Başsız WordPress Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

Başsız WordPress Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

Başsız WordPress diye bir şey duydun mu? İlkelerini kendi sitenize iyi mi dahil edebileceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Düşünce yüz değerinde birazcık karmaşık görünse de, sizin için ortaya konduktan sonrasında kavramak oldukça basittir. Bu yazıda, size başsız WordPress’in ne işe yaradığını anlatacağız, bazı avantajlarını ve dezavantajlarını tartışacağız ve bir alternatif sunacağız.

Hadi başlamış olalım.

Başsız CMS nedir?

Tüm WordPress web sitelerinin ön ucu, kullananların görmüş olduğu ve etkileşimde bulunmuş olduğu bir ön uç ve yöneticilerin içinde ne olduğu, yapıyı, veri depolamayı vb. yönettiği bir arka ucu vardır.

Çoğu zaman, ön uç ve arka uç, içerik yönetim sistemlerinin içinde ne olduğu arka uçtan ön uca sorunsuz bir halde çıkışını elde eden tek bir sistemde birleştirilir.

Peki başsız WordPress nedir? Basitçe söylemek gerekirse, başsız WordPress, web sitenizin arka ucunun ve ön ucunun değişik çerçevelere dayanan tamamen ayrı sistemler olduğu yerdir.

Web sitenizin ön ucu ve arka ucu aslen iki ayrı varlık haline gelir. Arka uç, tüm verilerinizi ve içeriğinizi yönetmek için WordPress arayüzünü kullanır, sadece ön uç tamamen değişik bir çerçeve ve arayüz kullanır.

Bu, arka ucunuz içinde ne olduğu direkt toplumsal medya siteleri ve web uygulamaları şeklinde daha çok platforma yayınlayabildiğinden, daha çok gösterim esnekliği sağlar. WordPress internet sayfaları ile tamamı REST API tarafınca mümkün olur.

Başsız ve Ayrılmış WordPress Karşılaştırması

Ayrılmış WordPress, başsız WordPress’e oldukca benziyor ve bazı benzerlikler paylaşıyorlar. Ana fark, başsız WordPress’in ön ucu için başka bir çerçeveyle bağlanabilen WordPress tabanlı bir arka uca haiz olmasıdır, oysa ayrılmış WordPress hem ön hem de arka uçları için WordPress’i kullanır, onları ayrı ayrı barındırırken.

Ergonomik anlamda, ayrılmış WordPress geleneksel ve başsız WordPress’in en iyi özelliklerini sunar, sadece başsız WordPress, öteki tüm yaklaşımlardan oldukca daha çok yayınlama esnekliği sunar.

Hangisi senin için doğru?

Niçin Başsız WordPress Kullanmalısınız?

Başsız WordPress kullanmanın artıları ve eksileri vardır. Göz önünde bulundurulacak mühim noktalar şunlardır:

1. Kullanım Kolaylığı

Geleneksel WordPress ile çalışmak daha kolaydır, bilhassa yeni başlayanlar için. Bir çok insanoğlunun WordPress’i etkili bir halde kullanmak için herhangi bir programlama dili bilmesine gerek olmasa da, başsız yada ayrılmış bir WordPress internet sayfasını etkili bir halde kullanmak ve sürdürmek için bazı kodlama becerilerine (bilhassa Javascript ve öteki ön uç dillerinde ve teknolojilerinde) haiz olmanız gerekir.

2. WYSIWYG Düzenleme

Gördüğünüz Şey Elde Ettiğiniz Şeydir (WYSIWYG) WordPress’in görsel düzenleme deneyimi başsız WordPress ile kaybolur.

Sadece, ayrılmış WordPress bunun çevresinde bir yol sunar. WordPress ön uç mimarisini kullanacağınızdan, web sitenizin arka ucunda görsel düzenlemenin avantajlarını koruyabilirsiniz.

3. Güvenlik

WordPress bilgisayar korsanları ve etik olmayan web kullanıcıları için bir hedeftir. Kullanımı çoğu zaman güvenli olsa da ve eklentiler vesilesiyle ve temel WordPress güvenlik en iyi uygulamalarına ayak uydurarak geliştirilebilir, başsız WordPress güvenliği tamamen başka bir seviyeye taşır.

Bunun birkaç değişik açıklaması var. İlk olarak, arka ve ön uçlar ayrı tutulduğu için, ön uç üçüncü taraf entegrasyonları vesilesiyle tehlikeye atılsa bile, arka ucunuzu etkileyen güvenlik tehditleri riski minimum düzeydedir.

İkincisi, kimlik detayları başsız WordPress ile daha karmaşıktır ve bu, kullanımında yer edinen karmaşıklık seviyesine katkıda bulunurken, başsız WordPress’in çoğu zaman oldukca daha iyi korunduğu anlamına gelir.

4. Yayıncılık Esnekliği

Headless WordPress, içerik yayınlamada esneklik açısından açık ara daha iyi bir seçenektir. Başsız bir WordPress sitesine bağlanamayan neredeyse hiçbir web tabanlı platform yoktur, bu da çeşitli kanallara yada internet sayfası olmayan kanallara içerik gösteren insanoğlu için oldukca yararlı hale getirir.

Ayrılmış WordPress ek olarak geleneksel WordPress’ten daha esnektir, sadece esneklik söz mevzusu olduğunda her iki yöntem de başsız WordPress ile karşılaştırılamaz.

5. Üçüncü Taraf Entegrasyonları

Başsız WordPress, potansiyel olarak karmaşık üçüncü taraf uygulamalar ve yazılımlarla kolay entegrasyon sizin için önemliyse en uygun seçenektir.

6. Geleceğe yönelik

Başsız WordPress siteleri nerede ise her yazılıma bağlanabildiğinden, gelecekteki çerçevelere ve teknolojilere geleneksel WordPress’ten daha çok uyum sağlayabilir. Ön uçta yeni bir şey denemeye karar verirseniz, web sitenizi WordPress’ten başka bir çerçeveye aktarmanın potansiyel olarak vakit alıcı yada maliyetli bir süreci hakkında endişelenmenize gerek yok.

7. Performans

Hem başsız hem de ayrılmış WordPress, internet sayfası bakımına daha uygulamalı bir yaklaşım gerektirir. Sadece netice, mühim seviyede daha iyi performans elde eden daha süratli ve yalın bir sistemdir.

Başsız WordPress Ne Süre En İyi Seçenek?

Şimdiye kadar, hakikaten her insana uyan bir yanıt olmadığını fark etmişsinizdir. Geleneksel WordPress çoğu zaman daha ufak internet sayfaları için mükemmeldir, sadece oldukca kanallı bir varlığa ve başsız bir WordPress çerçevesini korumak için uzmanlığa haiz işletmeler yada kuruluşlar daha yararlı bulabilir.

Ayrılmış WordPress, başsız ve geleneksel Içinde bazı orta yol sunar WordPress, sadece gene de korumak için gelişmiş teknik beceriler gerektirir.

Başsız WordPress bazı internet sayfaları için mükemmel bir çözüm olabilir, sadece hepimiz için ideal değildir. Bilhassa de tek yapmak istediğiniz rahat bir WordPress internet sayfasını süratli bir halde oluşturmaksa.

Yorum Yap
0 Yorum yapan