Web Tasarım ve Kodlama Programları

Web Tasarım ve Kodlama Programları

Web tasarım aşamalarından biri olan tasarlanan siteyi uygulamaya dönüştürme işlemini yaparken çeşitli web tasarım ve kodlama programları kullanıyoruz. Bu yazılımların süreci hızlandırma, tasarımcı için kolaylıklar sağlaması gibi bir çok avantajı mevcut.

Bu programların kolaylıkları var ancak her işi programın yaptığını söyleyemeyiz. Yapılan tasarımda mevcut materyal  ve objelere göre kodlama bilgisinin oldukça iyi olması gerektiği söylenebilir.

Sektörde Kullanılan Web Tasarım ve Kodlama Programları

Bu bölümde sektörde en çok tercih edilen web tasarım ve kodlama programlarını kısaca inceleyeceğiz.

Adobe Photoshop

Bir çok tasarımcı tarafından kullanılan photoshop programı tasarımcılar için oldukça önemlidir. Web sayfasının kodlama aşamasına gelmeden önce genel hatalarıyla çizilmesini sağlayan programlardan biridir. Tabi ki hayal gücünüze göre çıkan işin kalitesi değişkenlik gösterecektir.

Adobe Dreamweaver

Tasarımların kodlamaya dökülmesine yardımcı olan Adobe Dreamweaver içeriğindeki kütüphaneler ile tasarımcılara birçok kolaylık sunmaktadır. HTML, CSS, javascript vb. kodlamalarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Adobe XD

Web ve mobil uygulamalar için kullanılan yazılım temel amacı kullanıcı deneyimi yüksek olan tasarımlar için prototip oluşturmaktır. Ses, animasyon gibi birçok desteği mevcuttur.

Adobe İllustrator

Asıl amacı vektör çizimler yapmak için kullanılan İllustrator bazı tasarımcılar tarafından web sayfa tasarımları içinde kullanılabiliyor.

Web Tasarım Programı

Google Web Designer

Google tarafından piyasaya sunulan web designer programı diğer programlardan farklı özellikle içeriyor. Web tasarımın yanı sıra Google standartlarına uygun banner tasarımlarını da yapmanıza olanak sağlıyor.

Notepad++

Güçlü bir kod düzenleyici olan notepad++ kodlama yaparken sıkça kullanacağınız programlardan biridir. Yazılan kodların kolay okunabilmesini sağlar. Kodlama dilinize göre kodları renklendirebilir ve bunun yanı sıra aradığınız kodlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Sublime Text

Notepad++ ile benzer bir yazılımdır. Kodlarınız çok sayfa ve uzun ise sublime text işinizi biraz daha kolaylaştırabilir.

Bu yazılımlar sektörde en çok tercih edilenler olduğu için diğer yazılımların detaylarına girmiyoruz. Web tasarıma başlamadan önce 10 adımda kaliteli web tasarım nasıl yapılır? Başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Web tasarımda kullanılan güncel 10 trend yazımız size ilham verebilir hemen inceleyin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan