Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll)

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll)

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll) Nedir?

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll) özelikle online alışveriş sitelerinde ve kurumsal web sitelerinde karşımıza çıkmaktadır.
Sonsuz kaydırma (Infinite Scroll), son yıllarda kullanılan ve gittikçe yaygınlaşan bir internet sayfası tasarım modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa kurumsal web sitelerinde ve online alışveriş siteleri ile beraber bloglarda karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında toplumsal medya sitelerinde de kullanılmaktadır.
Sayfa aşağı indikçe otomatikman değişik bir sayfaya geçmeye yarayan bir araçtır. Birçok site bu aracı kullanırken, çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Avantajları içinde fazladan tıklamama gelirken, dezavantajları içinde ise kontrolü yitirmiş hissi gelmektedir.  Sadece genel olarak pozitif yönde karşılanmakta ve etken bir gezinti imkanı sağlamaktadır.

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll) Nerelerde Kullanılır?

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll) kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Bilhassa yeni içerikleri kullanıcıya sunan siteler bu özelliği oldukca fazla kullanmaktadır. Yeni tasarlanan ta da düzenlenen sitelerin çoğunda kullanılmaktadır. Sadece tüm webmasterlar tarafınca onaylanan ve kullanılan bir özellik olmamaktadır. Bundan dolayı avantajlarının yanında birçok dezavantajı da bulunmaktadır.
Birçok site olmazsa olmaz olarak görürken bazı siteler ise kesinlikle kullanılamaz demektedir. Bilhassa şu siteler oldukca fazla kullanmaktadır.

 • Feysbuk ve benzeri toplumsal medya siteleri
 • Online alışveriş siteleri
 • Önceki içeriklerini daha kısa yoldan göstermek isteyen blog siteleri

Bu siteler için olmazsa olmaz olabilirken, bazı site yöneticileri ise kesinlikle kullanmamaktadır. Sadece her iki tarafında kesinlikle haklı olduğu taraflar bulunmaktadır. Beraber onlara bakalım.

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll) Avantajları

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll) avantajları için sitenin kullanım amacına bakmak gerekmektedir. Avantajları ise şunlardır.

 • Sayfalar içinde geçmek zorunda bırakmamaktadır.
 • Yeni sayfaya geçmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Kullananların değişik içeriklere yetişmesi kolay olduğundan site içinde kalma süresini arttırmaktadır.
 • Sayfaların yükleme sürelerini azaltmaktadır. Gereksiz beklemeleri engellemekte ve trafiği rahatlatmaktadır.

Bunların yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Onları ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • İlgi çekmeyen ya da gereksiz içeriklere yönlendirebilir.
 • Süre kaybı yaşanmasına niçin olabilir.
 • Sayfalar arası geçiş esnasında gerçekleşen işlemler ile kullanıcıda denetim kaybı hissi oluşturur.
 • Bilhassa online alışveriş sitelerinde odak noktasından uzaklaştırır.
Yorum Yap
0 Yorum yapan