Google RankBrain

Google RankBrain

Google RankBrain, Google tarafınca geliştirilen ve arama neticeleri için kullanılan bir suni zekâ sistemidir.

Google RankBrain, Google tarafınca ortaya atılan ve aramalarda kullanılan bir suni zeka sistemidir. Bu suni zeka esasında makine kafası ile iş yapmaktadır ve aramalarda Google’a destek olmaktadır. Bunun yanında bu suni zekanın en büyük özelliklerinde biri de herhangi bir mevzu için kullanıcıdan bir şey öğrenmesine gerek olmamasıdır.
Kendisi informasyon toplayabilmekte ve kullanıcılardan herhangi bir informasyon almasına gerek kalmamaktadır. Gene arama sonuçlarında olduğu şeklinde kendi kendine işlem yapmak kabiliyetine haiz bir suni zeka konumundadır. Bilhassa yeni aramalar esnasında kullanılması Google için oldukça mühim bir noktada yer almıştır.

Google RankBrain Nedir Iyi mi Çalışır?

Google RankBrain iyi mi çalışır mevzusu esasında birazcık karmaşık şeklinde görünmektedir. Sadece milyonlarca kelimenin matematiksel olarak yazılmasıdır. Gene bu matematiksel yazımların sistem tarafınca anlaşılır olmasıdır. Bu şekilde oluşturulan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası Google RankBrain verilen kelimelere karşı kullanıcıya en yakın neticeleri getirmektedir.
Bu sayede kullanıcılara verilen sonuçlar daha tutarlı ve istenilene en yakın sonuçlar olmaktadır. Bu suni zeka ile beraber kullananların daha rahat arama deneyimi yaşamları sağlanmıştır. Aramaların kolaylaşmasını elde eden bir suni zekadır. Bilhassa yeni sorgu kelimeleri ve cümleleri ile karşılaşıldığında bu suni zeka devreye girmektedir. Google arama motorunun işini oldukça kolay hale getirmekte ve kullanıcı deneyimini yukarılara taşımaktadır.

Kullanım Amacı Nedir?

Esas olarak Google RankBrain kullanım amacı şudur. Beklenmedik bir sorgu ile karşılaşıldığında en uygun neticeleri vermek suretiyle kullanılmaktadır. Suni zekanın görevi budur. Örnek verilecek olursa, her gün girilen aramaların 7 de birlik kısmı yeni sorgulardan oluşmaktadır. Bu yeni arama sorgularının iyi mi sonuçlar getireceğine Google RankBrain karar vermektedir.
Bu suni zeka ile beraber her gün eklenen yeni arama sorgularına tutarlı ve en yakın cevabı verme görevini Google RankBrain üstlenmektedir. Bunun yanında arama motorunun oldukca daha iyi bir yere gelmesini sağlamaktadır. Her ne kadar tahminler üstünden verileri getiriyor olsa da suni zekanın haiz olduğu algoritma kesinlikle istenilene yakın neticeleri getirmektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan