Yerel SEO Genel SEO'yu nasıl etkiler (Arama motoru optimizasyonu)

Yerel SEO Genel SEO'yu nasıl etkiler (Arama motoru optimizasyonu)

Arama motoru optimizasyonu (SEO) iki türe ayrılır. Birincisi küresel arama motoru optimizasyonu, ikincisi ise yerel arama motoru optimizasyonudur. Bir işletme sahibi olarak, firmanız için doğru olan çevrimiçi bir pazarlama yaklaşımı seçmeden önce ayrımlarını anlamalısınız.

“Genel SEO” ile ne kastetilir?

Alternatif olarak dünya çapında SEO olarak adlandırılan küresel SEO, çok sayıda küresel arama motoru aracılığıyla uluslararası olarak çeşitli müşterilere ulaşmayı ifade eder. Hedeflediğiniz ülkelere bağlı olarak, farklı dillerde resmi web sitesi kopyası yazmanız ve bölgesel lehçeler ve konuşma dilleri kullanarak anahtar kelime araştırması yapmanız gerekebilir.
Küresel SEO, istenen anahtar ifadeler için rekabet şiddetli olduğundan, gezegendeki tüm web siteleri aynı anahtar ifadeleri hedeflediğinden zorlu bir soruna sahiptir. Ürünlerinizi dünya çapında satmak bir rüya gibi görünse de, yalnızca küresel pazara odaklanmak sizi yerel düzeyde başarısızlığa hazırlayabilir. Sonuç olarak, uluslararası SEO’yu takip etmeden önce stratejinizi iyice planlamalısınız.

“Yerel SEO” ne anlama geliyor?

Yerel SEO, hedeflenen arama anahtar kelimelerinin belirli bir bölgeyi içerecek şekilde değiştirildiği bir arama motoru optimizasyon stratejisidir. Google’ın yerelleştirilmiş işletmenizi görüntülemenize izin verdiği belirli konumlar ve müşterilerinizin işletmeniz için yorum bırakmasını sağlayan inceleme/alıntı web sitelerinin yanı sıra, yerel bir SEO stratejisi, büyük veya küçük işletmenizin hizmet verdiğiniz bölgede fiziksel olarak bulunan kişiler tarafından belirli ifadelerin aranmasında gösterilmesini sağlar. Yerelleştirilmiş SEO, fiziksel konumlara sahip firmalar için idealdir ve küresel bir kitleye ulaşmaya çalışmak yerine sadece belirli konumlarda mal ve hizmet tedarik eder.
Özetle, “Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi başka bir şehirde yaşayan birine sağlayabilecek kapasitede misiniz?” diye sorarsak. Ve “EVET” yanıtını verdiyseniz, dünya çapında bir SEO planı sizin için yararlı olabilir. Ancak, aynı hizmetleri veya ürünleri sunan tüm web siteleriyle rekabet etmek için gerekli kaynaklara sahip olmadığınızı varsayalım. Bu durumda, yerel bir SEO yaklaşımına bağlı kalmanız ve bölgenizdeki pazarı yakalamaya başlamanız önerilir. Yerel SEO hakkında daha fazla şey öğrenebilir veya yerel SEO’nuzdan nasıl daha fazla elde edeceğinize göz atabilirsiniz.

Küresel ölçekte SEO ve yerel ölçekte SEO karşılaştırması

Küresel ve yerel SEO arasında önemli bir ayrım vardır. Ve kampanyanız için yanlış planı seçerseniz, sonuçlar korkunç olabilir. Dünya çapında SEO, küresel bir ortamda anahtar kelimelerin ve trafiğin hedeflerine odaklanmaktadır. Bu, dünyanın her yerinden potansiyel müşterileri web sitenize çekmek istediğiniz anlamına gelir. Bu teknik, ürünü veya hizmeti mağazanızın bulunduğu bölgede fiziksel olarak bulunmamış kişilere teslim edebilirseniz, satış için muazzam potansiyel de dahil olmak üzere çok sayıda bariz avantaja sahiptir.
Ancak, bu tür bir SEO ile küresel rekabetle karşılaşacaksınız. Bunun nedeni, bulunduğunuz alanla doğrudan ilgili olmayan bölgelerde rekabet etmeye çalıştığınızda, gezegendeki o bölgeyi yakalamayı amaçlayan diğer tüm web sitelerine karşı olacaksınız.
Bununla birlikte, yerel SEO söz konusu olduğunda, web sitenizde yerel bölgenizin dışında sunduğunuz şeyler için rekabet miktarı, içeride olduğundan önemli ölçüde daha düşük olacaktır. Bu, bir şehirde belirli bir adrese sahip fiziksel bir mağazanız varsa, büyük veya küçük işletmenizin web sitesini o bölgedeki müşterilere görüntülemek için Google algoritmasının yerelleştirilmiş öğelerinden yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, çevrimiçi herhangi bir şey satarsanız, o bölgedeki insanlar sizi görebilir ve sizden satın alabilecektir.
Mağazanızın coğrafi bölgesinin ötesinde yaşayan potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışıyorsanız, yerelleştirme veya yerel SEO dünya çapında sıralamalara ulaşmanıza yardımcı olmaz. Gerçekten de, google sizi yalnızca belirli bir alana hizmet ediyor olarak düşünebileceğinden, aşırı yerelleştirmenin küresel sıralamanızı etkileyebileceği bazı durumlar vardır.
Global SEO, ziyaretçileri bir web sitesine yönlendirmek için geniş ölçekli genel anahtar kelimelere odaklanır. Yerel SEO, bu alandan hedefli ve ilgili ziyaretçileri web sitesine çekmek için yerel ortamı, genellikle bir şehri yansıtacak şekilde ayarlanmış anahtar kelimelere odaklanır. Örneğin, “tesisatçı hizmetleri” terimini indeksleme avantajlıdır. Ancak, web siteniz için çok fazla trafik oluşturması olası değildir. Bunun nedeni, “Brisbane tesisatçı hizmetleri” aramalarının, bireylerin paralarını nereye harcayacaklarını belirlemek için kullanabilecekleri yerel sonuçları döndürmesidir. Dünya çapında dizin oluşturma çok fazla trafik oluştursa da, tüketicilerin yalnızca web sitenizi görmek için bir eyaletten diğerine gitme olasılığı düşük olduğundan, satın almalarla sonuçlanması olası değildir.

Son Açıklamalar:

Artık iki taktik arasındaki ayrımı anladığınız için, dünya çapında birçok büyük veya küçük firmayla rekabet etmek istemiyorsanız yerel SEO’yu seçebilirsiniz. Bulunduğu alanı yakalamada büyük veya küçük işletmenize yardımcı olacaktır.
SEO konusunda hala emin değilseniz, rehberimize buradan göz atın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan