Footer Link Nedir? Footer Backlink Faydaları ve Zararları

Footer Link Nedir? Footer Backlink Faydaları ve Zararları

Footer Bağlantı, web sitelerinin en alt kısmı olan foother bölümünde kullanılan linklerdir. Footer bağlantılar SEO’nun ilk zamanında en fazlaca kullandığımız tekniklerin başlangıcında gelmekteydi. Hatta yanlış hatırlamıyorsan SEO’nun zamanı makalemde footer bağlantıları kullanarak iyi mi ilk sıraya çıktığımızı anlatmıştım. Günümüzde footer bağlantılar doğru kullanılmadığı durumlarda faydadan fazlaca zarara sebep olabilen bağlantılar arasındadır.
Öteki taraftan SEO teknikleri içinde yer edinen footer backlink değişik web sitelerinin alt kısmından çıkışı meydana getirilen linklerdir. Değişik sitelerden alınacak foother backlinkler günümüzde yarar yerine zarar verebilen backlinkler kategorisinde yer alabilmektedir. Bu mevzuda hakkında daha detaylı informasyon için Backlink makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum.
Footer Link ÖrneğiFooter Bağlantı Örneği

Footer Bağlantı’te Dikkat Edilecek Mevzular

Herhangi bir web adresinin altından web sitenize yapılacak bağlantı çıkışları backlink kazanmanıza niçin olur. Inorganik bağlantılar kullandığınız vakit Google’ın dikkatini üzerinize çekersiniz. Nofollow ya da Dofollow backlinlerini kullanırken ne olursa olsun fazlaca dikkat etmeniz gerekir. Kurumsal seo uygulamalarında doğru yöntemler sitenizi bir adım öne taşıyacaktır.

Footer Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Bağlantı alımı gerçekleştirilecek sitenin bağlantı verilecek site ile aynı kategoride olmasına itina göstermeniz gerekir.
  • Footer bağlantı alırken Trustrank ve pagerank değerlerine dikkat etmelisiniz. Trustrank Google’ın sitelere kendi gözünde verdiği güvenilirlik değerlerinden bir tanesidir.
  • Bağlantı alımı gerçekleştirilecek sitenin genel SEO puanını öğrenmelisiniz. Puanın yüksek olması iyi bir siteden bağlantı alındığını bizlere gösterir.
  • Bağlantı alımı yapılacak web adresinden fazla bağlantı çıkışının olması o sitenin bağlantı çöplüğüne döneceğini gösterir. Bu sitelerden uzak durmalısınız.
  • Bağlantı alımı yapılacak olan sitenin git durumunun organik olmasına itina gösteriniz.
  • Footer bağlantı alım süresini iyi ayarlamanız gerekir. Minimum 6 aylık bağlantı alımları yapılmalıdır.
  • Ücretli bağlantı alımı yapılmadan ilkin sitenin analitik değerleri site sahibinden ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Footer backlink etkili yöntemlerden biri olsa da zamanında gerçekleştirilmediği durumlar web adresinize zarar verebilir. Bu yüzden fazlaca dikkat edilmesi gerekir.  Seo teknikleri içinde son olarak uygulanması ihtiyaç duyulan işlemlerden bir tanesidir. Hemen hemen yeni açılmış ve seo teknikleri uygulamayan web sitelerinin bu işlemlerden uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Seolog olarak önceliği imleme siteleri ve tanıtım yazılarına vermenizi söylüyoruz. Zaman içinde güçlenen siteler daha sonraki süreçlerden footer backlink alımı yapabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan