2022'nin En Popüler JavaScript Çerçeveleri

2022'nin En Popüler JavaScript Çerçeveleri

Mayıs 2021’de Stack Overflow, geliştiricilerin hangi araçları kullandıklarını, bu tarz şeyleri iyi mi öğrendiklerini ve görüşlerini öğrenmek için 2021 Geliştirici anketini gerçekleştirmiş oldu. Ankete 80.000’den fazla geliştirici katıldı ve bunların %69,7’si mesleğe bakılırsa geliştirici oldu.

JavaScript, anketteki en popüler programlama dilidir. Bu makalede JavaScript ve çerçeveleri ile alakalı bulgular vurgulanır. İnşallah 2022’de hangi teknolojiye göz kulak olmalısınız diye ışık tutacak.

Stack Overflow tarafınca meydana getirilen geliştirici anketine bakılırsa, JavaScript, iştirakçilerin% 68’inden fazlası geliştirme için yoğun olarak kullandıklarını belirterek en popüler programlama dili olarak konumunu korumaya devam ediyor. HTML ve CSS’nin yanı sıra JavaScript, web’de kullanılan temel teknolojilerden biridir.

JavaScript, arka uç geliştirme için Node.js, Apache CouchDB ve Adobe Acrobat benzer biçimde öteki geliştirme ortamlarında da kullanılır. JavaScript’in kullanımları mobil, oyun ve masaüstü geliştirme çalışmalarına da genişledi. Artan benimsemesi, öğrenmenin, uygulamanın kolay olmasına ve geliştirici topluluğundan bir ton destek almasına bağlanabilir.

Fotoğraf Kredisi: Yığın Taşması

JavaScript ekosisteminde, JavaScript çerçevelerinin sıralaması büyümeye devam eder. Çerçeveler, geliştirmeyi kolaylaştırmak için kullanılan evvelinde oluşturulmuş javascript kodu koleksiyonudur. Bir çerçeve seçerken, proje özelliklerinizi, çerçevenin nelerde iyi bulunduğunu ve öğrenme sürecini göz önünde bulundurun.

Aşağıda en popüler beş JavaScript çerçevesi bulunmaktadır.

1. JS’ye tepki ver

Giriş sayfasına tepki ver

React, ustalaşmış geliştiricilerin% 40’ından fazlası yoğun olarak kullandıklarını söyleyerek 2022’deki en popüler web çerçevesi olarak jQuery’yi geçti. Feysbuk tarafınca geliştirilen ve son aşama duyarlı kullanıcı arayüzleri oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir JavaScript kütüphanesidir. Bildirime dayalı ve bileşen tabanlıdır, doğrusu kısa sürede karmaşık UI’ler oluşturmak için bileşenleri tekrardan kullanabilirsiniz.

Yeni geliştiriciler için React’i öğrenmek ve kullanmak Açısal benzer biçimde öteki çerçevelere kıyasla daha kolaydır. Kapsamlı belgelere, kılavuzlara ve öğrenme eğrisini azaltan büyüyen bir topluluğa haizdir. React devamlı olarak gelişiyor ve bu da geliştiricilerin yeni özellikleri tekrardan araştırmaya devam etmesi gerektiği için bir dezavantaj olabilir. React ile oluşturulan büyük internet sayfalarına örnek olarak Airbnb, Dropbox, Asana ve BBC verilebilir.

İlgili: ReactJS Nedir ve Ne İçin Kullanılabilir?

2. jQuery

jQuery giriş sayfası

jQuery en popüler ikinci web çerçevesiydi. DOM (Belge Nesne Modeli) ile etkileşimi basitleştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir JavaScript kitaplığıdır. DOM ağacında kolayca gezinmenize destek sunar.

jQuery’nin öğrenmesi kolaydır ve 2006’dan beri vardır ve bu yüzden büyük bir geliştirici topluluğuna haizdir. jQuery sadece gelişmiş özelliklere haiz çağdaş web çerçeveleri ile karşılaştırılamaz. Rahat uygulamalar için yararlıdır, sadece büyük uygulamalar oluşturmak için kullanılırsa büyük bir kod tabanına yol açabilir.

3. Açısal

Açısal giriş sayfası

Açısal (%26,23), jQuery’den (%34,52) sonrasında en popüler üçüncü JavaScript çerçevesi oldu. Google tarafınca 2016 senesinde başlatılan açık kaynaklı bir çerçevedir. Daha süratli sayfa yüklerine haiz dinamik Tek Sayfalı Uygulamalar (SPA’ lar) ve Aşamalı Web Uygulamaları (PWA’ lar) oluşturmak için ön uçta yada arka uçta kullanılabilir.

Açısal, model ve görünüm içinde gerçek zamanlı eşitleme elde eden, yerleşik bağımlılık ekleme özelliğine haiz ve TypeScript’i destekleyen iki yönlü veri bağlama benzer biçimde özellikler sunar. Sadece React’e kıyasla daha dik bir öğrenme eğrisine haizdir. Angular ile oluşturulan internet sayfalarına örnek olarak Freelancer, IBM ve PayPal verilebilir.

İlgili: Açısal Giriş

4. Ekspres

Hızlı giriş sayfası

Express (ek olarak Express.js) %23,6 ile web çerçeveleri içinde dördüncü sırada yer aldı. Arka uç geliştirme için minimal ve süratli bir JavaScript çerçevesidir. Süratli bir halde verimli web uygulamaları oluşturmak için bir JavaScript emek verme zamanı olan Node.js ile beraber kullanılır.

İlgili: Düğümdeki Tekrardan ADI’ler için Yeni Başlayanlar Kılavuzu.js

Express, yönlendirmeyi yönetmek, ara yazılım paketlerini ayarlamak ve eklentileri sunucu tarafı kodunuza entegre etmek için kolay bir yol sağlar. Express ile, öteki uygulamalarla tümleştirmek ve statik HTML dosyalarını web’e dinamik olarak sunmak için RESTful API’leri oluşturabilirsiniz. Kod tabanında Express kullanan şirketlere örnek olarak Twitter, Intuit ve Accenture verilebilir.

5. Vue.js

Vue.js ana sayfası

Vue.js beşinci en popüler JavaScript çerçevesiydi. Açısal ve React benzer biçimde ön uç çerçevelerin özelliklerini geliştirmek için tasarlanmış açık kaynaklı bir çerçevedir. Mesela, hem React’te kullanılan sanal DOM’a hem de Açısal’da olduğu benzer biçimde iki yönlü bağlamaya haizdir.

Vue.js ile PWA’lar ve SPA’ları süratli ve verimli bir halde oluşturabilirsiniz. Vue.js, iyi belgelere haiz olduğu ve öğrenmesi kolay olduğundan yeni başlayanlar için iyi bir ilk JavaScript’tir. Vue.js kullanılarak oluşturulan internet sayfalarına örnek olarak Upwork, Adobe ve Grammarly verilebilir.

İlgili: Vue.js Nedir? Yeni Başlayanlara Genel Bakış

Svelte En Sevilen Frontend JavaScript Çerçevesiydi

Svelte’nin iştirakçilerin% 71.47’si başına en sevilen web çerçevesi olarak en üst sırada yer aldığını ve% 69.28 ile React’i geçtiğini belirtmek gerekir.

Svelte'yi gösteren veriler en sevilen web çerçevesidir

Svelte, React ve Angular ve Vue.js benzer biçimde öteki baskın çerçevelere kıyasla süratli bir halde yanıyor. Bu, Svelte’nin kodu optimize edilmiş Vanilla JavaScript’e derlemesine ve genel gider çerçeve kodunu göndermeniz gerekmemesine atfedilir. React’teki Next.js ve mobil geliştirme için Svelte Native’e benzeyen Sapper ile Svelte muhtemelen popülerliğini artırmaya devam edecek.

Internet sayfaları için Svelte kullanan şirketlere örnek olarak The New York Times, Nesta ve Rakuten verilebilir.

AngularJS En Korkulu Web Çerçevesiydi

Svelte en sevilen çerçeve iken, AngularJS minimum sevilen oldu. Ankete katılanların %76,82’si tarafınca korkulan oldu. Kim bilir bunun sebebi, Aralık 2021 itibarıyla Google’ın angularJS uzun vadeli desteğini üç yıldan fazla bir süre sağladıktan sonrasında durdurmasıdır. Uygulamanızda AngularJS kullanıyorsanız, Açısal yada öteki çerçevelere geçiş yapmanız gerekir, zira vakit ilerledikçe uygulamanız güncelleştirme eksikliği sebebiyle çökebilir.

JavaScript Çerçevesi Seçme

Bir çerçevenin popülaritesi, öğrenmeyi kolaylaştırabilecek büyük bir geliştirme ekosistemine işaret edebilir. Sadece, bir çerçeve seçerken göz önünde bulundurduğunuz tek unsur bu olmamalıdır. Daima bu çerçeveyi nerede kullanmak istediğinizi düşünün. Uygulamanızın tasarımı ve özellikleri, geliştirme aracı seçiminden ilkin gelmelidir. Arkasından, özellikleri ve karmaşıklıkları hakkında informasyon edinmek için çerçeveyi araştırın.

Bu makalede, StackOverflow’un 2021 geliştirici anketine bakılırsa en popüler beş JavaScript çerçevesi vurgulanmıştır. Çözümünüzü oluşturmak için kullanacağınız teknoloji hakkında karar vermek için iyi bir başlangıç sağlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan