SEO ve Dijital Medya Terimleri Nelerdir?

SEO ve Dijital Medya Terimleri Nelerdir?

Güzel bir site tasarladınız, içini de yararlı, güzel ve keyifli içerikler ile donattınız. Her şey oldukça güzel görünüyor derken birçok emek vererek gün yüzüne çıkardığınız site istediğiniz tıklama oranlarına ulaşamıyor. İşte burada bilmenizde fayda olacak bir mevzu ortaya çıkıyor ki bu mevzuyu bilmeden ve uygulamadan sitenin başarıya ulaşmış olması oldukça zor.
SEO (Search Engine Optimization) arama motorlarında sitenizin ilk sıralara yükselmesi için lüzumlu olan teknik kriterleri düzenleyen bir yapıdır.  Kısaca organik bir halde sitenizin popülerliğini arttırmanın en bilgili yolu olarak karşımıza çıkıyor.
SEO’yu web sitenize uygulamak için karşınıza sıkça çıkabilecek olan kavramları öğrenmeden bu işe başlamamanız için SEO sözlüğümüze bakmanızı tavsiye ederiz.

SEO TERİMLERİ

Dijital dünyanın nimetlerinden daha çok yararlanmaya kabul eden meraklılar için kurtarıcı durumunda bir terimler sözlüğü hazırladık.

Title

Türkçe karşılığı başlıktır. Web sitelerinde ana başlık yapısı ve bağlantıları adlandırmada kullanılır.

Meta Description

Sitenizde yer edinen sayfalarla ilgili  kısa bilgiler ihtiva eder.

Site Map

Arama motorlarının siteyi ziyaret ettiklerinde ilk baktıkları dosyalardan biridir. Site haritasında, site içinde olan tüm sayfaların bağlantıları yer alır. Arama motorları site haritası yardımıyla daha süratli hareket edebilirler.

H1

Heading terimi üretilen içerikte yer edinen başlıklar ve özet kısım için kullanılır. Yazının ana başlığı H1 etiketi ile belirtilirken, ehemmiyet sırasına gore başlıklar H2, H3, H4 vs. Olarak adlandırılır.

White Hat SEO

Arama motoru gerekliliklerine uyarak etik bir halde ve organik yollarla üst sıralara erişme işlemidir.

Black Hat SEO

Arama motorunun zayıf noktalarından yaralanarak etik olmayan bir halde, inorganik yollarda üst sıralara erişme işlemidir.

Pagerank

Google’ın site sıralamasında  internet sayfalarına verdiği kıymeti gösteren ve 1’den 10’a kadar olan bir değerdir.

Spam

Genel anlamı ile spam, gereksiz ve istenmeyen informasyon kirliliğidir. SEO yapmak için yararlı olabileceği kabul edilen bazı işlemler spam yapılabilir. Spam olduğu anlaşılan tüm emek harcamalar siteye zarar verir.

Rel

İçerikte verdiğiniz linkin sitenizle ilişkisini belirtir. Bağlantı verilen site ile veren site arasındaki bağlantı hakkında arama motorlarına informasyon verir.

Backlink

Sizin sitenizin haricinde yer edinen başka sitelerden, sitenize verilen bağlantılar backlinktir. Organik yollarla alınan bu bağlantılar marka bilinirliğini ve güvenirliğini arttırmada destek sağlar.

Hacklink

Sitelerin hacklenerek izin ve informasyon haricinde bağlantı ekleme işlemidir. İlk olarak arama motorunda organik bağlantı olarak algılansa da sonrasında birçok negatif yan tesiri olacaktır.

Keyword

Web sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkması için kullanıllan anahtar kelimelerdir.

RSS

Site içeriklerini anlık olarak yayına koyan bir sistemdir. Internet sayfalarındaki belirli nitelikteki içerikleri kategorize ederek anlık gösterim yapılabilir bu sistem ile.

Onpage

Sayfa içinde kullanılan kelimeler ile SEO düzenlemelerini yapma işlemidir.

Offpage

Sayfa haricinde kullanılan kelimelerdir. Daha oldukça site dışı SEO düzenlemeleri için kullanılan bir terimdir.  Backlink çalışmalarında da kullanılır.

Tag

Türkçe karşılığı etiket olan bu kavram, yazı yada web sitelerinin anahtar kelimelerinin arama motorlarına bildirlmesi için kullanılır.

Index- Indexleme

Web sitenizin arama motorunda gösterilmeye başlaması için kullanılan bir kavramdır ek olarak web sitenizin ana sayfasını tabir etme için kullanılır.

Adwords

Google’ın reklam yayını için oluşturduğu bununla beraber dünyanın en büyük ve etkili reklam ağıdır. Google ile çalışan birçok internet sayfasında reklamınızın çıkmasını sağlar.

Adsense

Gene Google’ın reklamlar için kurduğu yayıncı uygulamasıdır. Bu uygulama ile sitenizin trafiğine gore reklam alabilir, bundan kazanç elde edebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan