Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics, parasız bir web site çözümleme performans sistemi olarak sunulan servis olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google Analytics, Google tarafınca sunulan ve siteler hakkında parasız bir halde çözümleme yapılmasını elde eden servistir. Parasız olması sebebiyle irili ufaklı derhal her internet sayfası tarafınca kullanılmaktadır. Başta online alışveriş siteleri bu aracı kullanmakta ve sitenin daha iyi bir yere gelmesini sağlamaktadır. Bilhassa organik trafik artışı için oldukca fazla kullanılmaktadır.
Bu servis ile beraber internet sayfası yöneticileri hem ziyaretçileri hakkında hem de daha pek oldukca mevzu hakkında informasyon sahibi olabilmektedir. Bu kolaylıklardan bazıları şunlardır.

 • Ziyaretçilerin hangi yol ile siteye geldiklerini
 • Site üstünden bulunan hangi sayfalara girdiklerini
 • Sitede averaj olarak ne kadar süre kaldığını göstermektedir.

Bu özellikler ve daha fazlası servis içinde mevcuttur. Bilhassa e-ticaret siteleri bu alan ile beraber satış ve öteki performanslarını değerlendirebilirler.

Google Analytics Özellikleri Nedir?

Google Analytics özellikleri nedir sorusu da dört gözle beklenen sorular içinde yer almıştır. Sadece bundan ilkin şunu söylemek gerekir ki, en oldukca kullanılan arama motorunun siteniz hakkında verdiği bilgiler oldukça değerlidir.
Google Analytics verilerini de şu şekilde sıralanabilir.

 • Site ne kadar sıklık ile ziyaret edilmiştir?
 • Hangi kanallar ya da bağlantılar üstünden siteye giriş yapılmıştır?
 • Kullananların konum detayları
 • Hangi sayfa daha çok ziyaretçi alıyor?
 • Sitede kalınan averaj süre nedir?
 • Mobil siteden mi yoksa masaüstü siteden mi giriş yapılmış?
 • Derhal çıkma şeklinde verileri görebilme
 • Siteye yeni gelen ziyaretçi sayısını öğrenme

Bunlar ve bunlar şeklinde daha birçok özellik Google Analytics tarafınca kullanıcılarına sunulmaktadır. Internet sayfası yöneticileri de bu aracı oldukca fazla kullanmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi parasız olmasıdır. Parasız bir halde sunulan bu veriler ile beraber kısa sürede oldukca daha iyi bir site performansı elde edilebilmektedir.
Bu servisten yararlanmak için kayıt olunması yeterlidir. Bu işlemeden sonrasında parasız bir halde bunlar ve bunların daha fazlasını bulabilirsiniz. Üstelik bu servisin tüm hizmetleri parasız olmaktadır. Bu yüzden en oldukca tercih edilen servislerin başlangıcında gelmektedir.

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics Kullanımı, web sitelerinin analizinin yapılabildiği ve Google tarafınca parasız sunulan bir vasıta olarak karşımıza çıkmaktadır.
Google Analytics, Google tarafınca web sitesinin çözümleme edilmesi için kullanıcılara sunulan parasız bir çözümleme aracıdır. Bu vasıta ile beraber site için lüzumlu tüm emekleri yapma imkanı sunmaktadır. Doğru ve yerinde kullanım ile beraber ciddi katkılar sunmaktadır. SEO emekleri başta olmak suretiyle daha çok trafik çeken sitelerin oluşmasını kolaylaştırmaktadır.
Bu veri analizi ile yalnız sitenin iyi bir noktaya gelmesi değil, bununla beraber hedef kesime ulaşmanın da yolu açılmış olmaktadır. Bundan dolayı bir internet sayfasında popüler olmanın ilk yolu hedef kitlenin iyi belirlenmesi ve bu aşamada emekler yapmasıdır. Google Analytics ile bu yolları kullanma durumu oldukca daha kolay olmaktadır.
Google Analytics Kullanımı Metrikleri Ne İşe Yarar?
Bu çözümleme aracında çeşitli verileri görme şansımız bulunmaktadır. Bu veriler ile beraber sitenin oldukca daha iyi bölgelere gelmesi sağlanabilmektedir. Bu yüzden metrikler oldukca kıymetli verileri bizlere sunmaktadır. Bu verilerden bazıları, ziyaret eden şahıs sayısı, sitede kalınan süre şeklinde verilerdir.
Google Analytics kullanımı verileri ile sitenin analizi yapılarak kısa sürede üst sıralara çıkması sağlanabilir. Bunun için ilk olarak verileri doğru ve yerinde okumak gerekmektedir. Bu yüzden verileri okumak ve detaylı incelemek oldukça önemlidir. Sitenin iyileştirilmesi ve içerik eklenmesi için bu verilerin iyi okunması gerekmektedir.

Google Analytics Kullanımı ve Avantajları

Google Analytics avantajları oldukça fazladır. Değişik ve çeşitli veriler sunmasından dolayı değişik adımlar atmak mümkündür. En oldukca yarar elde eden avantajlarından bazıları şunlardır.

 • Derhal çıkma oranını
 • Siteye giriş meydana getirilen vakit dilimi
 • Sitede geçirilen vakit
 • Hangi sayfalarda ne kadar süre kalındığı
 • Hangi sayfalara giriş yapıldığı
 • Siteye hangi kaynaktan gelindiği

Tüm bunların yanında daha çok avantaj ile kullananların verilere erişmesini sağlamaktadır. Bu veriler ile yapılabilecek analizler ile sitenin ne durumda olduğuna bakılmakta ve daha iyi iyi mi yapabilirim sorusu sorulabilmektedir.
Google Analytics verilerinin bir öteki pozitif yanları ise gerçek zamanlı olmasıdır. Buy durum da sitenin verilerine anında ulaşmayı kolaylaştırmakta ve siz değerli üyelerimizin internet sayfaları için oldukca daha yararlı iyileştirmeler yapmasını sağlamaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan