Hata Kodları ve Çözümleri

Hata Kodları ve Çözümleri

Hata kodları ve çözümleri tüm bilgisayar kullanıcıları tarafınca ne olursa olsun araştırılan mevzular içinde yer almıştır.

Hata kodları ve çözümleri tüm bilgisayar işletim sistemlerinde meydana gelen problemler ile ilgili kullananların merak etmiş olduğu konulardır. Bugüne dek karşılaşılan binlerce hata kodu bulunmaktadır. Sadece bunların çözümleri de kısa sürede yapılabilmektedir.

Hata Kodları ve Çözümleri Nedir?

Hata kodları ve çözümleri nedir sorusu da merak edilenler içinde yer almıştır. Malum bazı hata kodu ve çözümleri şunlardır.
IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL
Uyumsuz donanım ve yazılım sebebiyle ortaya çıkar. Donanıma ilişik sürücüyü kaldırmak ve tekrardan yüklemek problemi çözebilir.
NTFS_FILE_SYSTEM
NTFS dosya sisteminde yaşanmış olan bir sorundan dolayı ortaya çıkar. Chkdsk.exe çalıştırılmasın problemi çözecektir.
DATA_BUS_ERROR
RAM hatası durumunda ortaya çıkar. Problem durağan(durgun) disk ya da ana kart ile ilgili olabilir.
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
kural dışı bir hata olarak karşımıza çıkar. Eğer bir yazılım yüklenmesinden sonrasında meydana gelmiş ise yazılımı güvenli mod ile kaldırmak problemi çözecektir.
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
Donanım yetersizliğinden meydana gelir. Bilgisayarın kapanmasını sağlayabilir. Donanım üstünde yapılacak küçük tadilatlar problemi çözecektir.
BAD_POOL_CALLER
Bazı zamanlarda donanım sorunları bu hatanın çıkmasına niçin olabilmektedir. Bunun yanında sürücülerde ya da yazılımdaki hatalar niçin olmaktadır.
DRIVER_IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL
En oldukca karşılaşılan bilgisayar kapatma hatasıdır. Sürücülerin doğru olmayan hafıza adreslerine ulaşmak istediklerinde meydana gelir. Sürücü programlarını denetlemek gerekmektedir.
THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
video donanımı eklendikten sonrasında yanlış sürücü neticesinde ortaya çıkmaktadır. Sürücüyü ya da donanımı değiştirerek ortadan kaldırmak mümkündür.
UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME
Ön yükleme birimine erişme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Donanımsal olarak karşımıza çıkabilir. Donanım değişimi ile beraber ortadan kalkacaktır.

Hata Kodları Niçin Ortaya Çıkar?

Hata kodları niçin ortaya çıkar sorusunun elbet tek bir cevabı bulunmamaktadır.  Yukarıda da belirtilen hatalar bir tek birkaç hatayı simgelemektedir. Bunların dışından birçok mevzu hakkında hata kodu almak mümkündür. Sadece bunların çözümleri de ne olursa olsun bulunmaktadır.
Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus şudur. İyi bir araştırma süreci ve sabır. Bundan dolayı bir hata birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu hatanın kaynağını bulmak için birçok yol denenmeli ve en doğrusuna erişilmelidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan