki kullanıcılara katkılarından dolayı rozet verilir. Bu yüzden, yardım arıyorsanız, bu rozetler kişinin güvenilir olup olmadığını ölçmenize destek olacaktır. Milyonlarca etken üyeyle, gerektiğinde yardım yada yanıt almak için bu topluluğa güvenebilirsiniz.

kod projesi ekran görüntüsü

CodeProject, 15 milyon üyeli kuvvetli bir geliştirici forumudur. Burada değişik kategorilere ayrılmış birden fazla pano var.

Makaleler panosunda, topluluk üyeleri tarafınca algoritmalar, suni zeka, IoT, programlama dilleri vb. Belirli bir soruyla ilgili desteğe ihtiyacınız var ise, süratli yanıtlar panosunda bir sual sorabilirsiniz.

Ek olarak, geliştiricilerin daha derin ve daha uzun tartışmalara katılmaları için münakaşa panoları vardır. CodeProject genel programlama, web geliştirme, mobil geliştirme, veritabanları vb.

Bu forumda bilhassa garip bir kurul, bir geliştiricinin yaşamını tartışacak yer olan The Lounge’dur. CodeProject üyesi olarak anketlere ve yarışmalara katılabilir, haberlerin haberlerinden haberdar olabilir ve bültene abone olabilirsiniz.

Yazı itibariyle, Kod Projesi’de etken 50.000’den fazla şahıs vardır. Bu yüzden, mesele yada zamandan bağımsız olarak size destek olabilecek oldukça etken bir topluluktur.

freecodecamp ekran görüntüsü

8.000’den fazla öğretici ile freeCodeCamp, çevrimiçi kodlamayı ücretsiz bir şekilde öğrenmek için mükemmel bir yerdir. Ek olarak geliştiriciler için eşit derecede mükemmel bir foruma haizdir.

freeCodeCamp’te JavaScript, HTML, CSS, Python, Proje Geri Bildirimi ve Kariyer Tavsiyesi için alt forumlar vardır. Benzer şekilde, ana dilinizde yardım almak için İspanyolca, Çince, İtalyanca ve Portekizce şeklinde değişik diller için alt forumlara katılabilirsiniz.

İlgili: Yardım Etmek İçin Gönüllü Olmalısınız En İyi Açık Kaynak Projeleri

Bir skor tahtasının yanı sıra, freeCodeCamp etken ve yardımsever kullanıcılar için rozetlere haizdir. Kendi kendine barındırılan söyleşi odası sistemi yardımıyla platformun resmi söyleşi odalarına katılabilir ve geliştiricilerle canlı tartışmalar yapabilirsiniz.

Birkaç freeCodeCamp talebesi ve öteki geliştiriciler etken forumunun bir parçasıdır. Öğrenmek için freeCodeCamp kullanmış olsanız da olmasanız da, freeCodeCamp forumuna katılmaya kıymet.

stackoverflow ekran görüntüsü

Stack Overflow, geliştiriciler için her programlama sorusu için bir cevap kitaplığı oluşturmayı amaçlayan bir soru-cevap sitesidir. JavaScript, makine öğrenimi, Nginx, hata ayıklama, ağ oluşturma vb.

Reddit’e benzer şekilde yukarı ve aşağı oy sistemi, en iyi cevapları görmenizi sağlar. Benzer şekilde, Stack Overflow rozetler verir ve her profilin itibarını ölçerek kendi adıyla görüntüler.

Daha da önemlisi, bu saygınlık puanları size başkalarının sorularını yada cevaplarını düzenleme, denetleme araçlarına erişim ve söyleşi odaları oluşturma kabiliyeti şeklinde ayrıcalıklar kazandırabilir.

Stack Overflow, ekibinizle ortaklaşa iş yapmak için hususi bir topluluk oluşturmanıza olanak tanır. Ek olarak, Stack Overflow geliştiricilerin hayallerindeki işi al etmeleri için bir iş panosuna haizdir.

Stack Overflow’un cevaplanmış sorulardan oluşan büyük bir kütüphanesi olmasına karşın, aklınızdaki sual daha ilkin cevaplanmadıysa, kısa sürede sorabilir ve cevap alabilirsiniz.

subreddit programlama ekran görüntüsü

r/programming, programlamayı tartışabileceğiniz ve sektörde meydana gelen her şeye ayak uydurabileceğiniz popüler bir Subreddit’tir. Bu Subreddit’in 3.8 milyondan fazla üyesi var ve oldukça etken bir topluluk. Fakat bu Subreddit bir tek münakaşa amaçlıdır, bu yüzden buradan programlama yardımı alamazsınız.

Bilhassa destek almak istiyorsanız, r/learnprogramming, r/AskProgramming, r/coding, r/webdev ve r/gamedev şeklinde öteki Subredddt’leri keşfedebilirsiniz.

İlgili: Istekli Geliştiriciler İçin Şaşırtıcı Reddit AMA’ları

Reddit’i aslına bakarsanız kullanıyorsanız, tamamen yeni bir foruma kaymak yerine bu Subreddits’e katılmak daha uygundur.

codeacademy ekran görüntüsü

CodeAcademy, parasız kodlamayı öğrenmek için başka bir yerdir. Sadece daha da önemlisi, CodeAcademy yararlı bir geliştirici topluluğuna haizdir. CodeAcademy, Söylem destekli bir çevrimiçi foruma ve bir Discord sunucusuna haizdir.

Forumunda Python, HTML, Java ve programlama ile ilgili her şey hakkında tartışmalar bulabilirsiniz. Projelerinizi CodeAcademy’nin forumunda paylaşabilir ve öteki geliştiricilerden geri bildirim alabilirsiniz.

CodeAcademy’nin dünya genelinde etkinliklere ev sahipliği meydana getiren bölümleri vardır, böylece bölgenizdeki geliştiricilere sanal yada karşı karşıya etkinliklerde katılabilirsiniz. CodeAcademy sık sık çevrimiçi etkinlikler, web seminerleri ve öğreticiler düzenler, böylece onlara da katılabilirsiniz.

DEV topluluğu ekran görüntüsü

DEV Topluluğu, tartışabileceğiniz, öğrenebileceğiniz ve ortaklaşa iş yaptığınız bir toplumsal geliştirici ağıdır. Açık kaynaklı yazılımlar üstüne kurulu DEV Topluluğu’nun ortalama 800.000 geliştiricisi bulunuyor.

DEV Topluluğu’nda geliştiricilerin görüşleri, deneyimleri ve hikayeleri hakkında birçok yazı görürsünüz. Sadece başka birçok amaç için listelemeler vardır.

Burada projeniz için bir katkıda bulunan bulabilir yada başka birininkine katkıda bulunabilir, işe alabilir yada işe alabilir ve mentorluk sunabilir yada alabilirsiniz. Sual sorarak da yardım alabilirsiniz. Ek olarak, araçlar, etkinlikler, satılık şeyler ve eğitim için listeleme vardır.

DEV Topluluğu, topluluk videolarını izlemenize, podcast dinlemenize ve ürünlerini satın almanıza olanak tanır. Hepsinden iyisi, tertipli olarak zorluklara ev sahipliği yapıyor, böylece onlara katılabilir ve ödüller kazanabilirsiniz.

Bir çok geleneksel çevrimiçi forumdan değişik olarak, DEV Topluluğu mükemmel bir kullanıcı arabirimine haiz güzel bir internet sayfasına haizdir. Bu yüzden, kodlamayı yada deneyimli bir geliştiriciyi öğreniyor olsanız da, DEV Topluluğu’na katılmaya kıymet.

Çevrimiçi Geliştirici Topluluklarına Katılın

İster hobi ister ustalaşmış programcı olsun, bu çevrimiçi topluluklar size kıymetli kaynaklar elde edecektir. Daha da önemlisi, programlamayı keyifli ve toplumsal aktivite haline getirebilirler.

Yeni başlayanlar için, bunlar öğrenmenin ve yardım almanın deposu olabilir. Öte taraftan, gelişmiş geliştiriciler başkalarına yardım ederek topluluğa geri verebilir. Durumunuz ne olursa olsun, yukarıda belirtilen topluluklar sizin için tüm seçeneklerdir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan