Karaliste (Blacklist)

Karaliste (Blacklist)

Karaliste (Blacklist), Birçok nedenden dolayı girilebilecek Karaliste ya da blacklist çoğu zaman spam ya da virüs yayma benzer biçimde bir durumda girilen listedir.

Karaliste (Blacklist) içine girmek için çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir.

  • Spam mail göndermek
  • Virüs yayma

Bu hareketler bilgili ya da bilinçsiz şekilde yapılsa da fark etmemektedir. Bu nedenler ve daha fazlasından dolayı Karaliste içine girmek mümkündür. Kara listeye girdikten sonrasında artık birçok mail adresine e-posta göndermek mümkün olmayacaktır. Kimi zaman mail gönderdiğimizde mesajlarımız spam kutusuna düşer. Ya da bizlere gelen mailler bu şekilde değerlendirilir. Hatta bazı zamanlarda mailler ret edilir. Bu durumun sebebi servis sağlayıcılar tarafınca sunulan IP adresinin kara listeye girmesidir.

Karaliste (Blacklist) Niçin Olur?

IP adresi karalisteye alındıktan sonrasında artık bazı mail adreslerine mail atmak mümkün olmamaktadır. Bu durumun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Hatta bazı mail adresleri birden oldukça kara listede yer alabilmektedir. Hiçbir kullanıcı bu şekilde bir durum ile karşılaşmak istemez. Sadece buna yol açan bazı durumlar söz mevzusudur.
Bunların başlangıcında spam gönderimi gelmektedir. Gene spam ile beraber virüs gönderimi de bu listeye girmeyi kolaylaştırır. Bunların yanında iyi bir halde yapılandırılmamış posta sunucusu da bunlara niçin olmaktadır. Bu nedenler Karaliste (Blacklist) girmek için kafi olacaktır.

Karaliste (Blacklist) Kontrolü Iyi mi Yapılır?

Karaliste (Blacklist) kontrolü de dört gözle beklenen konulardan biridir. Bunun için derhal her kullanıcının yapabileceği birkaç rahat adım bulunmaktadır. Bilhassa mail sunucu doğrusu SMTP Mail Server sahiplerinin ve durağan(durgun) IP sahiplerinin bunu denetim etmesi oldukça önemlidir. Eğer bir sunucu ya da IP adresi güvenilir ise ve kara sıralama içinde ise bu kontroller ile beraber kara listeden çıkartmak en doğru yöntem olacaktır.
Denetim ve çıkartma işlemleri için hizmet veren siteler bulunmaktadır. Bu sitelere girerek statik ya da dinamik IP adreslerini denetim etmeniz mümkündür. Bu sayede hem gereksiz kara listede olmayacaksınız hem de girmişseniz bile kısa sürede çıkabileceksiniz. En mühim sorunların başlangıcında gelen mail atamama bu şekilde çözülmüş olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan