Başarılı Bir Freelance Front-End Geliştiricisi Olmak İçin 6 Adım

Başarılı Bir Freelance Front-End Geliştiricisi Olmak İçin 6 Adım

Kendi başına yapmayı düşünen bir ön uç geliştirici misin? Ya da kim bilir yeni bir kariyere başlamayı düşünüyorsundur?

Daha çok işletme web pazarlamasını benimsedikçe, tam yığın, arka uç ve ön uç geliştirme şeklinde becerilere haiz geliştiricilere yüksek talep olmaya devam edecektir.

özgür ön uç geliştirme ilgilendiğiniz şeyse, beş adımda başarı göstermiş bir halde iyi mi devam edersiniz:

1. Temel Ön Uç Dillerini Öğrenin

Ön uç geliştirme, web sitelerinin yapısını oluşturmayı ve kullananların internet sayfası ve içeriğiyle iyi etkileşim kurabilmelerini sağlamayı ihtiva eder. Bir çok çağıl internet sayfası son aşama dinamiktir ve arka uçta fazlaca şey oluyor. Etkili bir ön uç olmadan, kullanıcılar arka uca erişemez ve internet sayfasını kullanamaz.

Temel olarak, ön uç geliştiricilerin etkileşimi çoğaltmak için web sitelerinin yapısını oluşturmak için, CSS’de, bazı yoldam eklemelerde ve JavaScript’te HTML’de ustalaşmaları gerekir. Ön uç geliştiriciler, grafik tasarım yada UX/UI tasarımı şeklinde öteki ilgili becerilerden de yararlanabilir.

Bu becerilere hakim olmak birazcık süre alacaktır, sadece bir kez haiz olduktan sonrasında, sürecin geri kalanı bir esinti olacaktır. Kıymetli zamanınızın bir kısmını bu becerileri iyice uygulamak için yatırmanız gerekirken, web geliştirmeyi tamamen ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2. Ön Uç Portföyü Geliştirin

Üzerinde renkli görüntüler olan bir bilgisayar ekranı

Lüzumlu becerileri kazandıktan sonrasında, bir sonraki adım potansiyel müşterilere göstermek için bazı gerçek projeler oluşturmak olacaktır.

Öğrenme deneyiminizin bir parçası olarak, büyük olasılıkla birkaç değişik internet sayfası türü oluşturacaksınız. Bu portföyünüz için iyi bir başlangıç olacaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız evcil hayvan projeleri, hayır kurumları, aile yada dostlar için internet sayfaları oluşturmayı düşünün. Kendinizi zor hissediyorsanız, bir internet sayfası güncellemesiyle yapabilecek mahalli bir işletmeye ulaşın ve ilk müşterinizi toplamaya çalışın.

Ek olarak kendiniz için bir portföy internet sayfası oluşturmalısınız. Kendinize bir internet sayfası oluşturmak, becerilerinizi daha da geliştirme ve gösterme şansı verir. Ek olarak, web siteniz müşterilerin sizi çevrimiçi bulmalarının bir yoludur. İletişim formu eklemeyi ihmal etmeyin!

Bir portföy web siteniz ve birkaç projeniz olduğunda, bir sonraki adım müşteriler için aday olmaktır.

3. Müşterileri Özgür Ön Uç Geliştiricisi Olarak Bulun

Müşterilerle konuşan bir satış temsilcisi

Özgür çalışan ön uç geliştiriciler için istemci bulmanın üç ana yolu vardır.

Online Pazar bölgeleri

Upwork, Fiverr şeklinde çevrimiçi pazarlar, özgür çalışanların potansiyel müşterilerle buluşması için bir platform sağlar. Fazlaca sayıda özgür çalışan çekme eğilimindedirler, bundan dolayı bu çevrimiçi pazarlar rekabetçi olabilir ve birçok özgür çalışan kendilerini fiyat mevzusunda rekabet ederken bulur. Uzmanlığınızı kanıtlayarak öne çıkacağınız yer burasıdır.

Bu yüksek rekabet seviyesinden tamamen kaçınmak istiyorsanız, satın alan bulmanın iki mühim yolu daha vardır.

İş Geliştirme

İş geliştirme, kendi şirketinizin CEO’su (özgür çalışan olarak) şeklinde düşünmenizi ve hareket etmenizi gerektirecektir. Etkili bir halde ağ iyi mi ağ, anlaşmaları kapatmak ve kendinizi pazarlamak için öğrenmek gerekir.

Genel olarak, süreç başlangıçta kayalıktır ve bazı satın alan adayları oluşturmak için fazlaca çaba harcamanız gerekir.

Sadece, arkadaşlarınız ve aileniz için bazı projeler yada kim bilir inandığınız bir hayır kurumu oluşturduysanız, bu projelerin sizin için yönlendirmelere yol açma olasılığı yüksektir.

Gelen Pazarlama

Gelen pazarlama, potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarını çekme pazarlama tekniklerini kullanarak size çekmek için bunlardan yararlanmayı ihtiva eder. Bunu etkili bir halde yapmak için kuvvetli bir marka geliştirmeniz ve potansiyel müşterinizin gereksinimlerini karşılayan yararlı, garip içerikler oluşturmanız gerekir. Bu, kişisel web sitenize organik trafik çekmenize destek olacaktır.

4. Kişisel Marka Geliştirin

Markalaşmanın temel unsurlarını açıklayan altında madde işareti noktaları bulunan metinde yazılmış markalama

Daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde, kuvvetli bir kişisel marka geliştirmek, becerilerinize gerekseme duyan ve karşılığında adil bir miktar ödemeye istekli olan doğru türdeki beklentileri çekmenin anahtarı olabilir.

Kuvvetli bir kişisel marka geliştirmenin süratli bir düzeltmesi yoktur. Ön şart olarak, birkaç proje geliştirerek ellerinizi kirletmeniz gerekir. Bu, ne yaptığınızı bildiğinizi ve bir projeyi sonuna kadar görebileceğinizi kanıtlayacaktır. Peşinden, daha ilkin tartıştığımız gelen içerik pazarlama tekniklerini kullanarak bazı kendini tanıtmanız gerekir.

Markanızın etkili tanıtımının anahtarları, kim olduğunuz ve ne yaptığınız mevzusunda net olmaktır. İkincisi, mesajlaşmanızla tutarlı olarak beklentilerinizle en üst düzeye çıkmanız gerekir.

5. Organize Olun

Masa başında çalışan takım elbiseli adam

Özgür çalışan bir ön uç geliştiricisi olmanın, kodlamayı bilmekten daha fazlası vardır. Özgür çalışan olarak büyümek için verimliliği destekleyen ve sorunsuz bir halde ölçeklendirmenizi elde eden bir iş yapısı geliştirmeniz gerekir.

Her neyse ki, bu işlemlerin şu şeklinde araçları kullanarak otomatikleştirmesi kolaydır:

  1. Quoteroller: Quoteroller, müşterilere birkaç dakika içinde teklif oluşturmanın ve göndermenin bir yolunu sağlar.
  2. Trello: Trello, birden fazla projeyi takipnıza destek olan mükemmel bir proje yönetim sistemidir. Birden fazla müşteriniz var ise, bu bilhassa önemlidir.
  3. Google Drive: Mevcut en popüler araçlardan önde gelen Google Drive, özgür emek harcama kariyerinizde bulut bilişimden yararlanmanın muhteşem bir yoludur ve verilerinizin güvenli bir halde depolanmasını ve düzenlenmesini sağlar.
  4. FreshBooks: Giderleri, projeleri ve faturalamayı tek bir uygulamada düzenlemeye destek olmak için Freshbooks’ı kullanabilirsiniz.

Takım arkadaşlarına el ele tutuşarak çok ırklı, yüzsüz fotoğraf

En deneyimli ön uç geliştiriciler için bile, daima öğrenmeye yer vardır. Temel becerileri aldıktan sonrasında, öğrenmeye devam etmenin en iyi yollarından biri destekleyici bir topluluğun parçası olmaktır.

Feysbuk, LinkedIn, Quora ve ötekiler şeklinde toplumsal medya sitelerinde yapıcı geri bildirimler arayabileceğiniz, sual sorabileceğiniz ve hatta ilgili tartışmalara katkıda bulunabileceğiniz fazlaca azca şahıs var – öğrenmenin en iyi yollarından biri öğretmektir!

Freelance Front-End Geliştiricisi Olarak Çalışmaya Başlayın

Ön uç geliştiriciler yoğun talep görüyor ve muhtemelen öngörülebilir gelecek için bu şekilde olmaya devam edecek. Bu sizi ilgilendiren bir kariyer yoluysa, iyi bir gelir elde etmek için birçok fırsata haiz olacaksınız.

Adım atmak ve başarı göstermiş bir halde büyümek için ilkin bazı temel becerileri öğrenmeniz, birazcık ergonomik yapmanız ve işinizi göstermeniz, bazı müşteriler bulmanız, kişisel markanızı oluşturmanız ve öğrenmeye bağlı kalmanız gerekir.

Daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde, web geliştirmede göz önünde bulundurulacak başka kariyer yolları da vardır. Internet sayfaları oluşturmanın tüm değişik yönleriyle çalışmaktan hoşlanıyorsanız, tam yığın geliştirici olmayı deneyebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan