Seo Teknikleri Nelerdir?

Seo Teknikleri Nelerdir?

Teknik SEO, SEO’nun tüm sürecinde çok önemli bir adımdır. Teknik SEO’nuzla ilgili sorunlar varsa, muhtemelen, beklenen sonuçlar SEO çabalarınız tarafından oluşturulmaz. Bu nedenle, teknik SEO’nun ne olduğunu ve nasıl doğru hale getirebileceğinizi anladığınızdan emin olmak çok önemlidir.
En iyi yanı, web sitenizin teknik SEO denetimini yaptıktan ve olası sorunları çözdükten sonra tekrar uğraşmak zorunda kalmamanızdır. Bu yazıda, teknik SEO’nun ne olduğunu, izlenecek ipuçlarını ve yönergeleri ve web sitenizin teknik denetimini gerçekleştirmek için teknik SEO kontrol listemizi nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

SEO Teknik Nedir?

Teknik SEO, web sitenizi optimize etmenin tarama ve dizin oluşturma aşaması prosedürünü ifade eder. Arama motorlarının web sitenize teknik SEO sorunları olmadan erişmesine, taramanıza, yorumlamanıza ve dizine eklemelerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesinin ilerlemesiyle hiçbir ilgisi yoktur; “teknik” olarak adlandırılmesinin nedeni de budur. Teknik SEO esas olarak bir web sitesinin altyapısını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Teknik SEO’nun gerçek anlamının ne olduğunu anlamak için bazı temel terminoloji ile başlayalım.
İçerik optimizasyonu ve bağlantı oluşturma hariç teknik SEO, tüm SEO faaliyetleri ile ilgilidir. Basit bir ifadeyle, taramayı geliştirmek için arama motorlarının gereksinimlerini kapsar. Her geçen gün daha da gelişen arama motorlarına ayak uydurmak için bu özellikler sürekli değişiyor ve daha karmaşık hale geliyor. Bu nedenle, teknik SEO’nun sürekli bir arıtma durumunda olduğunu söyleyebiliriz. Materyalinizi ve bağlantılarınızı benzersiz mevcut pazarlama ortamıyla sağlayan uygun temeli oluşturmak için, teknik SEO’nun arama motoru sonuçlarında herhangi bir engel olmadan parlamanız için optimize edilmesi gerekir.

Teknik SEO neden önemlidir?

Birkaç faktör için firmanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere web sitenizin teknik SEO’sunu optimize edebilir:
Arama sonuçlarında Teknolojik SEO sıralamanızı aşağıdaki gibi etkiler:

  • Teknik SEO, web sitesini ziyaretinizin eylemlerini ve kararlarını etkiler.
  • Teknik SEO, web sitenizin dönüşüm oranlarını, müşteri adayı oluşturmayı ve satışlarını etkiler.
  • Teknik SEO, şirketin SEO kullanan rakiplerle de başa çıkmasına izin verir.
  • Dijital pazarlama aracı olarak teknik SEO, SEO’dan yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarır

İster SEO’nuzu şirket içinde ister stratejinizdeki teknik SEO optimizasyonları da dahil olmak üzere bir SEO şirketinin yardımıyla yönetiyor olun, şirketiniz zamanını, kaynaklarını ve parasını SEO’ya harcıyorsa bundan en iyi şekilde yararlanmak istersiniz.

Eyleme Geçilebilir ve Önemli Olan Teknik SEO İpuçları

Artık teknik SEO’nun temellerini bildiğinize göre, sitenizin teknik SEO’sunu geliştirmek ve arama sıralamanızı artırmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu.

Mobil Dostu Web Sitesi Oluşturma

En basit olan teknik SEO ipucu ile başlayalım. 2015 yılında, en büyük Google algoritma güncellemelerinden biri mobil uyumlu, duyarlı web sitelerine artan tercih vermekti. “Mobilegeddon”da, daha mobil uyumlu bir web şablonu benimsemediği için birkaç üst düzey web sitesi cezalandırıldı. Şu anda, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak her zamankinden daha önemlidir.

Sayfa Hızı Optimizasyonu

Sayfa hızı SEO’nun sürekli optimizasyonudur ve kritik bir hızdır. Sayfa hızını en iyi duruma getirdiğinizde sayfanın yükleme süresini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olursunuz. Uygulamalar için daha kısa yükleme süresi, daha az boşta kalma süresi anlamına gelir. Daha önce, içeriğinizi okumaya ve blogunuza bağlanmaya başlayacaklar, bu da web sitenizde kalma şanslarını artıracaktır. İdeal olarak, kullanıcıların ihtiyaçlarının yüzde 80’ini karşılamak için sayfaların üç saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini istersiniz. Sayfalarınızın hızını kontrol edecekseniz Google Sayfa Hızı İstatistikleri aracını kullanma.

Web Sitenizi Öne Çıkarma

Web sitesi hızı ve verimliliği önemlidir. Siteniz yavaşsa ve yanıt vermesi uzun sürerse Google web sitenize küçük bir ceza verir. Bu, içeriğiniz söz konusu konu için altın standart olsa bile, web sitenizin daha hızlı yükleme sürelerine sahip olması durumunda web sitenizin SERP’lerinde olduğundan daha düşük sırada yer alacağı anlamına gelir. Bu, teknik SEO’nun göz ardı etmeyi göze alamayacağınız bir yönüdür.

Web Sitesi Mimarisi Revizyonu

Sitenin tasarımı, bir web sitesindeki bilgilerin nasıl yapılandırılacağını ifade eder; örneğin, sayfaların kategoriler halinde nasıl düzenlendiği veya sitenin bölümleri arasında hareket etmek için kullanılan yollar. Web sitesi tasarımı, web’in hem insan kullanıcılar hem de arama motoru tarayıcıları tarafından nasıl görüntülendiğini etkiler.
Tarayıcılar için mantıksal site tasarımı en iyisidir, çünkü web sitesinden hızlı bir şekilde geçmelerine ve dizine eklemelerine yardımcı olur. Örneğin, bir e-ticaret sitesiyseniz, ürün sayfalarınızı bir dizi alt kategoriye akan kategorilere bölmeyi düşünün. Bu, site yöneticilerinin mantıksal bir yapıyı korumasını ve gerektiğinde yeni sayfaları yerleşik sisteme yuvalamasını sağlar.

SEO Dostu Navigasyon Sistemi Oluşturun

Küçük veya büyük bir web siteniz varsa, web sitenizin navigasyonuna ikinci bir göz atmak istersiniz. Gezintiniz, genellikle web sitenizin üst veya sol tarafında görünen birincil gezinti menünüzü de tanımlar. Ancak, bazı durumlarda, kuruluş, bireylerin ek içerik bulmak için kullanabileceği ek menülere sahip olabilir.

  • Yedi temel menü öğesini ana navigasyonunuzda tutun.
  • Gezintinizin ana menüsünü sayfalar arasında aynı yapın.
  • “Gezinti öğeleri için, “Konut Peyzaj Hizmetleri” gibi anahtar kelime açısından zengin bağlantı metnini kullanın.
  • Gerekirse menü öğelerini alt menülerin içinde düzenleyin.

Anahtar gezintinize hangi sayfaları ekleyeceğiniza karar verirken en önemli sayfalarınızı düşünün. Bunlar ayrıca mal ve hizmetlerle ilgili sayfaları ve kuruluş ve ilkelerle ilgili açıklayıcı sayfaları da içerir.
Sonuç olarak, teknik SEO basit bir iş değildir, ancak özenle tasarlanmış içeriğinizin SPP’lerde iyi sıralanmasını sağlamak esastır. Diğeri olmadan, biri çalışmaz. Arama motoru sıralamasında, rekabeti devirmek için iyi bir kopya yazmak yeterli değildir. Web sitesini, kullanıcılar bozuk bir bağlantıyı veya 404 “bulunamadı” gibi yanlış yeniden yönlendirmeyi izlediğinde sık karşılaşılan hatalardan uzak tutun. Birkaç arama motoru uzmanı, bu tür hataların puanları depolayacağına tavsiyede bulunuyor. 301’i kullanmak doğru yönlendirmeleri yönlendirir ve bozuk bağlantılarınızı yamalar. Keşfedilecek çok şey var, ancak bu astar, web sitenizin SEO incelemesinin sizi neden asla caydıramayacağını göstermelidir. Arama motoru optimizasyonunun en kritik yönü, isteseniz de istemeseniz de teknik SEO, ardından her türlü içerikle ilgilenen sayfa içi SEO ve bağlantı oluşturma tekniklerini ele alan sayfa dışı SEO’dur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan