Web Sitenizin İstatistiklerini Analiz Etmek Neden Önemlidir?

Web Sitenizin İstatistiklerini Analiz Etmek Neden Önemlidir?

Sağlam bir çevrimiçi varlık, bir şirketin görünürlüğü ve potansiyel ve mevcut müşterilerle teması iyileştirmesine yardımcı olabilir, ancak arkasında iyi düşünülmüş bir plan yoksa süslü bir web sitesi ve çok fazla çevrimiçi etkinlik ne işe yarar? Güvenilir ve güncel araştırmalar olmadan nasıl bir strateji oluşturabilirsiniz? Web analizinin görüntüye girdiği yer burasıdır.

Google Analytics gibi ücretsiz araçlarla, ölçek ne olursa olsun herhangi bir şirketin dijital stratejilerinin ilerlemesini izlemek için bir web analizi programı kullanmaması için hiçbir neden yoktur.

Web sitesi analizleri, site ziyaretçilerinizin sitenize ulaştıklarında nasıl davrandıkları hakkında raporlar ve analizler sağlar; yaşlarına, cinsiyetlerine, yerlerine ve diğer faktörlere göre kim oldukları; sitenizi nasıl buldukları (trafik kaynağı); sitenizde en çok paylaşılan içerik; toplam dönüşümler; vesaire. Eldeki bu bilgi birikimi ile tam bilgilendirilmiş iş planları formüle edecek ve işinizi daha hızlı genişleteceksiniz.

Web siteniz için web istatistikleri analizi, birçok faydası olan önemli bir yöntemdir. Birçok şirketin, web sitenizin trafiğini günlük olarak izlemenize ve sitenizi nasıl artıracağınızı ve pazarınızı nasıl ticarileştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak analiz programları vardır.

Web Sitesi Analizi Kavramı Nedir?

Bir web sitesinin performansını SEO, hız, rekabet ve trafik açısından test etme ve değerlendirme süreci web sitesi analitiği olarak bilinir.

Bulgular, genel hızı artırmak için sayfa boyutunu azaltmak veya daha fazla dönüşüm için yüksek trafikli bir açılış sayfasını optimize etmek gibi geliştirmek için kullanılırsa, herhangi bir site web sitesi analizinden yararlanacaktır.

Web Sitesi İstatistiklerinizi Analiz Etmenin Avantajları

Trafik akışı

Web istatistiklerinizi gözden geçirmenin en önemli avantajlarından biri, web sitenizin kullanıcıları hakkında daha fazla bilgi edinebilmenizdir. Analizler, insanların web’i nasıl bulduğunu, ne kadar süre ziyaret ettiklerini ve yaşadıkları tahmini alanı ve ne kadar trafik aldığını gösterir. Ticari bir web sitesi işletiyorsanız, bu bilgiler özellikle önemlidir. Sosyal medyanın trafiğinizin büyük bir kısmını oluşturduğunu fark ederseniz sosyal medya yatırımınızı göz önünde bulundurun.

Dönüşümleri takip edin

Analitiğin öneminin açıklaması, dönüşümlerinizi izlemenize izin vermesidir! Tüm bunların özünde, web sitesi ziyaretçileri müşteriye dönüştürebilmelidir. Dönüşümlerinizi izlemek için bir web analizi aracı kullanmak çok önemlidir; bu, sitenizi iyileştirmenize ve dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olur.

Web sitesinin sayfasındaki görüntülemeler

Web sitenizin sayfa görüntülemelerini izlemek, sitenizi düzenli olarak kaç kişinin ziyaret ettiği ve kullanıcılarınız arasında hangi sayfaların en popüler olduğunu görmenizi sağlar. Bu bilgiyi öğrendikten sonra ziyaretçilerin istediklerini daha fazla sağlamak için önlemler alın. Örneğin, üretim şirketinizin web sitesi en fazla trafiği alıyorsa, ziyaretçilere sitenizde daha fazla zaman geçirmeleri için ilham vermek için daha fazla tanıtım videosu ekleyin.

Reklam

Reklamcılık birçok web sitesi için önemli bir gelir kaynağıdır. Web istatistik analizi nedeniyle potansiyel reklamverenlere istatistiksel veriler sağlayarak bir web sitesinin geliri artırılabilir.

Yüksek ziyaretçi sayısı sadece web sitesi yöneticilerinin reklam için daha fazla ücret talep etmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda belirli bir coğrafi bölgeden çok sayıda ziyaretçinin geldiğini gösteren bir istatistik, bu alanda reklam vermek isteyen bir şirket için çekicidir.

Şirket hedeflerinin çevrimiçi takibi

Başarılı bir şirketin ve web sitesinin tutarlı bir hedef kümesi olmalıdır.

Şirketler, web analizlerini kullanarak izlemek için benzersiz hedefler belirleyebilir. Hedefleri ölçmek, verileri kullanarak bu tür olaylara daha hızlı yanıt vermenize yardımcı olur.

Herhangi bir şirketin hangi hedefleri izleyebileceğini bilmek, onları belirlemek kadar önemlidir. Tüm çevrimiçi amaçlar eşit oluşturulmadığından, bu kadar çok hayali takip etmek bir şirket için sorun haline gelebilir.

Genellikle belirli olayların etkinliğini, karlılığını ve kusurlarını değerlendiren hedefleri takip edin.

Yenilikçi Fikirler

Veri analizi, iş modellerinde yeni içgörüler keşfetmek için türünün tek örneği bir fırsat sağlar.

Verilerinizi izlemek, şirketinizin kalıpları ve tüketici etkileşimleri hakkında daha fazla bilgi verecektir. Bu fırsatlar iç ve organik kalkınma için tohum görevi görebilse de.

Örneğin, web’in geri kalanından daha fazla organik trafik oluşturan yeni yazılmış bir makale düşünün. Bunu en başından bilmek, pazarlama çabalarınızı daha umut verici bir yöne yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Web Analytics’in Önemi

İş dünyasında, yapmaya değer bir şeyin hesap etmeye değer olduğunu söyleyen bir atasözü vardır.

Web sitesi analitiği, web sitesinin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılabilecek bilgi ve veriler sağlar.

Tüketici davranışını anlamak, bir web sitesindeki temel dönüşüm ölçümlerini iyileştirmek için de gereklidir. Örneğin, Web analizi size web sitenizdeki en popüler sayfaları ve en popüler satın alma rotalarını gösterebilir.

Web sitesi analizlerini, çevrimiçi pazarlama stratejilerinizin başarısını güvenilir bir şekilde izlemek ve bu bilgileri gelecekteki çabalara rehberlik etmek için de kullanabilirsiniz.

Bir Web Sitesi, Analiz Aracı Kullanmalısınız?

Web sitesi analitiğinin değerini anladığınız için “En iyi web sitesi analizi aracı nedir?” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Google Analytics açık ara en yaygın kullanılan analiz aracıdır ve tamamen ücretsizdir. Sorun, öğrenme eğrisinin çok dik olmasıdır. Teknoloji meraklısı değilseniz ve kodlayamıyorsanız, gelişmiş izleme ayarlamak son derece zor olacaktır.

Son Düşünceler

Küçük ve yerel işletmeler web analitiğinden çeşitli şekillerde yararlanabilir.

Bu tür işletmeler, web sitesi istatistiklerini analiz ederek hedef kitlelerini doğru bir şekilde tanımlayabilir ve markalarını geliştirirken bu gruba odaklanmalarını sağlayabilir. Küçük ve yerel işletmeler, sınırlı bir pazarlama bütçesine sahip olmalarına rağmen, işletmelerini yeni başarı zirvelerine taşımak için Web analizlerini kullanabilir.

Web sitesi metriklerini daha önce hiç izlemediyseniz ( özellikle matematikte kötüyseniz) tüm bu sayılar, haritalar ve yüzdeler göz korkutucu olabilir. Ancak, olmak zorunda değildir: en iyi izleme yazılımlarının çoğu verileri makul derecede basit bir şekilde sunar ve bu da herkes için anlaşılabilir hale getirir. Ölçümlerin kendileri karmaşık görünebilir, ancak bir dizi davranışı izliyorlar.

Sonuç olarak, herkes en azından belirli web sitesi metriklerini takip etmelidir. İzleme ölçümlerinin varsayımlara güvenmek yerine doğru bir resim elde etmenizi sağladığını unutmayın. Analizinize dayanarak web sitenizde gerçek, ölçülebilir değişiklikler yapacaksınız ve bu da ilerlemede mümkün olan en iyi rolü oynayacaktır. Daha fazla şey öğrenmek veya dijital analiz yolculuğunuza başlamak için hemen bizimle iletişime geçin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan