Kırık Link

Kırık Link

Kırık bağlantı web adreslerinde herhangi bir hata sebebiyle açılamayan sayfalarını ifade eder. Bu tür sorunla karşılaşan bir fazlaca internet sayfası yer alır.

Kırık bağlantı bozuk bir bağlantı ya da boş sayfadan kaynaklı olabilir. Bozuk bir bağlantıya tıkladığınız süre karşımıza hata bildiri çıkacaktır. Kullananların kırık linkle karşılaşması siteyle ilgili fena bir izlenim düşünmesine niçin olabilir. Peki, kırık bağlantı iyi mi düzeltilir? Seolog bu probleminin yanıtını sizler için veriyor.

Kırık Bağlantı Iyi mi Oluşuyor?

Kırık bağlantılar değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.En sık karşılaşılan nedenler;

  • Bağlantının web adresi tarafınca yanlış verilmesi,
  • Hedef web sitesinin bağlantıyı kaldırması,
  • Hedef web sitesinin bilgiyi başka bir uzantıya taşıması,
  • Güvenlik duvarı,

Üst bölümde yer edinen hatalar kırık bağlantı problemi ile karşılaşmamıza niçin olabiliyor. Kırık bağlantı hataları sonucunda kullananların ekranlarında genel olarak 404 uyarısı veriliyor. Ekranda beliren uyarıyla karşılayan kullanıcılar ise ilgili sayfayı kapatıyor. Kırık bağlantı sebebiyle oluşan 404 hataları ciddi ziyaretçi yitirilmesine niçin olabiliyor.

Kırık Bağlantı Iyi mi Tespit Edilir?

Hatalı bağlantıleri belirlemeden problemi çözemezsiniz. Adres üstünde tek tek sayfa uzantılarını denetlemek neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı bazı web araçlarından yararlanabilirsiniz.Bu araçlar;

  • Broken Bağlantı Check,
  • Bağlantı Check,
  • W3C Bağlantı Checker,
  • Broken Bağlantı Check

Broken Bağlantı Check
Broken Bağlantı Check adresini açarak haiz olduğunuz web sitesinin linkini ana sayfaya koymanız veFindBroken Links Now butonuna basmanız yeterlidir.
Dr. Bağlantı Check
Dr. Bağlantı Check üstünden web sitenizi parasız halde denetim edebilirsiniz.
W3C Bağlantı Checker
Kırık bağlantı hataları mevzusunda en kapsamlı bilgiyi W3X Bağlantı Checker sizlere sunuyor. Adresi açtıktan sonrasında site adresinizi oluşturulan sayfadaki arama çubuğuna yazmanız yeterlidir.
Kırık Bağlantı Iyi mi Düzeltilir?
İnternet adresinizde eklenti kullanarak tespit ettiğiniz tüm kırık bağlantıları kolayca 301 yönlendirmeleriyle düzeltme imkanından yararlanabilirsiniz. Bunun için Redirection eklentisini kullanabilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz işlem ile tespit ettiğiniz tüm kırık bağlantıları kolayca 301 yönlendirmesine doğal olarak meblağ.
Hazır bir eklenti üstünden kolayca problemi çözebilirsiniz. Fakat haiz olduğunuz internet sayfası alt yapısı, eklentileri kurmaya uygun olmaması durumunda Robots.txt ile de botlara sayfalarınızı bildirebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan