2022'nin En İyi SEO Araçları

2022'nin En İyi SEO Araçları

Doğrudan cevaba atlamak ister misin? Çoğu insan için en iyi SEO aracı kesinlikle SEMrush’dur.
SEO araçlarını ilk kullanmaya başladığımda ve hangisinin benim için doğru olduğunu anlamaya çalıştığımda, kafam oldukça karışıktı.
Uzayda bir sürü alet var ve çok fazla örtüyor gibi görünüyorlar. Ayrıca sıralamak için çok fazla uzman araç vardır.
Hangilerine güvenebileceğim veriler var?
Bu araçları yıllarca kullandıktan sonra, SEO uzmanlarının gerçekten kullandığı sadece birkaç araç olduğunu fark ettim. Seni araştırma çalışmalarından kurtarmak için en iyi beş kişilik bir liste yaptım.
Hangisinin sizin için doğru olduğunu belirlemek için okumaya devam edin.

2022’nin En İyi 5 SEO Aracı

 1. SEMRush – En İyi Genel SEO Yazılımı
 2. Ahrefs – En İyi Gelişmiş SEO Yazılımı
 3. Yoast – WordPress için En İyi SEO Eklentisi
 4. Screaming Frog – En İyi SEO Tarama Yazılımı
 5. Pitchbox – En İyi Sosyal Yardım Yazılımı

İlk olarak, piyasada üç ana araç vardır: SEMrush, Ahrefs ve Moz. Herkes bu üçünden birini kullanır. Bunlar için önerilerimize aşağıdan ulaşacağız.
Onlara SEO çalışma atı diyorum – ve üçü de en iyi seo araçlarından biri olarak nitelendiriyor. Bu iş atları herhangi bir SEO programında ağırlığın büyük kısmını taşır, ancak yalnızca bir SEO çalışma atine ihtiyacınız vardır.
Herhangi bir ciddi SEO programının kesinlikle bir SEO çalışma atlarına ihtiyacı vardır. Sıralama izleme, anahtar kelime araştırması ve bağlantı analizi, bir tane olmadan çok zor veya zaman alıcıdır. Parasını ödemeden kaçmaya çalıştım; Bu bir hataydı. Bu araçlardan birini en başından beri kullanarak çok daha fazla trafik kazanabilirdim.
Ana SEO çalışma atınızı seçtikten sonra, ücretsiz araçlardan tam olarak yararlanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Google Analytics ve Google Search Console hem dünya standartlarında hem de günlük SEO işlemlerinde gerekli araçları düşünüyorum. Ayrıca bedavalar.
Bunun ötesinde, bu tür görevleri yapıyorsanız almaya değer birkaç özel araç vardır.
Oldukça basit hepsi bir bütün.
Karar süreciniz şöyle olacak:

 • SEO çalışma atı olarak SEMrush, Ahrefs veya Moz’u seçin.
 • WordPress kullanıyorsanız bir SEO eklentisi yükleyin.
 • Siteniz büyükse gelişmiş bir SEO tarama aracı ekleyin.
 • Bağlantı oluşturma yapıyorsanız bir sosyal yardım aracı ekleyin.
 • Ücretsiz SEO araçlarını devreye alın: Google Analytics ve Google Search Console.

Genel Olarak En İyi SEO Aracı: SEMrush

 • 7 günlük ücretsiz deneme
 • Bağlantı analizi ve anahtar kelime araştırması
 • Sıralama izleme raporları
 • Rakip analizi

SEMrush’u ücretsiz deneyin

Tüm bu SEO şeyinde yeniyseniz, SEMrush ile gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Diğer “SEO iş atı” araçlarıyla karşılaştırıldığında, kullanımı açık ara en kolayıdır. Ahrefs’in kesinlikle bir öğrenme eğrisi var ve Moz benimle hiç tıklamadı – nerede bir şey bulacağımı asla anlayamıyorum.
SEMrush’un sıralama izleme raporları da sektörün en iyisidir. Her sabah raporlarımızı kontrol ediyorum. Birkaç dakika içinde, neler olup biteni tamamen kontrol altındaymışım gibi hissediyorum. Diğer tüm aletler her yere bir şeyler yaydılar. Ya da raporlar beni çok sıkıştırdı ve yeterli yoğunluğa sahip değil. SEMrush, raporlaması ile mükemmel kullanılabilirlik ve derinlik dengesine sahiptir. Bunalmadan ihtiyacın olan her şeye sahip olacaksın.
SEMrush, bir SEO çalışma atının diğer tüm önemli bölümlerine sahiptir: bağlantı analizi, anahtar kelime araştırması ve rekabet analizi. Hepsi diğer SEO atlarına karşı kendilerini tutacak kadar iyidir.
SEMrush Konum İzleme
Sadece Quick Sprout hayranları için, SEMrush normalde yapmadıkları 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor. Profesyonel planlarına tam erişim sağlamak için, denemeye başlamadan önce bir kredi kartı isteyecekler.

Gelişmiş İnsanlar için En İyi SEO Aracı: Ahrefs

Tüm bu SEO işlerinde daha rahatsanız ve becerilerinizi gerçekten esnetecek bir araç istiyorsanız, Ahrefs ile gidin.
Onlar bloktaki “yeni” SEO çocuğu ve itiraf etmeliyim ki, aletlerinin ton derinliği var. Her giriş yaptığımda, beni sersemleten gizli bir özellik veya rapor buluyorum.
Bu aynı zamanda tek zayıflık, hala var olduğunu bilmiyordum yeni özellikler keşfediyorum. Ahrefs elini hiç tutmuyor. Bir SEO uzmanı için bu özgürleştirici. Alet granitten daha yoğundur. Ama SEO’ya yeni başlayanların kafalarını tolara almaya çalıştıklarını ve gerçekten mücadele ettiklerini izledim. Biraz kurcalamaktan sonra, giriş yapmayı tamamen bırakırlar.
Ahrefs Panosu
Ahrefs tam olarak ne istediğinizi biliyorsanız ve almaya kararlıysanız mükemmeldir.
Belirli özelliklerde, Ahrefs’teki bağlantı analizini diğer araçlara tercih ederim. Bu nedenle, çok fazla bağlantı oluşturmayı planlıyorsanız, öğrenme eğrisini geçmeye değer.

WordPress için En İyi SEO Eklentisi: Yoast

Muhtemelen WordPress için binlerce SEO eklentisi vardır.
Sadece bir tanesi önemli: Yoast.
Herhangi bir WordPress sitesinde gerekli bir eklenti olarak görüyorum. Bir ton SEO görevini otomatikleştirir ve meta başlıklar ve açıklamalar gibi şeylerin güncellenmesi çok kolay hale getirir.
Bu karara hiç zaman ayırmıyorum – Yoast’ı yükleyip devam ediyorum.
Sadece Yoast’ın ücretsiz sürümünü kullanın; yükseltmek için bir neden yok.
Önerilen SEO WordPress eklentilerinin tam listesine buradan göz atın.

En İyi SEO Tarama Aracı: Çığlık Atan Kurbağa SEO Örümceği

Ana SEO araçlarının mücadele ettiği bir SEO görevi türü vardır: büyük siteleri taramak ve denetlemek.
Binlerce URL’ye sahip bir siteniz olduğunda, siteyi tek başına geçmenin bir yolu yoktur. SEMrush, Ahrefs ve Moz’daki denetim araçları oldukça basittir.
Büyük bir denetime ihtiyaç duyan büyük bir site için, özel bir tarama aracı görevi çok daha yönetilebilir hale getirir. Tüm kullanıcı arabirimi ve tüm iş akışları, aynı anda binlerce sayfayı yönetmek zorunda olmak üzere oluşturulmuştır. Fazladan tıklama ya da ileri geri yok. Ve araç, işlemin mümkün olduğunca çoğunu otomatikleştirir. Sitenizdeki tüm bozuk bağlantıları, eksik meta açıklamaları, kötü yönlendirmeleri ve yinelenen içeriği anında bulacaksınız.
Screaming Frog SEO Spider tercih edilen site tarayıcımızdır. En uzun süredir var ve site taramasını çevirmiş.
Bunu benden duymadınız, ancak site denetimleri genellikle tek ve bitmiş bir tür proje olduğundan, araca kaydolabilir, site temizliğinizi yaparken birkaç ay ödeme yapabilir ve işiniz bittiğinde iptal edebilirsiniz.
Uzun süreli abonelikleri olan tanıdığım tek kişiler, müşteriler için her ay birden fazla denetim yapan SEO danışmanlarıdır.

En İyi Sosyal Yardım Aracı: Pitchbox

SEO’da herhangi bir bağlantı oluşturma yapmadan kaçabileceğiniz günleri hatırlıyorum. Ayda 700.000’den fazla ziyaretçiye KISSmetrics pazarlama bloglarını bu şekilde kurduk. 8 yıllık bir süre içinde bir ton harika içerik paylaştık.
Bugünlerde bu yeterli değil. SEO çok rekabetçi oldu.
Benim kuralım, bağlantı oluşturma için sosyal yardım yapmak istemiyorsam, trafik için SEO’ya odaklanmamam gerektiğidir. İşimi büyütmek için başka bir strateji bulmalıyım.
Gmail ve Google Sheet’den bir sürü sosyal yardım projesi yaptım. Çok acı verici. Özellikle de işin içinde bir takım varken. Kimlerle iletişime geçtiğini takip etmek, son durumu güncellemek, takipler göndermeyi hatırlamak, şablonları koordine etmek ve güncellemek, hepsi çok fazla zaman alan büyük bir acıdır.
Ve sosyal yardım yeterince acı verici, daha da zorlaştıracak bir neden yok.
Bu günlerde, bağlantı oluştururken her zaman bir sosyal yardım aracı kullanıyorum. Atlama seçeneğini bile düşünmüyorum. İyi bir sosyal yardım aracı, sosyal yardımların çoğunu otomatikleştirir. Bu bir oyun değiştirici. Eskiden ruhumun her zerresiyle sosyal yardımlardan nefret ederdim, şimdi umursamıyorum.
Sosyal yardım için en sevdiğimiz araç Pitchbox’ tır. Sizin için kişileri bulur, e-posta takiplerini otomatikleştirir ve tüm sosyal yardım kişilerinizi takip eder. Cidden, kullan.

Google’ın Ücretsiz Araçlarından Yararlanın

Google Analytics en sevdiğimiz web sitesi analiz aracıdır. Ve Google Search Console’daki arama verileri bir altın madenidir. Ücretli analiz aracından herhangi biri için ödeme yapmaya zahmet etmeyin. Google Analytics size ihtiyacınız olandan daha fazlasını sunar ve tamamen ücretsizdir.
Google Analytics’i nasıl kuracağınız hakkında bir kılavuzumuz var.
Google Analytics’i yükledikten sonra Google Search Console’un da kurulumuna gidin. Tamamen ücretsizdir ve Google Search Console Google Analytics hesabınızı doğruladıktan sonra verilerinize erişebilirsiniz. Sitenin sahibi olduğunuzu kanıtlamak için kimlik doğrulaması dışında, Google Search Console için ayarlamanız gereken başka bir şey yoktur.
Google Search Console, Google’dan gerçek anahtar kelime verilerini almak için tek yerdir. Diğer tüm alet en iyi tahmindir. Ayrıca Google’ın sitenizde yaptığı tüm hataları kaydeder, sitenizde nelerin dizine eklendiğini söyler ve tüm anahtar kelimelerinizde izlenim ve tıklama verileri sağlar. Yeterince su veramiyorum.
Her ikisini de yüklemeden web sitelerinde asla çalışmayız ve tamamen ücretsizdirler. Paraları ödense bile, her kuruşuna değer.

Yorum Yap
0 Yorum yapan