Google'ın Mart 2022 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Google'ın Mart 2022 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

3 Aralık’ta Twitter üzerinden hepimizin beklediği büyük duyuruyu aldık… Google’ın Mart 2022 Çekirdek Güncellemesi.
Bu çekirdek güncelleme, ilki Ocak 2020’de ve ardından Mayıs 2020’de piyasaya sürülen yılın üçüncüsü oldu. Normalde çekirdek güncellemeler birkaç ayda bir kullanıma sunulur, ancak bir önceki 4 Mayıs 2020’de gerçekleştiğinde, 7 ay bekleme olmuştur.
Google çekirdek güncellemeyi 13:00 ET’de kullanıma sunulmaya başladı ve
“Mart 2022 Çekirdek Güncellemesi şimdi canlı olarak kullanıma sunuldu. Bu güncelleştirmelerle tipik olduğu gibi, tam olarak kullanıma sunulması genellikle yaklaşık bir ila iki hafta sürer.”

Mart 2022 çekirdek güncellemeden Etkilenecek miyim?

Sitelerin büyük bir yüzdesi yeni çekirdek güncellemeden etkilenmeden devam edecek olsa da, etkilenenler önemli değişiklikler görebilir. Web sitenizin herhangi bir değişiklik sonrası güncelleme görüp görmediğini izlemek için görünürlüğünüzü ve analizlerinizi düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Ancak dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar şunlardır:

  • Sıralamalarınızda değişiklikler varsa, yakından ilişkili rakiplerin etki alanlarındaki değişiklikler ve yerel değişiklik gibi dikkate alınması gereken çeşitli değişkenler vardır. Algoritma güncelleştirmesinin doğrudan bir sonucu olmayabilir.
  • Daha küçük etki alanı sitelerinde, çekirdek Güncelleme nedeniyle değişiklikleri tespit etmek daha zor olabilir, çünkü genellikle NORMAL SPT’ler kursunda daha fazla dalgalanırlar.

Sitem Sıralaması Düşerse Ne Olur?

Ne yazık ki, yapılması gereken belirli bir eylem yoktur. Geçmişte Google, sitenizin Çekirdek Güncellemeden olumsuz etkilenip etkilenmediğini göz önünde bulundurmanız gereken tavsiyeler ve soruların bir listesini vermiştir. Bunun başlıca nedeni, güncellemeyi izleyen olumsuz etkilenen bir sitenin her zaman sayfanın yanlış olduğu anlamına gelmez.

Çekirdek güncelleştirmeden kurtarma

Google’lar, önceki güncellemeler için olumsuz etkilenen sitelerin kurtarma süresi hakkında bilgi verdi. Genel bir kural olarak, siteler yeni bir çekirdek güncelleme yayınlanınceya kadar tam bir kurtarma yapmaz. Google, yeni bir Çekirdek Güncelleme kullanıma çıktıktan sonra en fazla kurtarmayı göreceğinizi ve güncellemeler arasında hafif bir iyileşme görebileceğinizi söylüyor. Ancak Google’ın Kıdemli Web Yöneticisi Trendler Analisti John Mueller, güncellemeler arasında iyileştirme ve kurtarma şansı olduğunu söyledi.
Bu tamamen sitenizdeki düşüşe yol açan sorunların ciddiyetine bağlıdır. Ciddi sorunlar, hepsinin başarıyla düzeltilebildiği göz verilen yeni bir Çekirdek Güncellemenin kurtarılmasını beklemek zorunda kalma olasılığından daha yüksektir. Küçük ölçekli sorunlar büyük olasılıkla daha kısa sürede olumlu sonuçlar gösterecektir.

Tahmin Edilen Algoritma Değişiklikleri

Bu algoritma güncellemesinin tüm derinliklerini bilmek imkansız olurdu ve bunun yerine haftalarca veri geri izleme alacak bir şeydir. Ancak aşağıdaki eğilimler ve SERP tahminleri yapılmaya başlanabilir.

  • İnce içeriğin düşürülmesine ve cezalandırılmasına daha da fazla dikkat edildi.
  • Otorite içeriği: Yüksek kaliteli ve derinlemesine endüstri bilgisi içeriği üzerinde daha da fazla önem.
  • Desteklenmeyen geri bağlantı çalışmıyor
  • Dizin Listeleri daha önemli hale gelebilir

Sitenizin SERP’lerde daha iyi veya daha kötü olmasını sağlayabileceğinden, Google’ın bu güncellemeleri ne zaman yaptığını bilmek önemlidir. Ne zaman devam edeceğinizi bilerek, verilerinizdeki değişiklikleri daha iyi anlamak için bir referans noktanız vardır. Önümüzdeki haftalarda analizlerinizi ve sıralamalarınızı yakından takip etmelisiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan