Google, Organik Sıralamaları Belirlerken Backlink Alımlarına Ne Kadar Dikkat Ediyor?

Google, Organik Sıralamaları Belirlerken Backlink Alımlarına Ne Kadar Dikkat Ediyor?

Dijital stratejinin en mühim unsurlarından kabul edilen organik sıralamalar, dönüşümleri artıracak en mühim trafik kaynaklarından biridir. Google arama neticeleri ile kazanılan trafik, öteki trafik şekilleri ile karşılaştırıldığında en yüksek ziyaretçiyi getiren araçlardan biri olmuştur. Google verileri ile elde edilmiş tablo da bu gerçeği doğruluyor.
Tablodan da anlaşılacağı suretiyle organik aramalar, tüm sonuçlarda %40’ın üstünde bir payla en oldukça tercih edilen arama yöntemi. Peki kullanıcılar ve Google için organik arama neticeleri bu kadar önemliyken; organik sıralamalarda yükselmenize olanak tanıyacak kriterler neler? Backlink ve öteki SEO stratejileri sıralamanızı iyi mi etkiliyor?

Organik Sıralamaları Etkileyen Metrikler

Google’nin organik sıralamalarını etkileyen 200’den fazla SEO algoritması mevcut. Bu algoritmalar devamlı güncellenmekte ve algoritmalar değişmektedir. Bundan dolayı web sitenizin ayakta kalmasını istiyor ve sıralamalarda iyi bir yer almayı kovalıyorsanız; Google’nin son gelişmelerini daima yakından takip etmelisiniz. 

Bağımsız bir araştırma şirketinin elde etmiş olduğu verilere gore Google My Business başta olmak suretiyle, Backlink emek harcamaları organik sıralamaları yüksek oranda etkiliyor. Sıralamaları etkileyen en mühim unsurlardan ikincisi konumuna haiz Backlinkler, sıralama sonuçlarında %16,53 oranında bir paya haiz.

Backlink Alımı Nedir? SEO İçin Backlink Ne Anlam İfade Ediyor?

Backlink; bir internet sayfası diğerine bağlandığında oluşan “geri bağlantı” yada “gelen bağlantı” anlama gelir. SEO için en mühim metriklerden kabul edilen Backlink, “itimat oyu”nu temsil ettiğinden SEO için oldukça değerlidir. Backlinkler temelde, başkalarının sizin içeriklerinize kefil bulunduğunu gösteren bir sinyaldir. Sitenize verilen geri bağlantıların varlığı, Google tarafınca bağlanmaya kıymet olduğunuzu varsayarak SERP’te ortaya çıkmanıza destek sunar. Dolayısıyla geri bağlantı kazanmak, organik sıralamalarda konumunuzu ve görünürlüğünüzü pozitif yönde etkisinde bırakır. Güvenilir ve bilinir sitelerden alınan backlinkler, en kıymetli backlink alımlarından biriyken; düşük potansiyelli, yetkinliği azca , spam içerikli sayfalardan backlink almak bu spektrumun öteki ucunda yer alır.

En Sık Kullanılan Backlink Türleri

Dofollow bağlantı: Dofollow, arama motorlarının bağlantıyı takip etmesine müsaade eden ve kullanıcıyı site yönlendirebilen etikettir. Dofollow güvenilir kaynaklar olarak değerlendirilir ve buradan aldığınız etkileşim, sıralamanız değişmesine destek sunar.
Nofollow bağlantı: Nofollow, web sitenize verilen bağlantıların takip edilmesini engellemiş olan etikettir. SEO emek harcamaları içinde yer edinen backlinklerde sitenin güvenliğini sağlamak için kullanılan yöntemlerin önderlik yapar. Bağlantısı güvenilir bulunmayan siteler için nofollow etiketi kullanmak oldukça daha sağlıklıdır. 
Sponsorlu ya da ücretli bağlantı: İçeriğinizin ya da ürünlerinizin tanıtılması için kullanılan ücretli backlink işlemlerine sponsorlu bağlantı denir. Bu bağlantılar için Google’yi bilgilendirmek gerekir. Bağlantı üstüne eklenecek “rel=”sponsored” özelliği “ ile linkiniz güvenle kullanılabilir hale gelir.

Backlink Iyi mi Elde Edilir?

Kaliteli backlink elde etmek süre alıcı bir süreçtir. Ilk olarak bağlantı veren sitelerin içeriklerinize güvenecek bir konuma gelmesi gerekir. Sitenizin arama sonuçlarındaki performansını etkileyecek geri bağlantıları almanın çeşitli yolları vardır. İşte portföyünüze katkı sağlayacak backlink elde etme şekillerinden bazıları…

Mahalli Dizin Gönderimi

Sitenizin çevrimiçi ve mahalli dizinlerde görünür olması, size geri bağlantı sağlar. Bu bağlantılar dofollow olacağı şeklinde nofollow da olabilir. Sadece bu her iki durumda da yer dizinlerinde bulunması potansiyel müşterilerinizin web sitenize ulaşmasını ve yorumların okunmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra Google My Businness’ta sitenizin haritalarda listelenmesi de müşterilerinizin size kolayca ulaşmasına olanak tanır. Backlink alımlarınızda itimat oyunuzu artıran ve trafiğinizi %35 oranında artıran GMB ile ilgili “Markaların Kullanıcı Trafiğini %35 Oranında Artıran Rehber: Google My Business” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

Konuk Yazarlık

Trafiği sitenizinkinden oldukça daha yüksek olan bir sitede konuk yazarlık yapmak, kendi sitenizde içerik üretmenizden oldukça daha karlıdır. Daha bilinir bir sitede görünür olmanız ziyaretçileriniz tarafınca daha kıymetli olacak ve kişilerin sitenize olan itimatını artıracaktır.

Forumlardan Backlink Almak

Kullanıcı yorum ve görüşlerini temel alan forum sayfaları da eski fakat etkili backlink alma şekillerinden biridir. Forum üyelikleri ile yorum yapma hakkına haiz olduktan sonrasında, içeriklerinizle ilgili başlıklarda kendi sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz. 

Toplumsal Backlinkler

Toplumsal medya mecralarından kazanılan geri bağlantılar, dijital pazarlamada en etkili dönüşüm metodlarından biridir. Toplumsal medya backlinkleri, pazar ağınızı genişletmenize ve daha oldukça insana ulaşmanızı sağlar. Dofollow backlinkler de sitenizin kalitesinin artmasında son aşama etkin olacaktır.
Web sitenizin standardını ve güvenirliğini çoğaltmak yanı sıra; backlink alımları ile organik sıralama sonuçlarınızı iyileştirmek istiyorsanız teknolojiyi ve SEO stratejilerini yakından takip eden deneyimli ekibimiz ile tanışabilirsiniz. Setup34 ile reklam stratejilerinizi tekrardan yazın!

Yorum Yap
0 Yorum yapan