SEO, Marka Karlılığını Nasıl Artırır?

SEO, Marka Karlılığını Nasıl Artırır?

Başarı göstermiş Olarak Nitelendirdiğiniz Markanızın Ürünleri Niçin Yeteri Kadar Satılmıyor?
Bünyesinde çalıştığınız markadan ve markanın ürettiklerinden oldukça memnunsunuz. Ürün gamınızdaki her elementin başarısı sizi doyum edecek düzeyde fakat satışlarınız istediğiniz kadar da iyi gitmiyor. Kim bilir satışlarınızdaki bu durgunluğun sebebi çağı yeterince takip edemeyişinizdir. Kısacası kim bilir markanız yeterince dijitalleşememiştir.
Dijitalleşen dünya ile beraber dijital pazarlamanın oldukça mühim hale geldiği günümüzde; web sitesini ve e-ticaret sitesini iyi yönetemeyen markaların yarışta oldukça geride kalmış olduğu gözle görülür bir gerçek. Fakat çağı takip eden markaların sayısı da küçümsenemeyecek kadar oldukca. Peki markanızla beraber dijitalleşen dünyada iyi mi öne çıkacaksınız? Nerede ise her markanın aklındaki bu soruya verebileceğimiz cevaplardan biri de; SEO kısaca Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu.
SEO Nedir?
Türkiye’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak anılan SEO, İngilizce’deki Search Engine Optimization kalıbının kısaltmasıdır. Anlam olarak bakacak olursak SEO, hazırladığınız web sitesinin  arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayarak markanızın bilinirliğini artıracak bir yapıdır.
Bu yazı SEO’nun ne işe yaradığını öğrenmek isteyenlerden oldukca SEO ile marka karlılığını artırmayı merak edenler için işlevsel olacaktır.  SEO’ya dair temel kavramları öğrenmek isterseniz ‘Meraklıları İçin Seo Sözlüğü’  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
SEO, Marka Karlılığını Iyi mi Artırır?
En rahat anlamıyla Arama Motoru Optimizasyon’u eldeki kısıtlı kaynaklarla hazırlamış olduğumuz web sitesini en işlevsel şekilde kullanmaya yarar. Bu mevzuda uzmanlaşan dijital pazarlama uzmanları vasıtasıyla kısıtlı kaynakları maksimize edebilme olanağı elde eden SEO, marka karlılığında oldukça önemlidir. SEO’nun marka karlılığına sağlamış olduğu katkıları sıralamak istersek;
Seo Bilinirliği Artırır
Uğruna oldukca sayıda kişinin emek harcamış olduğu markanızın daha oldukca satılması için ihtiyaç duyulan en mühim etmenlerden biri de şüphesiz ki; markanızın bilinirliğini artırmaktır. Tüketicinin tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile e-ticarete talebin arttığı günümüzde SEO, markanız için hazırladığınız web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. Bu da markanızın bilinirliğinin artması açısından oldukça önemlidir.
Seo Rakiplerinizi Tanıma Fırsatı Verir
Dijital pazarlamanın ehemmiyet kazanılmış olduğu günümüzde SEO Ajansları da oldukça popülerleşmektedir. Bundan dolayı  SEO, yalnız arama motorları vasıtasıyla rakiplerinizi tespit edebilmenizi ve sonrasında da rakibinizi daha yakından tanıyabilmemizi sağlar. Kısacası SEO size rakibinizi tespit etme ve yorumlama fırsatı verir.
Seo İle Azca Harcamayla Büyük Verim Elde Edersiniz
SEO, markanın bilinirliğini çoğaltmak için yüksek miktarlarda para ödemeniz ihtiyaç duyulan yazışma çalışmalarına gore oldukça ucuz bir hamledir. Bu yüzden de SEO ile yalnız web sitenizde düzenlemeler yaparak büyük başarılar elde edebilirsiniz. Bu da bütçeniz açısından oldukça işlevsel olacaktır.
Seo İle Markanızın Tüketiciye Ne Kadar Ulaştığını Görebilirsiniz
SEO ile markanızın tıklanma oranlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu da markanızın tüketiciye ne kadar ulaştığına dair bilinçlenmenizi ve bu bilinçle yol haritanızı çizmenizi sağlar. Oluşturacağınız stratejilerde SEO’nun size öğrettiklerinden yola çıkarak doğru adımlar atabilirsiniz.
Seo Sizi Kaliteli İçerikler Kullanmaya İter
SEO ile web sitenizin başarı grafiğini takip edebilmeniz sizi sitenizi kaliteli içeriklerle doldurmaya iter. Bu durum da kaliteli içerikleriniz yardımıyla sitenizin daha oldukca tıklanmasını sağlar. Kısacası SEO, sitenizi yönetirken daha bilgili olmanızı ve yeni içerikler eklerken de bu bilinçle hareket etmenizi sağlar. Ek olarak kaliteli içeriklerle dolu siteler satın alan memnuniyeti açısından da tam not alır.
Seo İle Tanınırlık Bununla beraber Güvenilirliği Getirir
SEO yardımıyla sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması, tüketicinin sitenize duyduğu itimatı artıracaktır. Bu da sitenizin hem daha oldukca tıklanmasını hem de sitenizdeki ürünlere daha oldukca erişilmesini bununla beraber getirecektir.
Seo İle Hazırlanan Siteler Uzun Vadeli Başarı Sağlar
Özenle hazırladığınız web siteleriniz SEO yardımıyla uzun süre popülerlilğini kaybetmez bu da SEO’yu uzun vadeli bir yatırım olarak karşımıza çıkarır.
Kısacası SEO ile hazırlanan siteler tüketicinin arama motorunda girmiş olduğu kelimeler baz alınarak kurgulandığı için arama sayfalarında üst sırada çıkacaktır. Bu durum bununla beraber sitenizin daha oldukca tanınmasını getirecektir. Fazlaca tıklanan sitenizi kaliteli içeriklerle donatma zorunluluğunuz tüketicinin aramalarına hizmet edecektir. Bu durum da markanızın tıklanması noktasında süreklilik elde edecektir.
Eğer SEO’ya dair daha oldukca düşünce sahibi olmak ve dijital pazarlama ajansımızdaki SEO uzmanlarımız ve toplumsal medya uzmanlarımızla markanıza dair görüşmek isterseniz İletişim Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan