CSS'de HTML Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir (Bu, bir kullanıcıdır.

CSS'de HTML Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir (Bu, bir kullanıcıdır.

HTML sayfanızın değişik yanlarını stilize edebilmek, web tasarımcıları ve geliştiriciler için mühim bir beceridir. HTML web sayfalarınızı yazı tipi renkleri ve boyutlarıyla stillendirmek için CSS’ye aşina olmanız gerekir. Yazı tipi boyutunu bilhassa hedeflemek için CSS yazı tipi boyutu mülk.

CSS kullanarak HTML yazı tipi boyutunu değiştirmenin bir yolunu arıyorsanız, sizi ele aldık. CSS’ye girişle başlayarak dalalım yazı tipi boyutu mülk.

CSS yazı tipi boyutu hususi durumunu anlama

Bu, bir sonraki yazı tipi boyutu özelliği, HTML metninin boyutunu değiştirmeniz gerektiğinde kullanışlıdır. Bu özelliği, bir HTML sayfasındaki her metin parçasının boyutunu değişiklik yapmak yada değiştirebilmek için belirli öğeleri hedeflemek için kullanabilirsiniz.

Çoğu zaman her şeyin aynı boyutta olmasını istemediğiniz için belirli öğeleri hedeflemeniz önerilir. Görsel hiyerarşiyi izlemeyen metinleri taramak ve üst düzey başlıkları alt düzey başlıklardan ayırt etmek zor olsa gerek.

Daha rahat bir ifadeyle, yazı tipi boyutu mülk. Bir başlığın öne çıkmasını istiyorsanız, bunun için değişik HTML başlık etiketleri vardır. Değişik etiketler, özellikler ve daha fazlası için HTML temelleri hile sayfamıza ve açıklamalara göz atın.

The CSS yazı tipi boyutu özelliği iki tür kıymet alır: mutlak ve göreli.

Mutlak uzunluk değerleri (şu demek oluyor ki. Px) göreli olanlar (örn. Em ve Ex) esnektir. Mesela, bir yazı tipine nazaran birimi için Emboyutu çoğu zaman üst öğenin yazı tipi boyutuna nazaran belirlenir. Sadece, kök tabanlı yazı tipine nazaran birimler Rem kök öğenin yazı tipi boyutundan etkilenir ().

Her birinin artıları ve eksileri vardır, sadece işleri odaklama özünde, bu tarz şeyleri bu makalede tartışmayacağız.

CSS’de HTML Öğesinin Yazı Tipi Boyutu Iyi mi Değiştirilir (Bu, bir kısmı yada tüm kısmı yada kısmı yada altı olan bir unsur

Bazı standart CSS sözdizimini kullanarak HTML metninin yazı tipi boyutunu değiştirebilirsiniz.

İlk olarak, seçiciyi (değişiklik yapmak istediğiniz metin) belirtin ve bazı küme ayraçlarını açın. Peşinden, yazı tipi boyutu özelliği ve arkasından iki nokta üst üste, HTML metninizin sunulmasını istediğiniz belirli boyutu belirtin ve noktalı virgülle kapatın.

İşte sözdizimi:

CSS selector {
font-size: value;
}

Terimi daha iyi kavramak için, birkaç ek kod satırı (başlık ve paragraf) içeren aşağıdaki HTML plakasını gözden geçirin:Simple HTML PageThis is my first heading


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing seçkin, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Paragraf öğesinin yazı tipi boyutunu değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu (derslik, etiket yada kimlik vasıtasıyla) ve CSS yazı tipi boyutu özelliği, tercih ettiğin birimlerle hususi bir kıymet ayarlayın. Örneğimizde pikseller (Px).

p {
font-size: 18px;
}

Satır içi CSS çoğu zaman büyük projelerde tavsiye edilmemese de, HTML metninin boyutunu değiştirebilmek için de kullanabilirsiniz. Yukarıdaki harici CSS kodundan notlar alarak, aynı şeyi satır içi olarak uygulayabiliriz:Simple HTML PageThis is my first heading


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing seçkin, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Metin p HTML etiketi artık yeni bir hususi boyuta haiz olacak.

İlgili: Her Geliştiricinin Bilmesi Ihtiyaç duyulan Temel CSS İpuçları ve Püf Noktaları

CSS’de HTML Yazı Tipi Boyutunu Değiştirirken Hataları Yok etme

CSS’de metin boyutunu değişiklik yapma işleminin tamamı kolay görünse de, daima tam olarak beklediğiniz şeklinde sonuçlanabilir. Sorunlarla karşılaşırsanız, değişimleri dosyanıza kaydettirip kaydetmediğinizi denetim derek başlayın (ek olarak CSS sayfanızı HTML dosyanıza bağladığınızdan güvenilir olun). Bunu yaptıysanız, satır içi yöntemi kullanmayı deneyin ve sayfayı yenileyin.

İşe yararsa, CSS kodunuzla ilgili bir mesele olabilir. Aşağıdakileri kullanmayı deneyin: !mühim etiketi ve çalışıyorsa, çakışan bir kod olmalıdır. Bu hatayı yakalamak için CSS kodunuzu satır satır ayrıştırın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan